Сторінка
3

Податкова дисципліна як фактор фінансової стабілізації держави

Щоб посилити прозорість бюджетної системи, зокрема її видаткової частини, було б доречно відновити громадський контроль за використанням бюджетних коштів на всіх рівнях органів влади, як це практикується у розвинених країнах. Платники податків повинні знати, куди йдуть їхні гроші.

Принципове значення в ефективному використанні податків має їх розподіл між центральною та місцевою владами. В Україні донедавна обстоювались дві протилежні думки щодо принципу розподілу між центром і місцевою владою, та з прийняттям Бюджет­ного кодексу країна наблизилась до європейських принципів демократії, законодавчо закріпивши механізм розподілу фінансових повноважень між центром і регіонами. Відчутним здобутком суспільства стало започаткування стабільних рівноправних відно­син між державою та місцевими органами влади, закладено основи зміцнення фінансового стану не лише центру, а й усіх без винятку територій. Формування різнорівневих бюджетів – це найкращий спосіб для того, щоб кожен рівень влади мав закріплені законом джерела доходів і дбав про їх наповнення. А якщо власних ресурсів регіону не вистачає, то держава надає їм дотації шляхом перерозподілу доходів між областями, але необхідно враховувати при такому перерозподілі також і відмінності соціально-економічного роз­витку кожного регіону окремо. Для цього потрібно розробити методику нормативного забезпечення соціальних потреб на душу населення. На жаль, дотепер їх ще немає. Наявність науково обґрунтованих нормативів виключила б суб’єктивний підхід до розподілу ресурсів між різними регіонами і областями та якнайповніше забезпечила принцип справедливого їх розподілу. Заінтересувати місцеві органи влади у сво­єчасному внесені податкових платежів до державного бюджету допомогла би система матеріаль­ного заохочення. Таким чином, зростатимуть і державний, і місцевий бюджети. Тому вкрай необхідно зміцнювати податкову та бюджетну дисципліни, потрібно також ство­рити нормативно-правове забезпечення статей Бюджетного кодексу щодо відповідальності за бюджетні правопорушення. Визначення механізму зупинення опера­цій з бюджетними коштами дасть змогу місцевим фінансовим органам влади, та органам Державного казна­чейства, Державної контрольно-ревізійної служби, головним розпоряд­никам бюджетних коштів застосовувати до розпорядників та одержувачів бюджетних коштів за вчинені ними бюджетні правопо­рушення заходи щодо призупинення бюджетних асигнувань. Тому щоб досягти податкової дисципліни, яка існує у цивілізованому світі, необхідно вирішити такі основні завдання:

– забезпечення відчутного послаблення податкового тиску;

– спрощення процедур податкового адміністрування;

– забезпечення надійного захисту прав платників податків;

– встановлення конструктивних, доброзичливих відносин між владою, податківцями, з одного боку, та господарюючими суб’єктами – з іншого;

– посилення контрольно-ревізійного режиму для несумлінних плат­ників;

– позбавлення силового фактора для тих підприємств, які працюють стабільно, сплачуючи своєчасно податки.

Щоб досягти невідкладних першочергових завдань, потрібно прийняти Податковий кодекс. Адже саме кодекс повинен бути уніфікованим, комплекс­ним, систематизованим податковим законодавчим документом, який уза­гальнив би в цілому сталу, відпрацьовану податкову систему України.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: