Сторінка
10
Коли Господь народився на землі, то покладений був у ясла. Віл не тільки не торкався жодної стебелинки сіна з ясел, але ще й зігрівав Богодитину своїм диханням. А кінь, що стояв із другого боку, повисмикував усе сіно, яке лиш було в яслах. Тоді Пресвята Богородиця промовила: «Тож будеш ти, добрий волику, завжди ситим у Бога; а ти, коню, будеш завжди голодним, хоч і їстимеш досхочу». І дійсно, ці слова Богоматері справдилися: кінь, скільки не їсть, завжди голодний; а віл, якщо голодний, може задовольнятися ремиґанням. Про ненажерливість коня кажуть ще й таке. Коли всі звірі прийшли вклонитися новонародженому Спасителю, кінь, підступивши до сіна, на яке покладено було Богодитину, заходився те сіно їсти, за що й приречений Господом на вічну ненажерливість.
3. Охорона ссавців
Звірі, яких більше ніколи не побачимо
Близько 350 років тому на території нашої країни жили предки великої рогатої худоби — тури. Вони водились майже по всій Європі, Північній Африці, на Кавказі, у Малій Азії.
Тур був стрункою та красивою твариною. Ці звірі жили в заболочених лісових масивах невеликими стадами. Ворогів у них не було. Польський король Сигизмунд II Ваза видав наказ про охорону турів. Але охорона запізнилась. У 1627 році загинув останній тур.
Подібне сталось і з диким конем — тарпаном. Він був знищений ще 100 років тому заради його м'яса. Зебра квагга, що водилась у степах і саванах Південної Африки, була знищена мисливцями заради її гарної шкіри.
У 1741 р. російський учений Георг Стеллер відкрив біля Командорських островів не відому людям тварину — морську, або стеллерову корову. У 1768 р. було вбито останню морську корову. З того часу цих тварин більше ніхто не бачив ніде на Землі. Миролюбні та довірливі стеллерові корови жили в цілковитій гармонії з природою. Десятки тисяч років існували вони в цілковитій безпеці. Люди стали їх єдиним ворогом і повністю винищили лише за 27 років! Історія цього виду стала чорною сторінкою в спілкуванні людини з природою.
Учитель. Охорона ссавців полягає у встановленні термінів і правил полювання на промислових звірів, створенні заказників, заповідників для відновлення чисельності рідкісних цінних видів тварин, проведенні акліматизації та реакліматизації. До Червоної книги України занесений 41 вид ссавців. Червона книга України: Ряд Комахоїдні — їжак вухатий, кутора мала. Ряд Рукокрилі — підковоніс малий, вечірниця мала. Ряд Китоподібні — афаліна чорноморська, білобочка. Ряд Хижі — горностай, видра річкова. Ряд Гризуни — ховрах європейський, сліпак піщаний. (Учні роблять записи в робочому зошиті.)
VI. Узагальнення й систематизація знань
1. Розв'язати кросворд
1.
2.
3.
4.
5. Людиноподібна мавпа, занесена до Міжнародної Червоної книги. (Шимпанзе)
6. Морська видра. (Калан)
7. Молоко кобил. (Кумис)
8. Предок свійського коня. (Тарпан)
9. Цар звірів. (Лев)
10. Наука про хвороби тварин, їх лікування та профілактику. (Ветеринарія)
11. Представник Ряду Хижі. (Горностай)
12. Гібрид коня й осла. (Мул)
13. Галузь господарства, що займається розведенням свійських тварин з метою отримання продуктів
14. харчування й сировини для промисловості. (Тваринництво)
15. Найбільша за розмірами кішка. (Тигр)
16. Тварина з високим рівнем інтелекту. (Дельфін)
17. Пристосування певного виду до умов місцевості, де він раніше не мешкав. (Акліматизація)
2. Вправа «Час похвали»
Кожен учень говорить одне речення про значення ссавців, починаючи його словами: «Я хочу написати оду ссавцям за .».
VII.Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника. Скласти сенкан «Ссавці».
VIII. Підсумок уроку
Я сподіваюся, що після сьогоднішнього уроку ви замислитесь і станете уважнішими й милосерднішими до тварин. Пам'ятайте слова Антуана де Сент-Екзюпері, які він вклав в уста Маленького Принца: «Ми відповідальні за тих, кого приручили». Тому давайте берегти тварин!
Птицы, рыбы, звери В души людям смотрят. Вы их жалейте, люди, Не обижайте зря. Ведь небо без птиц — не небо. Ведь море без рыб — не море, А Земля без зверей — не Земля, не Земля, не Земля!
Фрагмент конспекту уроку по темі «Роль ссавців у екосистемах, їх значення для людини. Охорона ссавців. Тваринництво» (показано як пізнавальний інтерес формується на етапі вивчення та засвоєння нового матеріалу)
II. Основна частина уроку «Аукціон» (повідомлення нового матеріалу учнями – випереджаюче завдання)
Учитель. Сьогодні ми поговоримо з вами про роль ссавців у природі й житті людини, про необхідність їх охорони та розведення в домашніх господарстві.
Девізом нашого уроку ми візьмемо слова нідерландського натураліста Ніколаса Тінбергена: «Людина не повинна соромитися цікавості, яку пробуджує в ній природа».
Де ми тільки не зустрічаємо тварин! У лісі й полі, у горах і по берегах річок, у міському паркові й на рідному подвір'ї.
Перед тим як почати урок, мені б хотілося, щоб ви уважно слухали матеріал, тому що в кінці уроку у своїх зошитах ви заповните таблицю про роль ссавців у житті людини.
До нас у гості завітали різноманітні види ссавців, які коротко розкажуть про себе.
Кріт. Я — типовий мешканець ґрунту, представник ряду Комахоїдні. Від городників часто можна почути скарги на мене, мовляв, завівся в саду та підриває корені рослин. Це справжнісінький наклеп на мене: хоча і завдаю незначної шкоди, поїдаючи дощових черв'яків, проте рослими я не чіпаю. Я перемішую ґрунт, впливаю на процеси ґрунтоутворення.
Собака свійський. Я походжу не тільки від вовків, а й від шакалів та подібних хижаків, одомашнених ще в кам'яному віці. Я найвірніший чотириногий друг людини. Ми не лише охороняємо майно людей, а несемо прикордонну та митну службу. Допомагаємо охоронцям порядку, пасемо стада, знаходимо людей під завалами та під снігом, рятуємо їх на полі.
Свійський кріль. Я — представник сучасних кролів і належу до ряду Зайцеподібні. На відміну від зайців ми маємо вкорочені вуха і задні лапи. Моїми предками є дикі кролі. Кролі відіграють важливу роль у промисловості тварин: людина споживає м'ясо та використовує хутро і шерсть (кролячий пух). Ми швидко дичавіємо і можемо жити в дикій природі. За сприятливих умов швидко розмножуємось і можемо завдавати шкоди сільському господарству.
Свійський кіт. Моїм предком вважають дику африканську кішку. А одомашнені ми були найімовірніше, у Стародавньому Єгипті. Оскільки ми оберігати запаси зерна від гризунів, то нас вважали священними тваринами. В Європі за поширення християнства нас. навпаки, віднесли до «поплічників нечистої сили». Парадоксально, але від знищення нас урятували . щури та миші, загроза розмноження яких у Середньовіччі була дуже гострою. Зараз виведено близько ста декоративних порід котів, але найкращими мишоловами є ми, безпородні. До речі, мишей ловлять самки.
Корова свійська. Моє одомашнення відбулося близько 10 тисяч років тому. Моїм предком вважають дикого тура. Завдяки своєму значенню для людини у багатьох народів, у тому числі в давніх слов'ян, корова вважалася священною твариною. До речі, за однією з версій, з коровою пов'язані навіть деякі географічні назви — Таврія (від taunts — «бик»), Волинь (від слова «воли»), а можливо, й інші. Ми маємо велике значення і в сучасному сільськогосподарському виробництві. Виведено багато порід, які поділяють на молочні, м'ясо-молочні.