Сторінка
5

Педагогічна творчість як умова формування інтересу у школярів до іноземної мови

- наявність творчої лабораторії вчителя і вихователя.

Сама по собі педагогічна творчість - це складова педагогічної майстерності. Отже, кожен вчитель повинен прагнути удосконалювати свою професійну майстерність.

Педагогічна майстерність - це вищий рівень педагогічної діяльності, що виявляється у творчості вчителя, в постійному вдосконаленні мистецтва навчання, виховання і розвитку людини.

Педагогічна творчість розглядається як стан педагогічної діяльності, при якому відбувається створення принципово нового або адаптація та поліпшення існуючого у змісті та організації навчально-виховного процесу, у вирішенні науково-практичних проблем.

Педагогічна майстерність - це система, основними компонентами якої є висока загальна культура, гуманістична спрямованість, професійні знання і вміння, творчість і технологічна компетентність.

Вважається, що для уроку іноземної мови психологічна, технічна, інтелектуальна, професійна підготовка недостатні. Необхідно готуватися до уроку ще й емоційно. Особливо важливо з емоційної сторони професійної майстерності вчителя іноземної мови - вміння знайти правильний тон уроку. Термін «задати тон» бесіді, виконанню здавна існує в мистецтві ведення уроку. Це поняття пов'язується з емоційним центром творчого процесу. Знайти вірний тон, який був би присутній і був би своєрідним на кожному уроці - одне з найскладніших завдань підготовки вчителя в даний час. В учнях важливо викликати відчуття ідеї, але для цього необхідні акторські здібності, так як потрібно впливати не тільки на розум, але і на почуття. Тому педагогу необхідно навчитися виражати свої емоції не тільки словами, а й мімікою, рухами, жестами. Акторська майстерність - одна з форм прояву педагогічної творчості при навчанні іноземної мови. Педагогу необхідно знати принципи і закони театрального мистецтва. Дуже ефективно використовувати акторську майстерність у процесі рольової гри, особливо коли цей метод використовується вперше. Рольова гра - є однією з форм організації мовної ситуації, яка використовується в навчальних цілях. В основі рольової гри лежить організоване мовне спілкування учнів відповідно до розподілених між ними ролями та ігровим сюжетом.

Дослідження цієї форми спілкування здійснюється в декількох напрямках,

включають вивчення ігрових форм діяльності в дитячому віці (Д.Б.Эльконин, Н.Я.Михайленко), методичне обгрунтування застосування навчально-мовних ситуацій у навчанні іноземним мовам (Е.И.Пассов, В.Л.Скалкин, Г.А.Рубинштейн, Е.И.Матецкая, Г.В.Рогова), визначення ситуативної ролі як методичного поняття (М.Л.Вайсбурд, М.А.Ариян), визначення ситуацій мовного спілкування як методичної категорії і як форми організації процесу навчання (А.М.Стояновский, Е.И.Пассов), узагальнення досвіду навчання діалогічного мовлення з використанням рольової гри (Н.К.Скляренко, Т.И.Олейник) Учитель наочно демонструє, як потрібно грати роль, і несе в своїх діях не тільки освітнє навантаження, а й емоційне, що дуже важливо в

мотивації і порушенні пізнавального інтересу учнів. Учитель також може представляти учням свою власну творчість у вигляді віршів, скоромовок, фізкультхвилинок в віршованій формі. Вірші можуть бути дуже

корисними своєю актуальністю при вивченні нової теми як граматичної, так і лексичної спрямованості. Читання вірша свого авторства, що містить нові граматичні категорії або лексичні одиниці, на початку таких уроків - вдалий прийом для активізації навчальної діяльності учнів. Це дозволить нестандартним чином ввести дітей в атмосферу іншомовного спілкування, а також буде являтися позитивним прикладом творчості на іноземній мові і підштовхне учнів до власної креативної діяльності. Один із способів того, як можна навчити учнів писати власні вірші французькою мовою - це запропонувати єдину форму, зразок, в якому пропущені останні слова на кожній з рядків. Завдання учнів - заповнити пропуски будь-якими словами, які римуються один з одним. До форм прояву творчості на уроках іноземної мови можна також віднести виготовлення образної наочності, яка може служити як опора при роботі з новими лексичними одиницями з певної теми. Використання аудіозаписів з піснями замість тексту як одну з форм аудіювання з подальшим виконанням їх - це також одна з форм прояву педагогічної творчості.

В цілому, як раніше вже зазначалося, педагогічна творчість - це не тільки створення нового, а також адаптація, зміна вже створеного з метою досягнення найкращого результату. Так, творчістю викладача буде складання вправ і різнорівневих завдань для учнів, розрахованих на індивідуальні особливості кожного.

Таким чином, до форм прояву педагогічної творчості ми можемо віднести все, що вчитель «пропускає через себе», опрацьовує, продумує і пов'язує з емоціями та почуттями не тільки учнів, але й своїми.

Первинна діагностика сформованості пізнавального інтересу школярів до вивчення французької мови

Педагогічна діагностика - сукупність прийомів контролю і оцінки, спрямованих на вирішення завдань оптимізації навчального процесу, диференціації учнів, а також вдосконалення освітніх програм та методів педагогічного впливу.

В педагогіці напрацьовано чимало способів діагностування:

- Спостереження за повсякденною роботою учнів;

- Перевірка виконання домашнього завдання;

- Контрольні та самостійні роботи, екскурсії з метою перевірки

знань;

- Творчі роботи;

- Тестування навченості і вихованості школярів;

- Дослідження потенційних можливостей учнів.

В гуманістичній педагогіці діагностика виходить на перший план як загальний спосіб отримання інформації про протікання навчально-виховного процесу.

І перед тим, як впроваджувати систему творчої діяльності викладача, мною була проведена первинна діагностика сформованості пізнавального інтересу учнів до вивчення іноземної мови. Діагностика мала форму тесту, що складається з 11 питань, і повністю відповідала віковим особливостям учнів.

Після обробки результатів була складена діаграма, в якій відображена відсоткова співвіднесеність учнів зі стійким пізнавальним інтересів, нестійким пізнавальним інтересом і відсутністю пізнавального інтересу. Тільки 23% учнів відрізняються стійким пізнавальним інтересом та активністю у вивченні французької мови. У 46% учнів пізнавальний інтерес проявляється час від часу і залежить від деяких факторів: мотивації, як зовнішньої, так і внутрішньої, зацікавленості і т.д. Інші ж 31% учнів не проявляють пізнавальної активності до вивчення французької мови.

Результати даної діагностики були використані мною для коригування навчально-виховного процесу. Як уже зазначалося раніше, гіпотеза полягає в тому, що педагогічна творчість, що проявляється на уроках французької мови, сприятиме формування пізнавального інтересу школярів до іноземної мови, а також гармонійному розвитку творчих здібностей учнів. Мною була проведена система заходів, заснована на прояві педагогічної творчості на уроках французької мови.

Система творчої діяльності вчителя з формування в учнів пізнавального інтересу

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: