Сторінка
1
Успіх учнів на уроках креслення, зокрема вдосконалення графічної підготовки, багато в чому залежить від організації уроків. Зрозуміло, що хорошій організації можна досягти тільки в умовах кабінетної системи навчання.
При відсутності кабінету важко організувати і гурткову роботу. А головне, без живого і безпосереднього спілкування дітей з графічними і образотворчими матеріалами, спираючись тільки на словесні методи, не можна по-справжньому зацікавити школярів навчальним предметом, осяяти їх навчальний працю радісного пізнання, відкриттів.
Якщо навчальний кабінет оснащений повним комплексом навчально-наочних посібників, технічних засобів навчання, дидактичними матеріалами, то в такому кабінеті створюються сприятливі умови для успішної організації навчально-виховного процесу.
Це відбивається на арсеналі методів і прийомів навчання на уроках. Чисто словесні методи зникають, навчання ставати наочно – практичним, з'являється можливість різнобічно і повніше вивчати нові поняття, що в свою чергу сприяє глибокому і міцному засвоєнню знань і умінь. Живе слово вчителя у поєднанні з іншими джерелами стає яскравішим, доходчивее.
У зв'язку з наявністю добре оснащеного кабінету, починають широко практикуватися елементи програмованого навчання, робота з довідниками, методичною літературою. Зростає роль самостійних і творчих робіт учнів.
Організація навчального кабінету дозволяє вести щільну перевірку знань учнів. При цьому значно збагачуються їх види і форми.
Застосування екзаменаторів, програмованих завдань, графічних диктантів, карток-завдань покращує якість перевірки засвоєння знань, підвищує відповідальність у школярів. Систематична перевірка знань набагато полегшує роботу з усунення прогалин у знаннях учнів, підвищує їх активність, привчає до самостійної роботи з навчальними посібниками.
Позакласна робота, яка в умовах кабінетної системи набуває відмінну матеріальну базу, допомагає поглиблювати і розширювати знання учнів, розвивати їх кругозір і здібності.
Кабінет відіграє важливу роль і у вихованні учнів. Активна корисна діяльність учнів в обладнанні кабінету, збагаченні методичного фонду, в організації змістовних тематичних і постійних стендів, про роди креслення в науці і техніці, про технічні досягнення нашої країни сприяє становленню активної життєвої позицію. Цьому сприяє бесіди про великих вчених, інженерів і конструкторів, зв'язок з місцевими виробниками організаціями. Подібні бесіди допомагають профорієнтації школярів.
Навчальний кабінет – справжня лабораторія вчителя. Створення повноцінного кабінету і його використання в процесі навчання вимагає від вчителя обізнаності про передовий досвід вчителів країни.
Робота в умовах навчального кабінету вимагає організованості, наукового підходу. Непросто правильно вибрати різноманітність засоби навчання у поєднанні з активними засоби навчання у поєднанні з активними методами навчання, розробити систему навчальних та позакласних завдань, які активізують пізнавальну діяльність учнів.
На думку В.Н. Оконешнікова – комплексне використання навчального обладнання і технічних засобів навчання, вдосконалення кабінету створює умови для постійного зростання творчості вчителя, безперервних пошуків нового, прогресивного. Без цього не можна домогтися високих результатів у навчально-виховній роботі.
Обладнання кабінету креслення в середній школі
Загальне обладнання кабінету включає робочі місця вчителя та учнів, класну дошку, сховище, стенди, пристосування для демонстрації посібників, підставки для технічних засобів навчання і т.д.
У більшості випадків кабінет креслення поєднується з кабінетом образотворчого мистецтва, що висуває особливі вимоги до вибору спеціальної шкільних меблів.
Приміщення кабінету креслення, його освітленість. Як правило для кабінету креслення та образотворчого мистецтва виділяється велика кімната площею 58–80 м ^ 2, з кімнатою для зберігання наочних посібників. Для кабінетів креслення та образотворчого мистецтва випускається декілька різновидів учнівських столів, як одномісних так і двомісних.
Слід пам'ятати, що від хорошого природного освітлення кабінету в чому залежить продуктивність занять і стан здоров'я учнів. За діючими нормами найменший рівень освітленості горизонтальних поверхонь учнівських столів повинен становити 500 лк.
Чим більше освітленість в робочих місць учнів, тим вище рівень графічних робот. Найкращим приміщенням є, таке яке освітлено і перебувати на верхніх поверхах школи, так як рівномірність освітлення всіх робочих місць важливо.
Що стосується штучного освітлення кабінету, потрібно використовувати світильник розсіяного світла кульової форми з молочно-білого скла. Проте кращі світильники це СК – 300, вони кріпляться до стелі і збільшують площу освітлення. Світильники повинні бути безшумними, розташовуватися в два ряди на відстані 1.5 м від внутрішньої стіни і на відстані 1.3 м від зовнішньої стіни. Відстань між світильниками в рядах повинна бути 2.65 м., відстань світильників від класної дошки – 1.2 м., а від стіни, протилежної класній дошці, – 1.6 м.
Стіни, стеля, підлога і обладнання кабінету креслення повинні мати матову поверхню, щоб на них не утворювалися відблиски.
«В даний час розроблені світильники відбитого світла, які застосовуються для освітлення шкільних навчальних приміщень. Вони розраховані на застосування ламп потужністю 300Вт. і ділитися на світильники повністю відбитого світла (КСВ – 1) і світильники переважного світла (СК – 300).
Для рівномірного освітлення кабінету креслення необхідно правильне розміщення світильників. З цією метою рекомендується підвіска десяти світильників СК – 300 на висоті 2.8 м від підлоги. За чотири світильника в два ряди паралельно з вікном, один світильник перед дошкою і ще один над останніми столами.
«Крім оснащення необхідними обладнанням та посібниками, кабінет креслення повинен бути відповідним чином оформлений, тобто задовольняти естетичним вимогам. При оформленні кабінету великий вплив необхідно приділяти кольоровим рішенням. Перш за все необхідно правильно підібрати колір для фарбування стін. Вибраний колір не повинен дратувати, втомлювати зір. Добре впливають на зір світло – сірі та світло – салатові кольору з різними відтінками. Колір стін повинен гармонійно поєднуватися з кольором меблів і використовуваних при оформленні стендів. Слід ретельно продумати стенди, як використовувати їх колір і композицію для кращого сприйняття».
Робоче місце школяра
Робоче місце школяра має відповідати не тільки вимогам свідомості необхідних зручностей для виконання графічних робіт, а й забезпечувати умовами для правильного фізичного розвитку.
Якість роботи, стомлюваність і працездатність школярів багато в чому залежать від правильної посадки за робочим місцем. При креслярської роботі в положенні сидячи раціональної посадкою є злегка похиле вперед положення тіла з легким вигином назад у поперековій частині хребта. Відстань від очей да столу одно 25–35 см.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Дидактичні засади оцінювання навчальних досягнень старшокласників в умовах модульного навчання
Дидактична розробка теми "Домашнє господарство як ланка економіки. Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність"
Технологія виконання чоловічих стрижок за допомогою різних способів обробки пасма
Система вищої освіти у Фінляндії
Каліграфія в школі