Сторінка
2

Кабінет креслення

При кресленні учень повинен сидіти симетрично, тобто так щоб навантаження на опорно – руховий апарат була рівномірною, щоб плечі перебували на одній лінії паралельно краю стола.

Важливе значення має організація робочого місця, тобто висота робочої зони, висота і конструкція стільця, нахил креслярської дошки, розташування робочих інструментів на столі, рівень освітленості і т.д.

У ході досліджень з'ясувалося, що висота креслярського столу повинна відповідати зростанню учня. Чим більше зростання, тим вище повинен бути стіл. Вважається нормальним, якщо відстань від ліктьового суглоба, зігнутого під прямим кутом, до поверхні столу складає 28 – 30 ст. Якщо висота столу не відповідає документації вищевказаним, учень неминуче прийме позу з боковим викривленням хребта.

Важливим моментом є не тільки правильність робочої пози, а й умови видимості креслення. При розгляданні креслення на горизонтальному столі, зменшується кут зору, що призводить до збільшення зорового навантаження і неправильного сприйняття креслення; голова учня знаходить неправильне положення, прагнучи створити взаімоперпендікулярних площині з лінією погляду; біоелектрична активність м'язів шиї при роботі більше; і очей учня стомлюється швидше. Фізіологічні дослідження показують, що нахил дошки під оком у 30 º від горизонталі є найбільш правильним.

Загальновідомо, що конструктори та архітектори часто воліють працювати стоячи.

Виникає питання: яку робочу позу (сидячи або стоячи) слід рекомендувати школярам на уроках креслення? Вами проведені спеціальні дослідження з виявлення переваги тієї чи іншої пози під час креслярської роботи школярів. Виявилося, що найбільш сприятливою для організму дітей є робота в положенні сидячи при роботі над кресленнях невеликих і середніх розмірів.

Однак креслення великих форматів, як показали спостереження, більш продуктивно виконувати в положенні стоячи.

Враховуючи особливості креслярської роботи, де потрібна точність і акуратність, необхідно прагнути до організації робочих місць. Працюючи за одномісному столом, учень звикає до правильної організації свого місця, він більше зосереджується, краще виконує завдання і т.д.

Існують безліч конструкцій креслярсько-малювальних столів.

Робоче місце викладача

Висота столу вчителя може бути близько 80 см., а висота стільця – 48 см. Передня стінка робочого столу викладача повинна доходити до його заснування, щоб вигляд ніг вчителі не відволікав уваги учнів.

Багато вчителів дотримуються думки, що робоче місце вчителя має кілька підноситися, для чого зручно мати перед класною дошкою невеликий поміст (висотою 120–150 мм.) З пандусом. Може бути кафедра – поміст. Розміри помости по довжині погоджують з розмірами класної дошки.

Кафедра робиться ля того, щоб вчителю було зручно переміщатися на значній відстані від підлоги. Ширина кафедри встановлюється на розсуд вчителя, а висота не повинна перевищувати 25… 30 см.

На кафедрі розміщується учительський двохтумбовий стіл. У тумбах столу може зберігатися дидактичний матеріал.

При організації устаткування навчальних приміщень необхідно передбачити потрібні пристосування для використання технічних засобів у навчальному процесі. Досвід показує, що розетки повинні бути поставлені насамперед у столу вчителя і на задній стінці кабінету. Перша розетка потрібна для підключення кодоскопа і різної апаратури, а другий – для підключення епідіаскопа, кінопроектора і проекційного апарата.

Дуже важливе значення в обладнанні кабінету креслення має класна дошка.

Вона повинна мати гладку поверхню темно – зеленого або коричневого кольору. Вона може бути виготовлена ​​з пластмас або інших матеріалів. Вона повинна розміщуватися так, щоб добре було видно з будь-якого робочого місця школяра. Краще класну дошку (довж. 300–350 м.) посередині передньої стіни. Висота дошки повинна бути 120–130 см.

Вельми зручна підйомна дошка з двома відкидними стулками, вона має досить велику площу.

Креслярські прилади

Не у всіх школах з використанням різних креслярських приладів справа йде благополучно. Необхідно знайомити учнів з різними засобами малої механізації графічних робіт, привчати їх до використання цих коштів, виховуючи при цьому дбайливе і вміле з ними звернення. Це полегшує і прискорює роботу школярів.

Існують зручні портативні креслярські прилади, де замість креслярських лінійок до голівок приладів прикріплені прозорі косинці з транспортиром або спеціально виготовлений кутник, що має кути 30, 45, і 90 º. Також полегшує роботу школярів рейсшини. У кабінеті повинен матися шафка для креслярських та інших інструментів.

Для обладнання кабінету креслення В.В. Забрінскій пропонує такий набір креслярських інструментів і приладдя

– чертежная дошка (600 × 900) – 1 шт.

– кутник з кутами 45 º – 1 шт.

– кутник з кутами 30 º і 60 º – 1 шт.

– рейсшина 900–1000 мм – 1 шт.

– Готовальня (велика №21) – 1 шт.

– лекала (набір) – 1 шт.

– циркуль класний – 1 шт.

– транспортир (великий класний) – 1 шт.

– лінійка чертежная класна – 1 шт.

– креслярські дошки (учнівські 250–350 мм.) – 40 шт.

– косинці з кутами 45 º (учнівські) – 40 шт.

– кронціркулі – 20 шт.

– штангенциркулі – 20 шт.

– плакатні пір'я – 20 компл.

– креслярські пір'я – 20 компл.

– указки дерев'яні – 2 шт.

– папки для зберігання креслень – 10 шт.

Учні повинні мати власні готовальні, олівці, гумки, кнопки, папір, туш, точила для олівців і приносити їх на всі уроки креслення. Так само необхідні дошки з рейсшину і косинцями.

Повертаючись до планування кабінету креслення, необхідно відзначити, що в типових проектів нових будівлях середніх шкіл передбачений кабінет креслення площею 66.0 кв. м.

У поздовжньому кабінеті креслення доцільним є таке розміщення устаткування, коли одномісні столи розставляються в п'ять поздовжніх рядів при освітленні робочого місця з лівого боку, що забезпечує оптимальні умови для тривалого сприйняття креслення. Віддаленість столів учнів від класної дошки повинна становити 10.5 см. Між останніми столами і задньою стіною матися вільний простір на відстані не менше 65 см., тому загальна довжина кабінету креслення встановлюється в 11.0 м.

Ширина кабінету креслення з одностороннім освітленням повинна становити 6.0 м. При обладнанні кабінету креслення двомісній меблями ширина проходів між рядами повинна бути 60.0 см.

На внутрішньої поздовжньої стіни зазвичай розвішують таблиці та плакати, в спеціальній ніші поміщають шафи для зберігання креслень, деталей та ін, тому прохід у внутрішньої стіни повинен бути ширше інших, він рекомендується в 70–90 см.

Бажано мати в кабінеті два стінних шафи. У нижній їх частини потрібно зберігати великі об'ємні наочні посібники.

Крім шаф для зберігання навчальних таблиць і плакатів у кабінеті необхідно мати фанерний «пакет», прикріплений до одного з вільних місць на задній стіні. Ширина і глибина такого пакета дозволяє зберігати в ньому до 20… 25 плакатів, наклеєних на картон.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: