Сторінка
2
З метою активізації пізнавальної діяльності та мислення використовуються прийоми порівняння, аргументації і відстоювання своєї точки зору. В умовах засвоєння великої кількості інформації, особливої ваги набуває прийом виділення головного в навчальному матеріалі, оскільки він допомагає знайти «ядро» нової інформації.
Використання комп’ютера також дає змогу учителю складати тести нового покоління, логічні ланцюжки, тренувальні вправи, головоломки, діаграми, графіки, супроводжувати лекційні заняття слайдами, виконувати практичні роботи та презентації тощо.
Для розвитку логічного мислення можна скласти невеличкі головоломки та логічні ланцюжки, які записуються не на дошці, а на диску, а потім, за допомогою комп’ютера, використовуються на уроці.
Про переваги інформаційних технологій можна говорити довго. Але не слід забувати про «зворотній бік медалі».
При використанні комп’ютера, учителю треба пам’ятати про негативний вплив випромінювання монітора на зір, симптом хронічної втоми та болі у спині, появу психічного стресу тощо, тому треба дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог, передбачати спеціальні вправи на уроках для запобігання можливих небажаних наслідків.
Але ці недоліки не стануть на заваді все ширшого використання інформаційних та мультимедійних технологій на уроках технології. І завдяки інтерактивним формам навчання, учень з пасивного слухача перетвориться на активного учасника навчального процесу. А це є важливим елементом навчання і виховання майбутнього громадянина нашої держави з активною життєвою позицією.
До системи діяльності, де можуть також залучатися ІКТ, входять різноманітні форми і методи позаурочної та позакласної роботи, мета яких – національне виховання школярів, формування їх дослідницьких умінь та гармонійного розвитку.
Інформаційно-комунікаційні технології можуть використовуватися для розробки навчальних проектів та відповідних навчальних, методичних та дидактичних матеріалів.
У ході роботи над навчальним проектом створюється портфоліо – цінний комплект інформаційних, дидактичних і методичних матеріалів до навчального проекту:
план проекту;
дидактичні матеріали;
методичні матеріали;
засоби оцінювання;
тести, графіки, діаграми тощо;
презентації, публікації, веб-сайт.
Комп’ютерна підтримка уроків інформатики має позитивні наслідки, тому що реалізується особистісно зорієнтований підхід до навчання; формуються уміння учнів самостійно здобувати знання, обирати необхідний матеріал, аналізувати, співставляти, обирати головне; розвиваються навички комп’ютерної грамотності .
Ця технологія розвиває не тільки учнів, а й учителя, робить його роботу приємною, успішною, результативною, полегшує працю, забезпечує професійне зростання.
У сучасному світі потреба в комп’ютерних технологіях постійно зростає – вони необхідні і вдома і на робочому місці. Тому школа і, в тому числі, вчителі інформатики не можуть дозволити собі залишатись осторонь.
Будь-яка педагогічна технологія – це інформаційна технологія, оскільки основу технологічного процесу навчання складає отримання і перетворення інформації.
Більш вдалим терміном для технологій навчання, що використовують комп'ютер, є комп'ютерна технологія. Комп'ютерні (нові інформаційні) технології навчання – це процес підготовки і передачі інформації, засобом здійснення яких є комп'ютер.
Під час підготовки до уроку з використанням ІКТ вчитель не повинен забувати, що це урок, а значить складає план уроку виходячи з його цілей, при відборі навчального матеріалу він повинен дотримуватися основних дидактичних принципів: систематичності та послідовності, доступності, диференційованого підходу, науковості та ін. При цьому комп'ютер не замінює вчителя, а тільки доповнює його.
Такому уроку властиво:
принцип адаптивності: пристосування комп'ютера до індивідуальних особливостей дитини;
керованість: у будь-який момент можлива корекція вчителем процесу навчання;
оптимальне поєднання індивідуальної та групової роботи;
підтримання в учня стану психологічного комфорту при спілкуванні з комп'ютером;
необмежене навчання: зміст, його інтерпретації і додаток скільки завгодно великі.
Комп'ютер може використовуватися на всіх етапах: як при підготовці уроку, так і в процесі навчання: Під час пояснення (введення) нового матеріалу, закріплення, повторення, контролю.
При цьому комп'ютер виконує такі функції:
1. У функції вчителя комп'ютер являє собою:
джерело навчальної інформації;
наочний посібник;
тренажер;
засіб діагностики і контролю.
2. У функції робочого інструменту:
засіб підготовки текстів, їх зберігання;
графічний редактор;
засіб підготовки виступів;
обчислювальна машина великих можливостей.
Під час проектування уроку вчитель може використовувати різні програмні продукти:
1. Мови програмування – вчитель може скласти різні програмні продукти, які можна використовувати на різних етапах уроку, але їх застосування для викладача-предметника важко. Складання проекту за допомогою мови програмування вимагає спеціальних знань і навичок і великих трудовитрат.
2. Можливо при підготовці та проведенні уроку використання готових програмних продуктів (енциклопедій, навчальних програм і т. п.). Використання комп'ютерної технології при вивченні технології в старшій школі відкриває широкі можливості для створення та використання складного наочно-демонстраційного супроводу на уроці або при виконанні лабораторної роботи. Крім того, при повторенні пройденого матеріалу учень самостійно відтворює всі демонстраційні експерименти, які вчитель показував на уроці. При цьому він може перервати експеримент, зупинити його або повторити ту частину, яка погано засвоєна.
Переваги використання ІКТ:
індивідуалізація навчання;
інтенсифікація самостійної роботи учнів;
зростання обсягу виконаних на урок завдань;
розширення інформаційних потоків при використанні Internet;
Отже, використання ІКТ у навчальному процесі допомагає учням краще засвоювати вивчений матеріал, а вчителю реалізовувати план та мету уроку.
Комп’ютерні мережі як засіб спілкування на уроках інформатики
Комп’ютерна мережа являє собою сукупність комп’ютерів, об’єднаних засобами передачі даних.
Спілкування – це процес взаємодії, спрямований на взаємне пізнання, на встановлення і розвиток взаємин, надання взаємовпливу на стани, погляди і поведінку, а також на регуляцію їхньої спільної діяльності.
Internet – найбільша глобальна комп'ютерна мережа, що зв'язує десятки мільйонів абонентів у більш як 150 країнах світу. Щомісяця її поширеність зростає на 7–10%. Internet утворює немовби ядро, яке забезпечує, взаємодію інформаційних мереж, що належать різним установам у всьому світі. Якщо раніше вона використовувалася виключно як середовище для передачі файлів і повідомлень електронної пошти, то сьогодні вирішуються більш складні завдання, які підтримують функції мережного пошуку та доступу до розподілених інформаційних ресурсів й електронних архівів. Таким чином, Internet можна розглядати як деякий глобальний інформаційний простір.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Ідеали особистості підліткового віку
Гра – як засіб оптимізації навчання каліграфії та орфографії учнів початкових класів
Методика навчання аудіювання на початковому ступені ЗОШ
Психолого-педагогічне визначення готовності дитини шестирічного віку до школи
Гендерне виховання у школі: Теорія та практика