Сторінка
5
Освіта як соціокультурна технологія є не тільки джерелом інтелектуального багатства, але і потужним фактором регулювання та гуманізації суспільної практики та міжособистісних відносин. Педагогічна дійсність, однак, породжує безліч протиріч і конфліктних ситуацій, вихід з яких вимагає спеціальної підготовки соціальних педагогів.
Кожна людина залежно від характеру, поглядів, психічних особливостей виробляє власний стиль спілкування - сукупність найтиповіших ознак поведінки у цьому процесі. Під стилем педагогічного спілкування розуміють індивідуально-типологічні особливості соціально-психологічної взаємодії педагога та учнів.
Стиль педагогічного спілкування - усталена система способів і прийомів, які використовує вчитель під час взаємодії з учнями, їхніми батьками, колегами по роботі. У стилі спілкування відображаються особливості комунікативних можливостей учителя, характер взаємин педагога і вихованців, творча індивідуальність педагога, особливості учнівського колективу.
Стиль педагогічного спілкування залежить від особистісних якостей педагога і комунікативної ситуації. До особистісних якостей, які визначають стиль спілкування, належать ставлення вчителя до дітей (активно-позитивне, пасивно-позитивне, ситуативно-негативне, стійке негативне) та володіння організаторською технікою.
Конфлікт – зіткнення протилежно-спрямованих тенденцій у свідомості індивіда, особистості та групи. Основу конфліктних ситуацій у групі між окремими людьми становить зіткнення між протилежно спрямованими інтересами, думками, цілями, різними уявленнями про спосіб їхнього досягнення. Сигналами конфлікту є криза, напруженість, непорозуміння, інциденти, дискомфорт.
Конфлікт з психологічної точки зору означає зіткнення протилежно спрямованих потреб, мотивів, інтересів, думок, почутів, актів поведінки. Причини конф полягають у протирічях, які мають місце між об’єктами спілкуваня, що породжує гнів, приниження, ненависть. К. Томас відокремлює наступні методи регулювання конфлікту, які також відомі як п'ять основних стилів розв'язання конфліктів, чи стратегій поведінки в конфліктних ситуаціях:
Ухилення
Пристосування
Примус
Компроміс
Вирішення проблеми
Для того, щоб уникнути конфлікту потрібно уникати таких проявів своєї поведінки:
неадекватні дії та вчинки (порушення дисципліни, грубість, брехня)
некоректні прояви незгоди (різка критика дій та вчинків колеги)
протистояння (ігнорування педагогічних вимог, незацікавлене ставлення до думки педагога, керівника, підлеглого; уникнення контакту)
пасивний протест (сльози, образа)
провокаційні вчинки та дії (каверзні питання, протиправні дії з метою досадити педагогу, керівнику, підлеглому)
Встановлено, що оскільки в основі конфлікту часто лежить протиріччя, підпорядковане певним закономірностям, соціальні педагоги не повинні «боятися» конфліктів, а, розуміючи природу їх виникнення, використовувати конкретні механізми впливу для успішного їх вирішення в різноманітних педагогічних ситуаціях.
Розуміння причин виникнення конфліктів і успішне використання механізмів управління ними можливі лише за наявності у майбутніх соціальних педагогів знань і умінь відповідних особистісних якостей, знань і умінь.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Експериментальне дослідження розробленої соціально-педагогічної технології корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку
Стан та розвиток професійно-технічних навчальних закладів швейного профілю в Україні в 1958-2008 рр
озробка учбового матеріалу для викладання вищої математики на тему "Наближені методи обчислення визначених інтегралів"
Педагогіка Марії Монтессорі
Контроль навчання