Сторінка
5
У житлових комплексах можуть передбачатися чергові групи короткочасного нагляду - денні, де дитину можна залишити на кілька годин, і цілодобові - надають послуги з догляду та нагляду протягом декількох діб. Чергові групи короткочасного нагляду можуть виконувати роль притулку строком до декількох тижнів, з наданням дитині психологічної допомоги.
Художньо-естетичне середовище цих різних за типом ДНЗ відрізняється залежно від архітектури і планування приміщень будівель, в яких вони поміщаються. Сьогодні дитячі дошкільні установи будуються в нашій країні за типовими і індивідуальними проектами. Є певні суперечності між естетичними якостями архітектури дитячих дошкільних установ та їх інтер'єрами, які є частиною художньо-естетичної середовища.
Архітектор, по суті, не бере участі у розробці інтер'єрів, а тим більше окремих елементів меблів або обладнання. Причина цього – дуже низька вартість типового проектування. Специфікація меблів та обладнання виконується технологами за єдиними для всіх каталогами. Звідси – безликі стандартні казенні інтер'єри. Щирі наміри персоналу та адміністрації закладу згодом виправити становище нерідко призводять до непрофесійних рішень, позбавлених стилістичної цілісності, і характеризуються елементами вульгарності і несмаку.
Ось у цих-то конфліктних протистояннях морально застарілої архітектури і вимог до оновлення дизайну і виявляються знання, смак і такт персоналу дитячого закладу. Саме від їх внутрішньої культури і залежить в кінцевому результаті, яким буде вигляд дитячого закладу та рівень естетичного виховання дітей засобами обстановки.
Типи будівель дитячих дошкільних установ мають суттєві відмінності між собою (загальні відрізняються від оздоровчих, постійні від сезонних). Ці відмінності визначаються і умовами будівництва, і кліматом, і особливостями місцевості. Наприклад, з метою створення естетичного комфорту в будинках дитячих садів північних районів країни фахівці рекомендують «розкріпачувати» предметно-просторове середовище як би зсередини. Дотримуючись цієї рекомендації, будівельники створюють закриті прогулянкові веранди, з'єднані заскленими переходами. У приміщеннях влаштовуються зимові сади і плавальні басейни з постійним мікрокліматом, фотарій та інші зручності. Стіни будівлі забарвлюються в яскраві сонячні кольори, в оформленні будівлі використовуються барвисті вітражі, квітучі композиції.
Суттєво впливають на художньо-естетичне середовище і розміри будівлі або приміщення, де розміщений ДНЗ. Представляється, що в невеликих дошкільних установах – малокомплектних дитячих садках, міні-дитячих садках, де все планування нагадує звичайну квартиру, навряд чи є можливість створення окремого приміщення для занять театральною або образотворчою творчістю. Тут скоріше може бути влаштована малювальна «стіна творчості» - стіна, на якій розміщена смуга шпалер або лінолеуму. Діти можуть писати на ній крейдою, фарбами, вугіллям, створюючи як індивідуальні, так і колективні картини.
Спрямованість виховного процесу.
Система дошкільних установ формується різними видами дошкільних освітніх установ відповідно за спрямованістю їх діяльності:
дитячий садок;
дитячий садок загальнорозвиваючого типу з пріоритетним здійсненням одного або декількох напрямків розвитку вихованців (інтелектуального, художнього, фізичного та ін);
дитячий садок з нагляду та оздоровлення з пріоритетним здійсненням санітарно-гігієнічних, профілактичних та оздоровчих заходів і процедур;
дитячий садок комбінованого типу (до складу комбінованого дитячого садка можуть входити загальнорозвиваючі, компенсуючі та оздоровчі групи в будь-якому поєднанні);
центр розвитку дитини – дитячий садок із здійсненням фізичного та психічного розвитку, корекції та оздоровлення всіх вихованців.
Само собою зрозуміло, що художньо-естетичне оформлення дитячого садка, яке обрало в якості пріоритетного напрямку «Естетичне виховання дошкільнят», помітно відрізняється від тих, для яких головний акцент робиться, наприклад, на фізичному і психологічному здоров'ї дітей.
Прекрасне музичне середовище: музичний зал, музична вітальня, костюмерна. У ДНЗ повинно бути піаніно, дитячі музичні інструменти, аудіо та відеотехніка, відеокамера для зйомки свят, розваг, занять дітей та багато іншого, що забезпечує психологічний комфорт перебування дітей у ДНЗ. У всіх вікових групах створені центри музичної та театралізованої діяльності. Програми забезпечують високий рівень художньо-естетичного розвитку дітей.
Незважаючи на відмінності, на різні пріоритети у виборі провідного напряму виховного процесу в ДНЗ, існують загальні вимоги до організації художньо-естетичного середовища:
комплексний підхід до обладнання та оформлення приміщень;
відповідність оформлення призначенням приміщень;
виявлення головного в оформленні приміщень різного призначення архітектурно-художніми засобами;
створення емоційного клімату приміщення засобами раціонального і красивого планування, освітлення і колірної обробки;
зонування приміщень та художньо-образне, привабливе рішення фрагментів (зон);
наявність сучасного матеріального оснащення (комплектних меблів, устаткування, посібників, іграшок, фізкультурного та іншого інвентарю), розміщеного педагогічно і естетично доцільно;
організація та ефективне використання прогресивних систем вбудованого, секційного, збірно-розбірного обладнання (стелажних конструкцій, стрічкових підвіконних столів і т. д.);
широке використання в оформленні приміщень високохудожніх і якісно виконаних творів станкового, монументально-декоративного і прикладного мистецтва;
використання в оформленні мотивів національного мистецтва, творів майстрів народного декоративно-прикладного мистецтва;
різноманітність і естетична завершеність куточків природи, композицій з природного матеріалу і цілорічного озеленення приміщень;
загальна культура взаємин дітей і персоналу, охайний і красивий їх зовнішній вигляд (одяг, взуття, зачіска, манера поведінки, тон).
Розглянемо детальніше, як ці вимоги можуть втілитися при організації художньо-естетичного розвиваючого середовища і як його частин, інтер'єру ДНЗ.
Інтер'єр ДНЗ
Інтер'єр дошкільного закладу, як ансамбль розумно і естетично організованого предметно-розвиваючого середовища, створюється в результаті комплексного використання різних виразних засобів-компонентів, що складають інтер'єр. У формуванні інтер'єру беруться до уваги:
1) колірне оздоблення і освітлення;
2) меблі, обладнання для педагогічного процесу і технічні пристосування;
3) мистецтво в інтер'єрі;
4) природа та озеленення інтер'єру;
5) участь дітей і персоналу в оформленні інтер'єру.
Колірне оздоблення і освітлення
Кольорове оформлення дитячого інтер'єру слід вибудовувати відповідно до законів кольорознавства і кольоросприйняття, призначенням приміщень та умовами його експлуатації.
Кольорове рішення інтер'єрів дошкільних установ активно впливає на дитину: або позитивно впливає на його розвиток, самопочуття, в тому числі психологічне, або стає перепоною, що заважає дитині проявити творчу індивідуальність, може негативно вплинути навіть на процес навчання.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Самостійна робота учнів професійно-технічних навчальних закладів
Формування і розвиток інтересу учнів до вивчення біології в 7 класі з використанням нетрадиційних засобів наочності
Панас Мирний: нарис життя і творчості
Особистісно-орієнтований підхід до вивчення німецької мови в середніх навчальних закладах
Теоретико-методичні засади фізичного виховання молоді у працях С. Гайдучка та братів Франків