Сторінка
3
Для зберігання і демонстрації навчальних таблиць – плакатів можна такі виготовити мангуст – касету, за допомогою якого зручно демонструвати плоскі навчальні посібники.
Проекційна апаратура найчастіше встановлюється в зоні зберігання біля задньої стіни кабінету креслення на підставці висотою 125… 130 см. На підставці, нерухомо прикріпленою до підлоги, встановлюється кінопроектор.
Діапроектор або епідіаскоп краще встановлювати на пересувному столику висотою 100. 130 см. Кришка такого столика повинна бути не менше 300 × 500 мм. і забезпечена з усіх боків бортиками для запобігання зсуву апарату убік. Для полегшення пересування столика по підлозі дві його ніжки забезпечені коліщатками. Необхідно в кабінеті столик для демонстрації об'ємних наочних посібників, а також для натурних постановок на образотворчому мистецтва.
Бажано, щоб у кабінеті маєш два – три стінних шафи. Якщо не можна виготовити стінні шафи, то слід поставити в кабінеті звичайні лабораторні шафи (не більше двох)
Кабінет креслення і малювання повинен задовольняти методичним, політехнічним і естетичним вимогам. У ньому не повинно бути нічого зайвого, що могло б відволікати увагу учнів від занять. У кабінеті має бути знайдено зручне місце для шаф, стелажів, а також для постійних довідок таблиць і зразків креслень, що застосовуються в різних областях народного господарства нашої країни.
Необхідно продумати експозицію текстового матеріалу і фотографій відомих діячів у галузі інженерної графіки та образотворчого мистецтва. У кабінеті слід мати тексти висловлювань про роль креслення і малювання:
1. Креслення – мова техніки.
2. Не можна виготовити машину або деталь не навчившись виконувати креслення і читати його.
Кабінет креслення і малювання не звільняє вчителя від багатьох обов'язків. В умовах кабінету потрібно також ретельно готуватися до уроків, продумувати ви до дрібниць і з найбільшою ефективністю використовувати все до можливості, які є в розташуванні вчителя.
З метою виховання учнів почуття відповідальності за збереження обладнання та інвентарю кожен столик повинен бути пронумерований і закріплений за учнями даного класу.
Необхідно постійно вимагати від учнів організувати від учнів організованого входу в клас, так як це виховує дисциплінованість і сприяє більш чіткої навчальної роботи на уроці.
Учитель повинен завжди підтримувати зразковий порядок в кабінеті, так як робоча обстановка і наявність належного обладнання багато в чому визначає наперед ставлення учнів до предметів графіки і сприяє вдосконаленню їх знань.
При оформленні кабінету вчитель повинен звертати увагу на наявність в класі стенду для виставки кращих робіт учнів (творчих робіт). Стенди являють собою окремі планети, прикріплені до стіни. Розміщуватися вони можуть або на бічній стіні, або на задній, щоб не розсіювати увагу учнів. А де розташувати подібні стенди, вчитель вирішує сам.
Враження життєрадісності і затишку створюють декоративні рослини і можуть бути розташовані на підвіконнях, стінах, а також складати цілі композиційні групи в одній з частин кабінету.
При відмінному оснащенні та формуванні кабінету вчитель може розраховувати на високі результати учнів на своїх уроках.
Кабінет креслення поєднаний з ІЗО
Дуже часто зустрічаються кабінети креслення і ІЗО суміщені. Це суміщені в принципі доступно для маленьких шкіл, у яких немає приміщень, які можна було б виділити для кожного предмета.
Розглянемо докладніше цей випадок. Тут є позитивні і негативні сторони.
Існує взаємозв'язок між предметами креслення і ІЗО. Малювання взагалі добре відбивається на практичній підготовці учнів.
Кабінет ІЗО як і креслення необхідно забезпечити високим рівнем загальної освітленості і спеціальними освітлювальними приладами для малювання з натури. Малювання з натури вимагає наявність натурного столика. Цей же натурний столик можна застосовувати і на уроках креслення для демонстрації об'ємної наочності. Так само застосовані на уроках креслення і ІЗО кіно і діапроектори і відповідно, над дошкою повинен бути екран. Похилі парти з заглибленнями для олівців і гумки, з додатковою поличкою для фарб і баночки з водою, застосовані на уроках креслення і ІЗО.
Класна дошка придатна для уроків креслення підійде і для уроків ІЗО.
Для кабінету ІЗО і креслення необхідно суміжне приміщення, для зберігання натурного та методичного фонду, екранного обладнання, освітлювальних приладів та ін
Ось мабуть це все причини по яких з'єднання кабінету креслення і ІЗО. Чи зможе бути доступним.
Устаткування для кабінету ІЗО вимагає для себе великої площі. Всі потрібні посібники, наочності методичний та дидактичний матеріал при об'єднанні кабінетів просто не поміститься. Більше ніж покладається шаф і стелажів не вийти поставити в одному класі. І тому обладнання ІЗО і креслення доведеться поміститися і поділитися один з одним простором. Для уроків ІЗО необхідний натурний фонд, для якого так само потрібно місце. Важливий і стелаж для просушування малюнків. Потрібні стенди для виставок кращих малюнків так само як і для виставок кращих творчих робіт з креслення. Такі виставки монтуються з невеликої кількості експонатів, що дозволяє міняти експозицію два рази на місяць.
А при об'єднанні кабінетів доведеться міняти експозицію частіше, так як робота будуть по З і з креслення.
А ось магнітна дошка потрібна як для ІЗО так і для креслення.
Для уроків ІЗО необхідні підставки для натурних підставок. Такі підставки для демонстрації моделей забезпечують задовольняє видимість натури вами учнями. І таких підставок потрібно не менше 3–4. І їх теж потрібно розмістити в кабінеті ІЗО і креслення.
У всіх кабінетах креслення і ІЗО на стінах повинні висіти портрети великих людей зробили свій внесок в дану науку. І от питання: У кабінеті креслення і ІЗО де портрети мають висіти? Портрети великих художників чи видатних конструкторів та архітекторів?
А може кілька одних і кілька інших? Окремого місця в кабінеті вимагають освітлювальні прилади яких в кабінеті ІЗО повинно бути декілька. Так само в кабінеті ІЗО повинна знаходитися велика ємність залитої водою.
Для того щоб на уроках З у всіх учнів завжди були в наявності потрібне приладдя, такі як фарби, папір, баночки для води, все це краще зберігати в класі в спеціальному відведеному для цього шафі або полицях. Цей же момент стосується і уроків креслення, і в одному кабінеті чи може вистачити для всього листа.
Але головний момент – це хто в класі господар. Учитель ІЗО або вчитель креслення? У кожного в суміжному приміщенні повинен бути свій стіл, свої шафи для дидактичного та методичного матеріалу.
Якщо не буде в класі одного господаря, на це може негативним чином позначитися на чистоті і порядку в класі. Один з учителів може забути сказати черговим про прибирання класу або покластися на іншого вчителя.
Приміщення для кабінету ІЗО має бути, оформленим відповідно. Художньо – декоративне оформлення кабінету повинно носити утилітарний характер, бути обмеженим за розміром і складатися з постійного і тимчасового оформлення, якого розкриває призначення кабінету. Постійне оформлення може виконуватися розписом або мозаїкою. Що не підійде для оформлення кабінету креслення. Тому що ця розпис буде більше налаштовувати на малювання або креслення.