Сторінка
2
Додаткова вартість включає витрати по зарплаті. За теорією К. Маркса, у формулі кругообігу капіталу, робоча сила – товар, який купується на ринку (це у формі зарплати?). Отже, витрати на робочу силу включені у грошовий капітал. Але у формулу кругообігу капіталу вона (робоча сила) включена у виробничу стадію, хоча витрати на неї є довиробничими.
Реально ж, зарплата входить у собівартість продукції, виплачується після її реалізації. Зарплата не може виплачуватися, якщо не було реалізації, інакше ніде брати кошти. Сума зарплати повинна залежати від результатів реалізації продукції споживачу, від результатів господарювання підприємства. Тому вона залежить від оцінки товару на ринку, отже, й суми реалізованої так званої додаткової вартості, що включається до його ціни. Додаткова вартість отримується після реалізації її носія (товару, послуги).
Зарплата – вид доходів працівників, а виробництво – їх джерело.
Отже, положення про це джерело доходів стосується доходів працівників підприємств, установ, організацій у різних формах, зокрема зарплати, дивідендів, натуральної оплати. Натуральну оплату, дивіденди ніяк не можна віднести до складу довиробничих витрат, тобто їх не можна розглянути як елементи грошового капіталу. Тому у формулі кругообігу капіталу, якщо його і розглядати взагалі, грошовий капітал можна розуміти лише як частину витрат, як частину оборотного. Якщо розглядати грошовий капітал як придбання елементів виробничого, і виробничий – виробництво товару і додаткової вартості, то необхідно зробити висновок, що на обох стадіях – це один і той же капітал, або це ті ж куплені засоби, що включені у процес виробництва. Але товарний капітал нібито вже повинен відрізнятися. А, по суті, він – також одна й та ж вартість, з авансованим (грошовим, виробничим), виходячи з затрат (одні й ті ж затрати), тобто за формою вартість – однакова, наскрізна.
Нова (зокрема й додаткова) вартість у грошовій формі отримується лише після вигідного збуту виготовленої продукції (вигідного перепродажу “авансованих витрат”). Якщо продукція продана за цінами, нижчими затратної вартості, то реалізованої доданої вартості не буде, в результаті цього капітал повинен зменшуватися.
Інша справа, доходи, а точніше виручка, отримані від реалізованої продукції, якщо розглядати їх відносно грошового чи виробничого капіталу. Саме в доходах, а точніше – виручці, містяться отримана додаткова вартість,але не товарна вартість, як її слід би називати, за економічною (і марксистською) теорією. Вона є джерело отримання додаткового капіталу для підтримки і розширення виробництва.
Тому говорити про отримання чи створення додаткової вартості на виробничій стадії не коректно. Реально у виробництві йде процес перетворення одних фізичних тіл (енергії, полів тощо) у інші. Тому необхідно говорити про перетворену у виробництві вартість, тобто надання створюваній вартості відносно початкових якісних змін – новотворень (у натуральному вигляді – перетворення руди в прокат; електронних, електричних деталей та механічних конструкцій – у радіоапаратуру; тканин – в одяг). Таке перетворення дає можливість після збуту продукції на ринку отримати додаткову вартість. Але її можна і не отримати або взагалі не реалізувати виготовлену продукцію і втратити навіть початкові вартості, а також затрати живої праці. Для умов ринкової економіки втрати – не виняток.
Стосовно формули кругообігу капіталу (чи й кругообігу виробничих фондів), назвемо ще один недолік. Вона відбиває рух всього капіталу. Але ж у процесі виробництва структурні елементи капіталу по-різному беруть участь у виготовлені продукції.
Якщо частина оборотного капіталу, що включена в запаси сировини і матеріалів, повністю витрачається у процесі виготовлення продукції, то вкладення в основний капітал беруть участь у виробничих процесах протягом певних років. Інша справа – потік грошових коштів. Реально цикл руху грошових коштів показано на рис. 1.
Рис. 1. Стадії руху грошових коштів
Операційний цикл включає період, протягом якого фінансові ресурси знаходяться у виробничих запасах і дебіторській заборгованості. Фінансовий цикл включає період, протягом якого гроші відвернуті з обігу. Фінансовий цикл менший за операційний на середній час обігу кредиторської заборгованості, оскільки підприємство сплачує постачальникам з часовим лагом.
Відмінними від витрат на засоби виробництва є витрати на оплату праці.
Деякі економісти стверджують, що нібито підприємець (роботодавець) як наймач купує працю. На наш погляд, наймач не купує ні працю, ні робочу силу (це атрибути людини), а надає найманцю умови для праці (приміщення, засоби виробництва, час роботи, організовує обслуговування його праці), сам працює, разом з ним створює продукцію, тобто використовує результати своєї праці та праці робочої сили, отримані разом (роботодавцем – наймачем і найманцем), наприклад, продає на ринку продукцію за ціною, взаємно погодженою з покупцем, бо при прийомі найманця на роботу укладається угода, якою обумовлюються умови найму, зокрема з оплати праці (фактично узагальнено – результатів і оцінки роботи працівника). Таке положення властиве всякій формації (капіталістичний, де власник – капіталіст, чи колективний, соціалістичній – власник-держава). Коли ж умови угоди (а не “ціна” товару робоча сила) перестають задовольняти одну або дві сторони, тоді вона розривається. За такою ж угодою, до речі, власник підприємства займає посаду на підприємстві, своєму чи чужому.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Економічні функції фінансового ринку. Безризикові фінансові інструменти
Фінансово-податкові проблеми впровадження в Україні механізмів кіотського протоколу та створення національного ринку парникових газів
Концептуальні та організаційні основи фінансової безпеки в умовах глобалізації. Економічна безпека
Міжнародні фінанси
Оптимізація бюджетного дефіциту