Сторінка
7
Злий дракон
Для цієї гри необхідно принести в групу кілька великих картонних або дерев'яних коробок, в яких могло б поміститися два-три дитини. На початку гри вихователь пропонує дітям стати гномами, що живуть у маленьких будиночках. Коли діти займуть місця в будиночках-коробках, дорослий каже їм: «У нашій країні - велика біда. Кожну ніч прилітає великий-превеликий злий дракон, який відносить людей у свій замок на горі, і що з ними трапляється далі, ніхто не знає. Існує єдиний спосіб врятуватися від дракона: коли на місто насуваються сутінки, люди ховаються у свої будиночки, сидять там обійнявшись і умовляють один одного не боятися, втішають один одного, гладять. Дракон не виносить ласкавих і добрих слів і, коли чує, як вони доносяться з дому, намагається швидше пролетіти цей будинок і продовжити пошуки іншого будинку, з якого такі слова не чути. Отже, останні сонячні промені повільно гаснуть, на місто спускаються сутінки і люди поспішають сховатися в свої будиночки і міцніше обійнятися ». Вихователь ходить між будинками, зображуючи дракона, страхітливо виє, погрожує, зупиняючись біля кожного будиночка і заглядаючи всередину, і, переконавшись, що діти всередині будиночка підтримують і втішають один одного, переходить до наступного.
Шторм
Для гри необхідний великий шматок тканини, щоб їм можна було накрити дітей. Вихователь збирає дітей навколо себе й каже: «Біда тому кораблю, який буде в морі під час шторму: величезні хвилі загрожують перевернути його, а вітер жбурляє корабель з одного боку в бік. Зате хвилі в шторм - одне задоволення: вони пустують, гудуть, змагаються між собою, хто вище підніметься. Давайте уявимо, що ви - хвилі. Ви можете радісно гудіти, зловісно шипіти, піднімати і опускати руки, повертатися в різні боки, мінятися місцями і т. д. Слідкуйте за тим, щоб ви всі залишалися під водою ». Дорослий разом з дітьми забирається під шматок тканини, стрибає, шипить, гуде, махає руками.
5-й етап взаємодопомога у грі
На даному етапі стає можливим використання ігор, що вимагають від дітей взаємодопомоги, прояви співпереживання і сорадованія. Багато педагогічних програм з розвитку міжособистісних відносин цілком базуються на іграх і заняттях, які провокують взаємодопомогу. Однак, як показує практика, використання подібних ігор без попередньої підготовки призводить до того, що мотивація допомогти іншим дітям носить не безкорисливий, а, швидше, прагматичний або нормативний характер: допомагаю, тому що за це хвалять дорослі або тому що вихователь сказав, що потрібно допомагати. Для того щоб діти справді хотіли допомогти оточуючим, необхідно заздалегідь створити в групі сприятливий клімат, атмосферу безпосереднього, вільного спілкування та емоційної близькості.
Отже, на 4-му етапі діти переживали зближуючи їх загальні та однакові почуття. Ігри 5-го етапу вимагають від дітей співпереживання іншому, дають їм можливість допомогти і підтримати однолітка. Причому в деяких ситуаціях дитина може проявити допомогу не тільки у грі, але і в реальному житті: діти допомагають вихователям погодувати обідом молодшу групу, одягнути найменших на прогулянку і т. д.
Старенька бабуся
Вихователь ділить дітей на пари. Кожна пара складається з бабусі (дідуся) і внучки (онука). Бабусі й дідусі дуже старенькі, вони нічого не бачать і не чують. Але їх обов'язково потрібно привести до лікаря, а для цього потрібно перейти через вулицю з дуже сильним рухом. Онуки і внучки повинні перевести їх через дорогу так, щоб їх не збила машина.
Вулицю малюють крейдою на підлозі. Кілька дітей відіграють роль машин і бігають туди-сюди по вулиці. Поводирю потрібно вберегти старичків від машин, провести через небезпечну дорогу, показати доктору (роль якого грає один з дітей), купити ліки і привести тією ж дорогою додому.
Живі ляльки
Вихователь розбиває групу на пари. «Давайте уявимо, що ваші ляльки оживають. Вони вміють говорити, просити, бігати та інше. Давайте уявимо, що один з вас - дитина, а інший - його лялька-дівчинка чи лялька-хлопчик. Лялька буде щось просити, а її господар - виконувати її прохання і піклуватися про неї ». Дорослий пропонує навмисно помити ляльці ручки, погодувати, погуляти, вкласти спати і т. п. При цьому вихователь попереджає, що господар повинен виконувати всі забаганки ляльки і не змушувати її робити того, чого вона не хоче. Коли діти візьмуть ігрову ситуацію і захопляться, нехай продовжують грати самі. У наступній грі вони повинні будуть помінятися ролями.
6-й етап добрі слова і побажання
Ми вже говорили про те, що самим звичайним для дітей способом прояву негативних емоцій є словесне вираження (лайки, скарги та ін.) Саме тому загальним правилом для ігор попередніх етапів програми була заборона розмов. Таким чином, виключалася можливість виникнення суперечок, сварок та інших конфліктних ситуацій. Тільки після того, як діти пройшли через ігри і заняття попередніх етапів і в групі переважає доброзичлива і спокійна атмосфера, можна переходити до 6-го етапу, що складається з ігор, спеціально спрямованих на словесне вираження свого ставлення до іншого. Завдання даного етапу - навчити дітей бачити і підкреслювати позитивні якості і достоїнства інших дітей. Роблячи одноліткам компліменти, кажучи йому свої побажання, діти не тільки доставляють йому задоволення, але і радіють разом з ним.
Обзивалки
Вихователь збирає дітей навколо себе і каже: «Хай один з нас буде Обзивашкой. Його завдання придумати й сказати як можна більше образливих прізвиськ. Інший нехай буде сумною і скривдженою дитиною. Всі інші повинні втішити його, придумуючи йому добрі прізвиська і кажучи про те, який він хороший. Потім ми поміняємося ролями ». На роль Обзивашкі найкраще призначати найбільш проблемних і агресивних дітей.
Спляча красуня
«Колись дуже-дуже давно злий-презлий чарівник зачарував красуню, яка жила в замку неподалік. Він приспав її, і ось вже більше ста років красуня спить непробудним сном. Чари чарівника розсіються тоді, коли хто-небудь підійде до неї, погладить її і придумає для неї найкрасивіше і ласкаве прізвисько ». Гра продовжується до тих пір, поки всі бажаючі дівчинки не побудуть в ролі Сплячої красуні.
7-й етап співпраця
На даному етапі проводяться ігри-заняття, що припускають різні форми просоціального поведінки: діти повинні ділитися з ровесником, допомагати йому в процесі спільної діяльності.
Нерідко в педагогічній практиці програми з моральному розвитку пропонується починати з організації спільної діяльності, коли діти об'єднуються один з одним у процесі виконання певного завдання. Спілкування в такому випадку будується з приводу якого-небудь предмету, що виключає можливість безпосередньої взаємодії і може провокувати підвищення демонстративності і конкурентності.
У цій програмі заняття на спільну діяльність проводяться тільки на заключному етапі, коли між дітьми вже встановлені доброзичливі й неконфліктні відносини. Крім того, на цьому етапі вперше вводиться змагальний момент, причому діти змагаються не за власний успіх, а за успіх іншого. Так, наприклад, широко використовується гра «Майстер і підмайстри», де, для того щоб один майстер виграв у іншого, підмайстри повинні всіляко допомагати йому (при аплікації - вирізати необхідні деталі, при ліпленні - розминати пластилін, ліпити окремі деталі, при мозаїці - підшукувати елементи потрібного розміру і кольору). Такі форми спільної діяльності сприяють розвитку взаємодопомоги, здатності приймати плани і задуми іншого і радіти його успіху. Все це зміщує змагальний момент на другий план.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Гендерне виховання
Освітня діяльність як предмет педагогіки вищої школи. Її методологія і категорії
Використання інформаційно-комп’ютерних технологій на уроках математики
Теоретико-методичні основи екологічного виховання у позашкільних навчальних закладах
Методика початкового навчання гри в баскетбол учнів молодшого шкільного віку