Сторінка
3
Результати аналізу підготовки спеціалістів економічного профілю у Франції і Бельгії дозволили встановити, що і в цих країнах фінансове планування є одним із напрямків підготовки відповідних фахівців. При цьому система освіти орієнтована на самостійну роботу, застосування комп’ютерних технологій, активних методів навчання, практичну спрямованість економічних дисциплін.
Тенденції значущості умінь ведення бухгалтерського обліку при застосуванні комп’ютерних технологій знайшли відображення і в рамках вітчизняного досвіду підготовки бухгалтерів. Це обумовлено умовами розвитку національної економіки щодо підвищення ролі ведення бухгалтерського обліку з використанням комп’ютерних технологій для ефективного функціонування підприємств, про що свідчать праці вчених-економістів.
Результати аналізу першоджерел, підтвердили необхідність бухгалтерського обліку з використанням комп’ютерних технологій на вітчизняних підприємствах для підтримки їх стійкості в динамічному зовнішньому середовищі і дозволили визначити, що Визначені тенденції у вітчизняній економіці спричиняють зростання попиту роботодавців на фахівців, зокрема інженерів-педагогів збухгалтерського обліку, із сформованими уміннями роботи з застосуванням комп’ютерних технологій. Зараз не одне підприєство не може обійтись без кваліфікованого бухгалтера, який обов’язкового застосовує комп’ютерні технології та використовує безліч комп’ютерних програм за для економії часу та зручності.
Серед якостей майбутніх професіоналів - бухгалтерів, необхідних для успішної психофізіологічної взаємодії з предметами та знаряддями праці в конкретних соціально-економічних умовах і трудовому колективі, виділяє здатність до організації і веденні бухгалтерського обліку на основі використання комп’ютерних технологій.
Таким чином, проведена робота дозволила зробити висновок щодо необхідності організації якісної підготовки фахівців з бухгалтерського обліку та його ведення на основі використання комп’ютерних технологій. Тому в подальшому дослідження було спрямоване на визначення особливостей її реалізації у навчальних закладах м. Харкова.
Комп’ютерні технології як засіб формування практичних умінь у майбутніх інженерів-педагогів з бухгалтерського обліку
На сучасному етапі розвитку дидактики набувають актуальності питання використання комп’ютерних технологій у навчальному процесі як такі, що сприяють оптимізації і інтенсифікації освітнього процесу.
Аналіз досвіду підготовки бухгалтерів підтверджує актуальність використання комп’ютерних технологій при підготовці таких спеціалістів і визначає їх застосування як обов’язковий компонент процесу навчання, результатом якого є фахівці, спроможні виконувати професійні завдання за допомогою комп’ютера без перепідготовки та тривалої адаптації.
Актуальність використання комп’ютерних технологій відзначена і вченими-економістами. На сучасному етапі зростає обсяг професійних завдань, які вимагають застосування комп’ютерних технологій. Основними серед таких є моделювання різних економічних явищ, обробка бухгалтерської інформації, розрахунок складних фінансових показників, планування бізнесу, прогнозування діяльності підприємств. З метою автоматизації цих процесів сучасний фахівець має володіти комп’ютерними технологіями. Тому ці технології у навчальному процесі при підготовці бухгалтерів виконують дві основні функції: вони реалізуються як засіб і як об’єкт навчання.
На увагу заслуговує думка вчених щодо використання комп’ютерних технологій при формуванні різних умінь у студентів, а саме інформаційних, загальнопізнавальних тощо. Автори підкреслюють, що процес формування відповідних умінь при застосуванні комп’ютерів є більш ефективним завдяки гнучкості, адаптивності до можливостей студентів, динамізму навчального процесу та ін. Ці положення дозволяють висунути припущення щодо доцільності використання комп’ютерних технологій як засобів формування проектувальних умінь з розробки бізнес-плану у майбутніх інженерів-педагогів економічного профілю. Потребують дослідження питання сутності комп’ютерних технологій, їх класифікації, особливостей розробки та впровадження в навчальний процес підготовки фахівців. Тому подальший науковий пошук було спрямовано на вирішення цих питань.
Широке впровадження комп’ютерних технологій у сучасній освіті є результатом трьох інформаційних революцій, які відбувалися протягом становлення інформаційного суспільства і були пов’язані з появою винаходів, що активно впливали на його розвиток (друкарство, радіо, перший комп’ютер та ін.). Сучасне інформаційне суспільство вимагає здійснення підготовки у напрямку оволодіння комп’ютерними технологіями, що обумовлює їх активне використання у навчальному процесі. Це підтверджує висунене припущення щодо доцільності застосування таких технологій як засобу формування проектувальних умінь з розробки бізнес-плану у майбутніх інженерів-педагогів економічного профілю. Тому в подальшому нашу увагу було спрямовано на визначення особливостей відповідних технологій і напрямків їх застосування у навчальному процесі.
Аналіз літературних джерел дозволив визначити, що у навчальному процесі можливим є використання комп’ютерів на всіх етапах навчання за різними напрямками, а саме як об’єкту вивчення, як засобу навчання, як складової системи управління освітою, як елементу методики наукових досліджень. Комп’ютерні технології в рамках реалізації процесу формування проектувальних умінь щодо розробки бізнес-плану у майбутніх бухгалтерів при розробці методики використання комп’ютерних технологій при вивченні дисципліни "Бухгалтерський облік" реалізовано нами в якості засобів навчання на всіх основних його етапах, тобто при формуванні відповідних знань, умінь, навичок та контролю за рівнем їх сформованості. У цьому контексті на увагу заслуговує думка вчених щодо підвищення ефективності навчання при застосуванні комп’ютерних технологій. Це обумовлено можливостями таких технологій у навчальному процесі, а саме:
індивідуалізацією, диференціацією навчання, що дозволяє здійснити підготовку студентів у напрямку бізнес-планування при урахуванні їх вихідного рівня сформованості проектувальних умінь розробки бізнес-планів;
унаочненням основних понять і об’єктів, основних закономірностей теоретичної основи бухгалтерського обліку, зв’язків теоретичних тверджень із практикою у бухгалтерському обліку;
моделюванням процесів, зокрема побудовою фінансової моделі проекту як основи для розрахунків його ефективності при розробці бізнес-плану;
автоматизацією складних розрахунків як основних складових процесу у бухгалтерському обліку, що сприяє скороченню часу навчання;
контролем навчальної діяльності студентів з діагностикою помилок і зворотнім зв’язком в рамках процесу формування проектувальних умінь щодо ведення бухгалтерського обліку.
Визначені положення дозволили підтвердити вірність напрямку пошуку ефективних засобів формування проектувальних умінь з використання комп’ютерних технологій при веденні бухгалтерського обліку у майбутніх інженерів-педагогів економічного профілю. Тому подальшу увагу було зосереджено на виділенні засобів комп’ютерних технологій, використання яких сприяє реалізації якісної підготовки студентів здійсненню процесу ведення бухгалтерського обліку.