Сторінка
1
Державні фінанси – це мистецтво передавати гроші з рук у руки до того часу, поки вони не зникнуть. Але витрачати кошти – це лише півсправи. Країна тільки тоді існує і розвивається стабільно, коли державні гроші витрачаються строго за призначенням, коли за цим процесом налагоджено контроль. Для стабілізації фінансової системи держави велике значення має податкова дисципліна, тобто своєчасне і в належних розмірах внесення фізичними та юридичними особами встановлених обов’язкових платежів і зборів у державний і місцеві бюджети. На жаль, за весь період існування незалежної України жодного разу не було виконано планові показники бюджету в його дохідній частині. Фактичні доходи бюджету у 1992–2000 рр. коливалися в межах 54–83 % від затвердженої парламентом величини. Лише у 2000 р. був профіцит Зведеного бюджету, він становив 969,3 млн. грн.(0,6 % до ВВП).
Україна проходить складний етап реформування економіки, наслідком якого повинно стати створення соціально орієнтованої ринкової моделі господарювання. Внутрішній ринок є її складовою частиною, тож повинен забезпечувати потреби суб’єктів господарювання всередині країни. Разом із зовнішнім ринком вони створюють національний ринок, який потребує постійного та системного дослідження і регулювання на користь національних інтересів. А внутрішній ринок повинен відігравати провідну роль у формуванні економічного потенціалу країни. Тому однією з важливих умов подальшого економічного зростання в Україні є стабільність законодавства, помірковане податкове навантаження та надійний захист прав платників податків. Питання реформування податкової політики для сучасної України є надзвичайно актуальним. І це зрозуміло, оскільки податки виконують фіскальну, регулюючу і соціальну функції в економічному розвитку держави та суспільства. У визначенні функцій податків єдиного загального підходу немає. Найважливіша функція податків – фіскальна. Вона спрямована на розв’язання такого завдання, як забезпечення стійкої дохідної бази бюджетів усіх рівнів. Основна ідея, яку необхідно реалізувати, – це відповідність обсягів бюджетних видатків податковим надходженням. Доходи Зведеного бюджету за 2000 р. становили 49,1 млрд. грн. (28,4 % до ВВП), а видатки Зведеного бюджету – 48,1 млрд. грн. (27,8 % до ВВП). Бюджет за 2000 р. був бездефіцитним –0,6.
Доходи Зведеного бюджету за 2001р. (за даними Державного казначейства) становили 53 993,0 млн. грн. Видатки Зведеного бюджету – 55 256,6 млн. грн.
На практиці виникає своєрідне замкнене коло. З одного боку, бюджет не поповнюється належним чином через неспроможність суб’єктів оподаткування своєчасно і в повному обсязі сплачувати податки. З іншого – неплатоспроможність суб’єктів оподаткування, у свою чергу, виникає через надзвичайно великі розміри оподаткування, заборгованості з боку держави з соціальних виплат, тобто державного бюджету.
Ефективним шляхом поповнення державного бюджету повинен бути не всезростаючий рівень оподаткування, а налагодження і стабілізація в Україні сфери виробництва та послуг, дотримання податкової та бюджетної дисциплін.
За експертними оцінками фаза економічної стабілізації та зростання, в яку вступила економіка, почала формуватися у першій половині 1997 року. Її розвиток було частково припинено насамперед під впливом світової фінансової кризи (1997–1998 рр.) У другій половині 1999 року економічна стабілізація та зростання відновилися. Практично за всіма основними параметрами економічної динаміки статистикою зафіксовані позитивні результати. Відчутний вплив на ці процеси справило запровадження на основі указів Президента України системи економічних, у т. ч. податкових, стимулів, спрямованих на виведення з кризового стану металургійної, суднобудівної, переробної та легкої промисловості, виробництва сільгосптехніки, прискорення житлового будівництва, реформування аграрних відносин. Синтезуючим результатом стало помітне пожвавлення інвестиційного процесу. З 1998 року темпи зростання інвестицій в основний капітал почали випереджати динаміку ВВП та промислового виробництва. Так, у третьому кварталі 1999 р. порівняно з відповідним періодом 1998 р. інвестиції зросли на 11,1, а промислове виробництво – на 9,4 %, у четвертому кварталі 1999 р. – відповідно на 11,4 і 9,8 %.
На цій основі і почало здійснюватися подолання спаду виробництва, а наприкінці 1999 р.практично у всіх галузях промисловості сформувалися так звані “точки зростання”. Було також здійснено реструктуризацію значної частини підприємств, відбулася їхня адаптація до ринкової кон’юнктури. Важливою ознакою позитивних зрушень у промисловості стало зростання продуктивності праці. За даними Держкомстату України, у 1997 році її індекс у промисловості становив 107,1%, у 1998 – 103,9 %, у 1999 – 109,6 %, у 2000 – 115,3 % (див. табл. 1).
Таблиця 1
Темпи приросту, зниження (-) обсягів промислової продукції та продуктивності праці у промисловості у 1997–2000 рр., % до попереднього року
18 | |
16 | |
14 | |
12 | |
10 | |
8 | |
6 | |
4 | |
2 | |
0 |