Сторінка
5
проблема рівня А - проблема на курс у цілому;
проблема рівня В - проблема, що охоплює тему чи розділ курсу;
проблема рівня С - проблема, формована на лекцію.
У свою чергу, проблема рівня С може бути підрозділена на кілька рівнів - підпроблем:
підпроблему С1 відповідну рівню питання лекції (таких підпроблем може бути в лекції дві-три);
мініпроблему С2, що відповідає рівню, нижче якого формувати проблеми недоцільно (це приватні ситуації, проблемні питання. Таких питань у підпроблемі може бути три-чотири) (мал.1).
Мал.1 Схема рівнів проблемних ситуацій
Рівень повноти етапів проблемного навчання визначає ефективність проблемного навчання.
М.І. Махмутов виділяє чотири рівні повноти проблемного навчання:
найменша пізнавальна активність того, якого навчають. Проблеми зважуються за допомогою викладача;
викладач створює проблемні ситуації і штовхає студентів у спільний пошук шляхів рішення. Формулює проблемну ситуацію викладач, а інші етапи розкриття проблеми роблять спільно зі студентами; - студенти формулюють проблемні ситуації аналогії і вирішують їх разом з викладачем;
всі етапи рішення проблемної ситуації проходяться самими студентами (табл.1).
Таблиця 1. Рівні повноти проблемного навчання
Рівень повноти проблемного навчання |
Форма заняття |
Рівень самостійності |
I |
Лекція |
Співучасть |
II |
Вправи |
Самостійне рішення простих проблем під керівництвом викладача |
III |
Семінари й лабораторні роботи |
Самостійне рішення простих й складних проблем під контролем викладача |
IV |
Контрольні роботи й екзамени |
Повністю самостійне рішення проблем типу С1 і С2 |
V |
Курсове проектування та НДРС |
Самостійне рішення проблемних ситуацій типу С1 при консультаціях з викладачем |
VI |
Дипломне проектування |
Самостійне рішення проблемних ситуацій типу А та В під керівництвом викладача |
Як випливає з приведеної класифікації рівнів повноти проблемного навчання, вони головним чином характеризують ступінь участі того, якого навчають, виявленні і рішенні проблемної ситуації в ході різних форм занять і свідчать об те які дії виконуються самим що навчається.
Впровадження ідей проблемного навчання це не самоціль, а засіб підвищення ефективності навчання шляхом активізації розумової діяльності що навчаються, засіб формування навичок самостійного добування знань.
Крім впровадження нових методів та прийомів навчання, у програму вищої школи включаються нові предмети та дисципліни, що сприяють формуванню ціннісного ставлення студентів у вузі до національних освітніх традицій.
професійне навчання інженер педагог
Наприклад, не так давно була введена до програми така дисципліна як “етнопедагогіка”. Це порівняно молода галузь педагогічної науки. Народна педагогіка - це духовний феномен, що властивий свідомості народних мас, емпіричні знання, відомості, ідеали, ідеї, погляди, які виступають як єдність педагогічної мудрості й педагогічної діяльності народу.
При вивченні етнопедагогіки студенти познають освітні та культурні традиції свого народу, і саме за допомогою вивчення цього предмету формується ціннісне ставлення до вітчизняних педагогічних традицій. Інтерес до народної педагогіки не є випадковим, бо вона - частина духовної культури народу, що формує основи етики й моралі. Принципи народної педагогіки на всіх материках й у всіх народів мають немало спільного, бо вони походять із загальнолюдських ціннісних орієнтирів. Це важливо знати кожному у вік міжнаціональних конфліктів, морального зубожіння й перегляду духовних цінностей.
Духовність нації - складне поняття. Ведуча роль етнопедагогіки полягає у досягненні природно-біологічного, соціального й духовного у розвитку людини. Крім того, роль народної педагогіки для студентів полягає ще й в тому, що ця галузь педагогічної науки сприяє формуванню ціннісного ставлення до власних вітчизняних освітніх традицій.
Самостійна робота студентів
Велике значення у формуванні ціннісних орієнтацій та ціннісного ставлення до вітчизняних культурно-освітніх традицій у студентів вузу має самостійна робота тих, хто навчається.
Питанню самостійної роботи студентів у вузах в останні роки присвячено багато досліджень, ряд публікацій у періодичній пресі. Однак вони головним чином торкаються питання тимчасових витрат на самостійну роботу, методики організації самостійної (позааудиторної) роботи студентів, недостатньо уваги приділяється питанню дослідження ролі лекції у формуванні навичок самостійної роботи.
Так, наприклад, Г.І. Волков рекомендує "методику викладання фундаментально переглянути з метою посилення самостійної роботи й організувати систему контролю самостійної роботи" . Н.Д. Никандров, Г.А. Коронатов вважають лекцію інструментом для керування самостійною роботою студентів, але в основному вважають, що на лекції студент повинен бути націлений на самостійну роботу поза аудиторією, і в зв'язку з цим розглядають співвідношення між лекцією і самостійною роботою.
У дидактиці розрізняють чотири типи самостійної діяльності:
самостійні роботи відтворюючого типу, основна ознака - оперування наявними знаннями;
самостійні роботи пізнавально-пошукового типу, у ході яких той, якого навчають, здобуває нові знання;
самостійна робота творчого типу. Той, якого навчають, створює щось нове, оригінальне (курсове і дипломне проектування, НДРС);
самостійна робота пізнавально-критичного типу, зв'язана з розширенням контактів навчання з життям.
Очевидно, при проведенні лекції найбільш прийнятними будуть перші два типи самостійних дій студентів і головним чином - другий тип. Третій і четвертий безпосередньо зв'язані з роботою студентів над курсовим і дипломним проектами, при виконанні НДРС, включаючи і практичну діяльність по закінченні вузу.
Які форми реалізації перших двох типів самостійної роботи студентів на лекціях використовуються у вузах і можуть бути рекомендовані для практичної діяльності?
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Моральне виховання учнів на уроках образотворчого мистецтва в початковій школі
Педагогічна творчість як умова формування інтересу у школярів до іноземної мови
Григорій Савич Сковорода про виховання особистості
Виховна година: Вітчизна слави й доблесті край
Методика формування загально трудових вмінь та навичок учнів