Сторінка
9

Екологічне виховання при формуванні сучасних знань про проблему пестицидів в Україні

Аналіз шкільних підручників з хімії для 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів щодо висвітлення проблеми пестицидів та стійких органічних забруднювачів (СОЗ)

У розділі 4 Ароматичні вуглеводні в темі: Бензен. Хімічні властивості наводиться реакція взаємодії бензену з хлором за наявності каталізатора AlCl3 з утворенням гексахлоробензену C6Н6 + 6 Cl2 → C6Cl6 + 6HCl

Вказуються застосування гексахлоробензену для протруювання насіння пшениці і жита проти сажки, а також для консервування деревини.

У цій темі наводиться реакція приєднання хлору при освітленні та каталізаторі з утворенням гексахлороциклогексану (гексахлорану) і застосовання як засоби для знищення комах.

У темі Бензен. Хімічні властивості. розглядається застосування бензину і наводиться поняття про пестициди, їх класифікацію на інсектициди, фунгіциди, гербіциди. Зазначається шкідливий вплив нераціонального використання пестицидів, нові способи боротьби зі шкідниками: застосування біологічного захисту рослин, а також правила та вимоги щодо пестицидів.

Висновок: відсутні дані про те, що гесахлоробензен та гексахлоран належать до стійких органічних забруднювачів згідно Стокгольмської конвенції, і на сьогодні їх виробництво, застосування, експорт та імпорт заборонені в більшості країн світу в тому числі в Україні.

2. Буринська Н.М., Величко Л.П. Хімія, 10 кл.: Підручник для серед. загальноосв. шк. – Київ; Ірпінь: ВТФ ˝Перун˝, 1998. – 176 с.

У темі Поняття про хімічні засоби захисту рослин. наводиться визначення: пестициди ( від лат. pestis – зараза, caedo – убиваю), а також застосування окремих пестицидів: гексахлорану – проти бавовникового довгоносика, гексахлоробензену – для протруювання насіння зернових культур перед посівом, 2,4-Д – для знищення бур'янів у посівах зернових.

Описується негативний вплив пестицидів на навколишнє середовище, вказуються вимоги до якості пестицидів, правила застосування, що затверджено державними установами.

Висновок: відсутня інформація про стійкі органічні забруднювачі та їх представники – гексахлоробензен та гексахлоран. Не зазначено, що 2,4-Д належить до пестицидів – попередників утворення діоксиноподібних сполук.

У розділі 5 Ароматичні вуглеводні ( арени ) надається інформація про класифікацію пестицидів на гербіциди, фунгіциди, інсектициди. Вказується застосування гексахлоробутадієну для боротьби з філоксерою, гексахлоробензену для протруювання насіння перед посівом, гексахлороциклогексану для знищення комах. Міститься інформація про небезпеку для навколишнього середовища, необмеженого використання отрутохімікатів, наведені вимоги до пестицидів, згадується про правила використання.

Висновок: відсутні відомості про пестициди, які належать до стійких органічних забруднювачів згідно переліків 2005 – 2006 років, що наведені в матеріалах Стокгольмської конвенції

Висновок: не наводиться даних про пестициди та будь-які засоби захисту рослин від шкідників.

У розділі 1 Вуглеводні ( продовження) в темі: Бензен. Арени.

Наведені реакції з утворенням гексахлоробензену та гексахлороциклогексану. У темі Галогенопохідні вуглеводнів вказується застосування цих речовин. Гексахлоробензен і гексахлоран є засобами проти шкідливих комах у с/г, сполуки токсичні та використовуються дедалі менше.

Висновок: відсутній відомості про належність деяких пестицидів, у тому числі, гексахлороциклогексану (гексахлорану) та гексахлоробензену до стійких органічних забруднювачів (СОЗ), їх властивості як СОЗ та негативний вплив на довкілля і здоров’я людини.

Програма елективного курсу з природничих дисциплін, яка розрахована для школярів 9-го класу.

Мета елективного курсу полягає у формуванні уявлень про важливу роль хімічних речовин в сільському господарстві, активізації інтересу школярів до вивчення хімії та біології в середній школі. В елективному курсі наведені такі теми: 1. Як виростити величезні овочі; 2. Битва за урожай або як захистити рослини; 3. Стимулятори росту; 4. Чи легко бути фермером?

У темі «Битва за урожай або як захистити рослини», на вивчення якої відводиться 3 год, розглядаються наступні питання: Пестициди: інсектициди, фунгіциди, гербіциди. Поняття про біоциди. Класифікація і найважливіші представники пестицидів. Запобіжні заходи при використанні пестицидів. Норми в застосуванні. Вплив пестицидів на фізіологічні процеси в живих організмах.

Під час розгляду теми пропонується демонстрації колекції пестицидів, таблиці з хімічними формулами деяких засобів захисту рослин, а також виконання лабораторної роботи: ˝Визначення "хімікату" хімічним методом”.

Висновок: елективний курс сприятиме формуванню знань про пестициди а також їх вплив на фізіологічні процеси живих організмах. Доцільно ввести інформацію про належність деяких пестицидів до стійких органічних забруднювачів (СОЗ) та Стокгольмську конвенцію про СОЗ.

Методична розробка конференції з проблем хімічної безпеки«Пестициди: шкода чи користь?»

Конференція на тему: Пестициди: шкода чи користь?

Мета проведення: сприяти поінформованості учнів 10-11 класів, щодо сучасного стану проблеми пестицидів в Україні.

ПЛАН

1. Пестициди (хімік).

2. Хімічні засоби захисту рослин (агроном).

3. Вплив пестицидів на навколишнє середовище (еколог).

4. Людина і пестициди (лікар).

5. Пестициди в продуктах харчування (технолог).

6. Біологічні методи боротьби зі шкідниками сільського господарства (біотехнолог).

7. Сучасний стан виробництва і застосування пестицидів в агропромисловому комплексі в Україні (агроном).

8. Проблема накопичених непридатних і забо ронених до вживання пестицидів (еколог).

Хід конференції

Ведучий:

По підрахунках фахівців щорічно від третини до половини світових запасів провізії з’їдають або пошкоджують комахи, цвілеві грибки, гризуни, птахи й інші шкідники, які знищують врожай й у полі, і при його зборі, завантаженні, транспортуванні й зберіганні. У випадку успішної боротьби з комахами й хворобами, які вражають зернові культури, щорічне збільшення врожаю склало б близько 200 млн. тонн зерна, що вистачило б для прожиття 1 млрд. людей.

Але давайте об’єктивно розглянемо ситуацію використання пестицидів. Звернемо увагу не тільки на користь, але й на шкідливість пестицидів.

Надаємо слово хіміку, який коротко нам нагадає, що таке пестициди, до яких класів речовин вони відносяться.

Хімік:

Пестициди відносяться до різних класів органічних і неорганічних сполук. Більшість із них органічні речовини, які отримують синтетичним шляхом: хлорорганічні сполуки, фосфорорганічні сполуки, похідні карбаматів, похідні хлорфеноксикислот.

Ведучий:

Давайте більш детально дізнаємося, де використовують пестициди. Слово надається агроному.

Агроном:

Пестициди – це хімічні речовини, які використовують для боротьби зі шкідниками та хворобами рослин, бур’янами, шкідниками зерна і зернопродуктів, деревини, виробів з бавовни, шерсті, шкіри, з екзопаразитами домашніх тварин, а також з переносниками небезпечних хвороб людини та тварин. До пестицидів відносяться дефоліанти та дисиканти, які полегшують механізований збір врожайних культур, регулятори росту рослин, добавки до фарб проти обростання морських суден.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: