Сторінка
12
V тур. Відмінювання іменників
Це конкурс капітанів команд. На дошці, поділеній на три частини, написане слово іменник. Завдання: провідміняти правильно слово як в однині, так і в множині.
VІ тур. Закінчення іменників ІІ відміни чоловічого роду в родовому відмінку однини
На альбомних аркушах командам подаються написані в рядок іменники ІІ відміни чоловічого роду однини. Завдання: записати через дефіс подані іменники у родовому відмінку. Виконувати по порядку – кожному гравцеві одне слово (учень, прогрес, четвер, Київ, катет, Дніпро, метр, кит, відмінок).
VІІ тур. Творення і правопис імен по-батькові
Кожна команда отримує аркуш із чоловічими іменами та іменами по-батькові, написаними в рядок. Завдання: виправити допущені помилки, якщо такі є. Кожному гравцеві надається один стовпчик. Якщо він правильно виконає завдання, отримує один бал (Василь – Васильович – Василівна; Ігор – Ігорович – Ігорівна; Лука – Лукич – Луківна; Сава – Савич – Савівна).
У кінці всіх турів відбувається контрольне підрахування балів, які отримала кожна команда.
Таке колективне повторення дає повне уявлення про засвоєння попереднього матеріалу класом, виявляє недоліки в знаннях учнів, допомагає відсталим у навчанні учням отримати уявлення про вивчений матеріал.
З усього сказаного випливає висновок: сучасний урок рідної мови – плід майстерності і творчості вчителя-словесника, його професійності, ґрунтовних знань рідної мови, літератури, історії, мовознавства, народознавства, його патріотизму. Критерії сучасного уроку рідної мови відбивають ті зміни, що відбуваються в системі освіти, та рівень розвитку методичної науки.
Серед найголовніших критеріїв сучасного уроку варто виділити такі:
* розвивальний потенціал уроку;
* використання активних методів і засобів навчання, викладання теоретичного матеріалу великими частинами (блоками);
* проблемне та інтерактивне навчання;
* раціональне використання навчального часу (мотивація навчальної діяльності, індивідуалізація навчання, співпереживання за результати праці, самовираження кожного учня);
* системність знань учнів (повторення й узагальнення і систематизація вивченого, блоковий виклад матеріалу, з’ясування причинно-наслідкових зв’язків між мовними явищами, центральна ідея (мета) уроку);
* методичне забезпечення уроку, сучасна технологія;
* творчий потенціал уроку (пізнавальні, творчі завдання, інтегральні уроки);
* вивчення кращого досвіду, використання досягнень сучасної лінгводидактики.
Сказане вище не вичерпує можливостей організації і проведення уроку рідної мови. Сучасний вчитель має широкі можливості для його удосконалення.
Сьогодні перед учителем української мови постає нелегке запитання: як зробити, щоб урок був радісним і цікавим для учнів, щоб розкрив творчий потенціал особистості, поставив у ситуацію морального вибору і прийняття самостійного рішення. Потрібні шляхи оптимізації навчального процесу. Інноваційний підхід забезпечує позитивну мотивацію здобуття знань, активне функціонування вольових та інтелектуальних сфер, дає відчуття потреби у самоосвіті, формує стійкий інтерес до предмета, сприяє розвитку творчої особистості.
Методичний аналіз сучасних форм роботи та проведення нестандартних уроків дає підстави стверджувати, що всі вони можуть успішно використовуватися в процесі навчання української мови.
Наукова достовірність виучуваного матеріалу, його оптимальність, змістова наповнюваність є важливими чинниками, що в сполученні з правильним вибором типу, структури уроку та методів навчання сприяють підвищенню ефективності занять.
Однотипність уроків знижує учнівську активність, притупляє увагу. Нестандартний урок – це органічний стиль навчання.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Інноваційні технології навчання у розвитку творчих здібностей учнів на уроках української мови та літератури
Фактори формування колективу, їх значення для сучасної школи
Вивчення теми "Прикметник" як засіб формування пізнавальної активності молодших школярів
Бесіди про образотворче мистецтво - засіб виховання учнів у 1-4 класах
Розвиток уяви молодших школярів за рекомендаціями Джанні Родарі