Сторінка
5

Методика вивчення ЕТ Excel в шкільному курсі інформатики

введення вхідних даних з клавіатури та подальше їх опрацювання в середовищі табличного процесора;

опрацювання заздалегідь введених до пам'яті комп'ютера табличних даних та аналіз одержаних результатів.

Використання наочних орієнтирів для контролю за результатами виконання завдань.

Використання навчальної допомоги різного рівня при використанні завдань для самостійного виконання.

Проведення практичних робіт комплексного характеру для закріплення знань та вмінь учнів в нових умовах.

Використання методу проектів для поглибленого вивчення можливостей використання електронних таблиць

Форми організації навчальної роботи учнів при вивченні електронних таблиць

На уроках інформатики комп'ютер є і предметом вивчення, і засобом навчально-пізнавальної діяльності, що відповідним чином впливає на організацію навчального процесу. Специфіка уроку при вивченні електронних таблиць виявляється, передусім, в істотному обсязі практичних робіт з використанням комп'ютера, при якому «контактний час» роботи з комп'ютером становить майже половину уроку. В комп'ютерному класі використовуються фронтальні, групові форми роботи, індивідуальна робота та робота в парах. Ефективність застосування форм організації навчальної роботи учнів показано на мал.1.

Фронтальні форми роботи застосовуються при засвоєнні всіма учнями одного і того ж змісту або зразків діяльності.

Використання комп'ютера забезпечує можливості негайною відтворення учнем діяльності, яка демонструється вчителем. При цьому вчитель повинен мати можливість не тільки голосом, а й за допомогою спеціальних програм перервати індивідуальну діяльність учнів з програмним забезпеченням комп'ютера, що розпочалася, і відновити єдиний стан комп'ютерного середовища на всіх комп'ютерах або перейти до парної чи індивідуальної роботи. Останній перехід досить типовий, і робота стає більш індивідуальною в міру засвоєння загальних способів дій

Навчання в складі групи Діяльність учнів є колективною, якщо мета діяльності усвідомлюється як спільна, що погребує об'єднання зусиль всього колективу, в процесі діяльності між членами колективу створюються відносини взаємної відповідальності, контроль за діяльністю частково здійснюється самими членами колективу.

Можна виділити такі окремі групові види діяльності учнів на уроках з даної теми:

Парне взаємонавчання — учні в стабільних парах або парах змінного складу пояснюють один одному деяке питання, захищають свою тему, оцінюють результати товариша

Групова робота над спільною темою Навчання в складі групи. Учні, об’єднані в групи, взаємодіють між собою пояснюють новий матеріал, обговорюють його, оцінюють свою діяльність, готують виступи.

Учень замість вчителя Один чи двоє учнів навчають весь клас, ведуть урок, проводять заняття за комп’ютером, здійснюють допомогу при виконанні практичної роботи

Особливої уваги заслуговує технологія організації роботи в групах. Оскільки групи працюють в основному самостійно, їх необхідно цього навчати. Проводиться загальний інструктаж роздаються спеціальні пам’ятки, заздалегідь готуються завдання, попередньо проводяться консультації лідерів груп, учитель бере участь у роботі окремих груп.

У роботі груп переважають такі види діяльності, коли учні ставлять цілі, планують свою роботу, обговорюють проблеми, що виникають, розподіляють роботу в групі, контролюють, аналізують і оцінюють свою діяльність, проводять рефлексію

Мал.1

Добірка завдань при вивченні електронних таблиць в шкільному курсі інформатики

“Навчання через задачі” — це основний метод навчання, що належить до проблемного навчання, яке відрізняється організацією навчання шляхом самостійного одержання знань у процесі розв'язування навчальних проблем, орієнтацією на творче мислення і пізнавальну активність учнів.

«Використання засобу «Поиск решения» для розв’язування задач оптимізації»

Завдання 1. Шерлок Холмс

Розв’язання

Завдання 2: скласти математичну модель задачі та розв’язати її, використовуючи засіб «Поиск решения»

Для вигодовування тварин на фермі в їх щоденний раціон необхідно включити не менше 33 одиниць білка, 23 одиниць – клітковини, 12 одиниць – кальцію. Для вигодовування використовується три види кормів: зерно, сіно, буряки. Дані про вміст поживних речовин і вартість 1вагової одиниці кормів подано в таблиці:

Корм

Білок

Клітковина

Кальцій

Ціна, грн.

Зерно

4

3

1

4

Сіно

3

2

1

4

Буряки

2

1

2

3

Необхідно скласти найдешевший раціон, при якому кожна тварина отримала б необхідну кількість білка, клітковини та кальцію.

Завдання 3: скласти математичну модель задачі та розв’язати її, використовуючи засіб «Поиск решения»

Кондитерська фірма виробляє такі види печива: кекси, рогалики та рулети. Відомо, що реалізація 10 кг: кексів дає прибуток 26 грн.; рогаликів – 19 грн.; рулетів – 25 грн. печиво можна виробляти в довільній кількості (збут забезпечено), але запаси сировини обмежені. Визначити, якого виду печива та скільки десятків кілограм необхідно виробити, щоб загальний прибуток від продажу був максимальним.

Норми витрат сировини на виробництво 10 кг печива кожного виду подано в таблиці:

Печиво

Кекси

Рогалики

Рулети

Запаси сировини, кг

Мука

9

7,5

6

180

Цукор

3

2

4

96

Масло

2,5

3

3

100

Лабораторний практикум курсу за вибором «Microsoft Excel у профільному навчанні» містить приклади задач, які можна запропонувати учням під час вивчення цього курсу за вибором залежно від їхнього профілю навчання. Для більш зручного подання змісту практичних робіт позначимо групи профілів певними літерами:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: