Сторінка
2

Фіскальна ефективність зміни податкових ставок залежно від форми власності

Щодо частки окремих податків у зведеному бюджеті, то стабільне зростання характерне для динаміки податку на доходи фізичних осіб (прибутковий податок до 01.01.2004 р.). Внаслідок зростання ефективної ставки цього податку до 16 % у 2004 році перехід до плоскої шкали зі ставкою 13 % привів до суттєвого зменшення податкових надходжень з 18 % до 14,6 %, або в абсолютному виразі з 13,5 до 13,2 млрд грн, які не були компенсовані зростанням номінальних доходів громадян у 2004 році. Що стосується податку на прибуток підприємств, то важко виявити якусь закономірність, хоча можна сказати, що надходження від нього більш стабільні ніж від ПДВ. Крім того, необхідно зазначити, що зниження ставки у 2004 році з 30 % до 25 % не призвело до зменшення частки надходжень у зведеному бюджеті, тобто цей крок державного регулювання був позитивно сприйнятий з боку суб’єктів економічної діяльності.

Розглянемо питання впливу рівня оподаткування на інвестиційні процеси. Умова ефективності інвестування в основний капітал [1]:

(1)

де р – вартість одиниці продукції, F – виробнича функція, r – вартість одиниці капіталу, - норма фактичного економічного зносу. Умова 1 визначає, що маргінальне збільшення валового доходу повинно перевищувати суму вартості капіталу та норми фактичного зносу. Введення податку на прибуток підприємств та амортизаційних норм змінює ці положення. Нехай ця умова виконується для виробництва. Для притягнення інвестицій можна використати три джерела: нерозподілений прибуток, залучений капітал та акціонування. У випадку українського законодавства відсоткові ставки на залучений капітал зменшують базу оподаткування, тому вартість залученого капіталу зменшується до r (1 – tc), де tc – ставка податку на прибуток підприємств. Нехай використовується два ресурси: праця (L) та капітал (K) за допомогою яких підприємство максимізує прибуток після оподаткування.

Тоді зміни в прибутках фірми в умовах введення оподаткування:

,

тобто введення оподаткування не змінює умову прибутковості фірми, якщо у випадку амортизаційної норми використовується норма фактичного зносу.

Якщо існує метод вільної амортизації, то фірма в змозі списати всі капітальні вкладення (включати до витрат). Це безпосередньо зменшує ціну капітальних благ з 1 до , тому умова прибутковості перетворюється:

У цьому випадку дійсно оподаткування стимулює оновлення основних фондів, якщо додаткові кошти беруться за рахунок боргових.

Розглянемо величину податкового тиску на рівні підприємства з урахуванням основних податків і платежів, до яких можна віднести податок на прибуток підприємств (), соціальні платежі (податок на фонд заробітної плати ), податок на доходи фізичних осіб (ставка ). Вважаємо, цей податок також сплачується підприємством, оскільки він забезпечує необхідний рівень оплати праці після оподаткування.

Прибуток після оподаткування у цьому випадку має вигляд [6]:

(2)

де – ринкова ціна продукції, – коефіцієнт, який характеризує масштаб виробництва, – обсяг сировини, – показники еластичності виробничої функції, – обсяг виробництва.

Податковий тиск щодо прибутку до оподаткування задається виразом 3 і залежить як від податкових ставок, так і від часток окремих витрат у валовому доході:

(3)

Якщо розрахувати податковий тиск щодо прибутку до оподаткування відповідно виразом 3, то він наближується до 100 %, також для підприємств недержавної форми власності. Цей показник суттєво залежить від частки оплати праці у валовому доході. Тому немає сумнівів, що підприємства державної форми власності не в змозі існувати при рівні оподаткування прибутків підприємств 50 %.

Звертаючись до фіскальної політики держави щодо оподаткування підприємств, більш детально проаналізуємо щомісячну динаміку надходжень цього податку протягом 2003–2005 рр. Щомісячна динаміка податкових надходжень від податку на прибуток підприємств подана на рис. 1.

Рис. 1. Динаміка щомісячних надходжень податку на прибуток підприємств за 2003–2005 рр.

Процес характеризується значною варіативністю, тому надзвичайно важко виявити будь-які тенденції у розвитку процесу. Ситуація змінюється після проведення згладжування рядів за допомогою ковзкового середнього (для п’яти точок) (рис. 2).

Рис. 2. Згладжена динаміка щомісячних надходжень податку на прибуток підприємств та параметри лінійного тренду за 2003–2005 рр.

Просліджуються тривалі тенденції зростання надходжень з швидкістю 36,2 млн грн щомісячно. Цікаво, що зміни податкових ставок з 30 % до 25 % з 01.01.2004 р. та ведення 50 % ставки на податок підприємств державної форми власності з 01.01.2005 р. практично не позначилися на динаміці надходжень.

Позитивні тенденції в фіскальній ефективності податку на прибуток підприємств забезпечено в основному за рахунок підприємств недержавної форми власності, тому вважаємо, що процес приватизації не повинен зупинятися, тоді питання про залежність рівня оподаткуваннz від рівня власності відпаде автоматично. Що стосується підприємств державної форми власності, то при діючому законодавстві податковий тиск на прибуток до оподаткування наближається до 100 %. Такий підхід не сприяє збільшенню рівня надходжень у державний бюджет. Ефективним виходом для підприємств державної форми власності є отримання довгострокових кредитів, вартість яких зменшується за допомогою надмірного оподаткування. Але більшість цих підприємств не є платоспроможними, тому банківська система України найчастіше не буде підтримувати такі проекти за допомогою довгострокових кредитів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: