Сторінка
5
В дослідній діяльності вчителя іноземної мови доцільно розрізнювати гностичні та власне дослідницькі вміння. Власне гностичні,або аналітичні вміння – це вміння вчителя аналізувати,систематизувати,узагальнювати,класифікувати,оцінювати педагогічні явища,які є об'єктом дослідження,виявляти їх зв'язки і відносини(Н.В.Кузьміна).В іншій трактовці – це вміння оцінювати методи викладання й виховання,визначати сферу їх застосування,прогнозувати труднощі засвоєння навчального матеріалу(Н.В.Язикова).
Формування взаємовідносин дітей в учнівському колективі вимагає багато професійних зусиль учителя початкових класів,тому що раннє запровадження іноземної мови створює додатковий резерв для вирішення завдань соціалізації молодших школярів.І його треба використати якнайкраще.
Можливість організації навчання іноземної мови як засобу спілкування і побудови його як процесу,максимально наближеному до використання рідної мови,зумовлене іншою важливою перевагою дошкільного і молодшого шкільного віку – наявністю глобально діючої у дітей ігрової мотивації.Тому за допомогою гри у навчальному процесі можна зробити комунікативно цінними практично будь-які мовні одиниці.А доповнення гри застосуванням прийомів соціального тренінгу (типу line up,smile,kind words,politeness,gratitude),а також взаємодією учнів у парах,малих групах,командах,за даними психології і методики,створює психологічно цінне середовище для формування відносин творчого співробітництва учнів і педагога в системах «дитина-діти», «дитина-вчитель».
Велике значення для залучення уваги під час проведення уроку має використання наочних посібників.Вміло підібрана наочність впливає на розум та почуття дітей,викликає цікавість до предмету,робить їхню мову більш образною та емоційною.Цікавість,в свою чергу,стимулює пам'ять,яка забезпечує накопичення мовного матеріалу.
Гра – природний вид діяльності,властивий дитині.Цікавість дитини до ігр,старанність,з якою він бере участь в них,дозволило психологам назвати ігри дітей серйозним заняттям.В процесі гри учень формується як суб'єкт діяльності.Гра як організована дія в класі викликає напругу емоцій і розумових зусиль учня та передбачає прийняття швидкого рішення,миттєвої реакції:що сказати?як вчинити?Пошук відповіді на ці питання загострює розумову здатність учня і розвиває кмітливість.Знання,здобуті в результаті певного зусилля,розумового чи фізичного,більше міцніші,ніж ті,які отримані в готовому виді.
Сучасний урок іноземної мови немислимий без великої інтенсивності і вимагає від учнів концентрації уваги і напруги сил.Використання гри дозволяє зберегти ентузіазм і працездатність учнів на протязі всього уроку.
Урок англійської мови дає невичерпні можливості для організації рольових ігр.Творчо працюючий вчитель будь-яку ситуацію може перетворити в гру,яка служить завданням навчання.
Творчий підхід вчителя до організації навчальної діяльності учнів на уроці допоможе розкрити всі резерви особистості дитини і підвищити ефективність навчання іноземної мови на початковому етапі.
Розглянемо творчий підхід до вивчення англійської мови на прикладі запропонованих наочностей вчителя англійської мови м.Раменське,Московська обл.,І.П.Гладіліної.
«На уроках англійської мови при роботі зі школярами 1-4 класів я використовую казки,пісні,віршики,головоломки,ребуси і т.ін.
Наприклад,щоб краще запам'ятати форми дієслова to be,ми з дітьми співаємо пісеньку «I am,He is».
I am,he is,she is,it is,we are,you are,they are.
I am,he is,she is,it is,we are,you are,they are.
Пісню я використовую:
для фонетичної зарядки на початковому етапі уроку;
з метою відпрацювання звуків та інтонації;
на етапах введення та закріплення граматичного матеріалу;
при роботі над аудіюванням.
Також дітям подобається пісенька «Jingle Bells» та «Animal Friends».
Я стараюся давати дітям такі завдання на уроках,які стимулювали б їхнє творче мислення,наприклад:ребуси,головоломки,чайнворди і т.ін.
Приведу приклади завдань.
Із названих двох предметів,представлених на малюнках,скласти нове слово(bookshelf).
Якщо біля малюнка розміщена яка-небудь буква,її потрібно включити в слово так,щоб вийшло інше слово(three).
H
До букви (або букв) додати назву предмета.Виходить нове слово(that).
T
навчання читання алфавіт наочність
Відновіть порядок слів питального речення.Потім дайте відповідь на питання.
Like you to do ask question?
(Do you like to do question?)
Поступово діти самі починають складати подібні завдання.При цьому вони міцно засвоюють лексичний матеріал,запам'ятовують написання слів,навчаються працювати зі словником.
Один із видів творчої діяльності,який ми використовуємо на уроках в початковій школі, - це казки.Діти розігрують казки за ролями і дуже люблять їх ілюструвати.Другокласники з задоволенням малюють «мультик» по мотивам казки «Каченя та курча».Казку ми ділимо на 12 сценок,і до кожної з них діти готують свої малюнки.
The Duckling and the Chick
1.The Duckling jumped out of the egg. «I am here»,she said.
2. «Me too!» said the Chick.
3. «I am going for a walk»,said the Duckling. «Me too!», said the Chick.
4. «I am digging a hole»,said the Duckling. «Me too!»,said the Chick.
5. «I have found a worm»,said the Duckling. «Me too!»,said the Chick».
6. «I have cought a butterfly»,said the Duckling. «Me too!»,said the Chick».
7. «I want to swim.I am going to the river», said the Duckling. «Me too!»,said the Chick».
8. «Look!I am swimming!», said the Duckling.
9. «Me too!»,said the Chick and jumped into the river.
10. «Oh,Help!» cried the Chick.
11.The Duckling pulled the Chick out of the river.
12. «I am going to swim again»,said the Duckling. «Not me!» cried the Chick».
Також незвичайним подразником,який викликає мимовільну реакцію учнів і сприяє зняттю втоми та роздратування,являється сміх.Для цього потрібно розказати учням що-небудь цікаве,смішне,дотепне із класичного життя.Можна використовувати розповіді в картинках,смішні іграшки,за допомогою яких можна розігрувати різні сценки.
Читання як вид мовленнєвої діяльності є однією з головних практичних цілей навчання іноземної мови в середній школі.
Проте не меншу роль відіграє читання у навчальному процесі як засіб навчання.
Воно допомагає в оволодінні мовним матеріалом, в його закріпленні та нагромадженні. Так, мнемічна діяльність, яка супроводжує процес читання, забезпечує запам'ятовування лексичних одиниць, зв'язків між ними, а також граматичних явищ, наповнення граматичних структур, порядку слів у структурах та ін.
Читання допомагає удосконалювати вміння усного мовлення: під час читання як уголос, так і про себе функціонують провідні мовні аналізатори - слухові та мовленнєво-рухові, характерні для говоріння. Уміння читати дає можливість у разі потреби підібрати необхідні друковані матеріали та препарувати їх з метою підготовки усного повідомлення.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Громадянське виховання молодших школярів у позаурочній діяльності
Особливості дитячої творчості на уроках трудового навчання в початкових класах
Формування у молодших школярів досвіду пошукової діяльності
Використання історичних фактів при вивченні нумерації чисел в початкових класах
Стан та розвиток професійно-технічних навчальних закладів швейного профілю в Україні в 1958-2008 рр