Сторінка
3

Фінансовий механізм екологічного регулювання як засіб реалізації концепції сталого розвитку України

Забезпечення темпів економічного розвитку тягне за собою збільшення масштабів енергоспоживання, адже „споживання енергії здійснюється в ході господарської діяльності суспільства, кінцевим результатом якої є створення ВВП”, тобто існує прямий зв’язок між споживанням енергії ВВП [11].

Таким чином, надзвичайно важливими є заходи державної політики, що сприяють економічному зростанню при одночасному зниженні навантаження на навколишнє природне середовище. Для цього методологічно важливим є обмеження позиції вирішення проблем власне природних ресурсів саме на перших етапах природно-продуктового ланцюжка, боротьби із забрудненням навколишнього середовища як наслідку економічного розвитку і переходу до такої, коли необхідно досліджувати все народне господарство з позицій екологізації економічного розвитку, зниження навантаження на навколишнє природне середовище. Реальна екологізація економічного розвитку, перехід від техногенного типу розвитку до стійкого дозволить зекономити і вивільнити з виробничого процесу велику кількість природних ресурсів, зменшити забруднення і відходи при збільшенні кінцевих результатів (темпів росту ВВП).

У цьому контексті особливого значення набуває розробка фінансового механізму екологічного регулювання, призначення якого полягає в регулюванні діяльності суб’єктів ринку в напрямі зменшення негативного антропогенного навантаження на навколишнє природне середовище через такі фінансові інструменти, які б надавали переваги прогресивним технологіям перед відсталими та шкідливими для зниження екологічного ризику, визначити такі інструменти, які б спонукали підприємства працювати в межах раціонального використання природних ресурсів, а також формувати джерела фінансування природоохоронних заходів.

Аналіз попередніх досліджень, проведених у межах тематики економіки природокористування, показує, що в них не приділяється достатня увага визначенню фінансового механізму екологічного регулювання. У нормативно-правових актах зустрічається лише економічний механізм природокористування та природоохоронної діяльності, який визначається як комплекс економічних заходів, що забезпечують охорону навколишнього середовища і раціональне природокористування [12]. Окремі автори виділяють еколого-економічний механізм природокористування [13] і економічний механізм реалізації екологічної політики [14]. Веклич О.О. виділяє фінансово-кредитний механізм регулювання природокористування як структурну частину економічного механізму екологічного регулювання, який вона ототожнює з економічним механізмом природокористування та природоохоронної діяльності [15, c. 13–14]. У роботі Кашенко О.Л. [16, с. 80] вживається термін фінансовий механізм забезпечення екологічного розвитку, проте не наводиться його визначення.

Визначення фінансового механізму природокористування та природоохоронної діяльності не відповідає механізму реалізації сталого розвитку. Адже природокористування – це процес експлуатації природних благ з метою задоволення матеріальних і культурних потреб суспільства [16, с. 80], природоохоронна діяльність, в основному заснована на введенні заборон та регламентації, а не на загальній раціоналізації природокористування [17]. На нашу думку, більш повно розкриває сутність цієї економічної категорії термін фінансовий механізм екологічного регулювання, зважаючи на визначення регулювання як впливу на об’єкт управління з метою досягнення стану його стійкості у разі виникнення відхилень від графіків, планових завдань, визначених норм і нормативів, а стійкості як звичайної динамічної рівноваги в період тривалого росту. Отже, якщо об’єктом управління є еколого-економічна система, то екологічне регулювання можна визначити як вплив на еколого-економічну систему з метою досягнення стану екологічної рівноваги. При чому під екологічною рівновагою ми будемо розуміти квазістійкий або квазістаціонарний стан екологічних систем. Баланс змінених людиною компонентів, які формують НПС, і природних умов, призводить до тривалого (умовно нескінченного) існування даної екосистеми [18].

На нашу думку, недоцільно вживати термін фінансово-кредитний механізм, оскільки кредит є складовою фінансів, а кредитна система, як складова фінансового ринку, відноситься до фінансової системи [19; 20].

Враховуючи зауваження Василика О.Д. [21] щодо обов’язковості законодавчого закріплення складових механізму та докази Онишко С.В. [7] про системний характер фінансового механізму, можна дати своє визначення фінансового механізму екологічного регулювання. Це система спеціально розроблених і законодавчо закріплених у державі форм, методів, інструментів і важелів створення і використання фінансових ресурсів з метою досягнення екологічної рівноваги, еколого-економічної збалансованості функціонування суспільного виробництва, раціонального природокористування та зниження негативного антропогенного впливу на НПС. У складі фінансового механізму екологічного регулювання, необхідно виділити такі методи, інструменти та важелі, як:

– збори за спеціальне використання природних ресурсів;

– збір за забруднення навколишнього природного середовища;

– фінансові стимули, зокрема надання пільг при оподаткуванні на заходи, пов’язані з оздоровленням та охороною навколишнього природного середовища;

– фінансові санкції (штрафи за порушення природоохоронного законодавства);

– система фінансування та кредитування природоохоронних заходів (місцевий і державний бюджети, природоохоронні фонди, банки, кошти підприємств і організацій, іноземні надходження, інвестиції);

– екологічне страхування.

Сутність будь-якої економічної категорії, у тому числі і фінансового механізму, проявляється в її функціях. Функції показують, якими методами реалізується економічна категорія (фінансовий механізм у нашому випадку). Функціями фінансового механізму в науковій літературі визначають фінансове забезпечення та фінансове регулювання економічних і соціальних процесів у державі. Щодо функцій фінансового механізму екологічного регулювання можна сказати, що це фінансове забезпечення природоохоронних заходів і фінансове регулювання, раціонального природокористування та зниження негативного антропогенного впливу на навколишнє природне середовище.

Результати аналізу дозволяють зробити такі висновки:

1. Дослідження теоретичних засад концепції сталого розвитку дозволило визначити поняття сталого розвитку як такого, при якому не знищується його природна основа, умови життя, що створюються, не призводять до деградації людини і соціально-деструктивні процеси не розвиваються до масштабів, що загрожують безпеці людства. Це визначення охоплює всі сфери суспільного життя, всі загрози існуванню цивілізації і спрямоване на попередження небезпеки виживання суспільства.

2. У контексті досліджуваних понять „слабкої” та „сильної” сталості, доведено необхідність прийняття за основу концепції „слабкої сталості”, що передбачає екологізацію економіки та економічного розвитку через широке використання податкових механізмів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: