Сторінка
8
Багатство форм і фарб природи підказує необхідне рішення для створення образу, вираження почуттів думок за допомогою квітів, листя, гілок. Крім рослинного, світу в композицію можуть бути включені інші природні матеріали (камені, пір'я, мушлі), а також штучні квіти і рослини , які досконало імітують живі, пластик, метал, кераміка, стрічки, іграшки та ін.
У дитячих садках реалізується широка програма ознайомлення дітей з природою, з її флорою і малої фауною, організовуються різні форми природного оточення дітвори. Спільними для них є такі принципи:
зонування куточка природи з хорошим природним освітленням, що підсилює увагу дітей до природного оточення у вечірні години і під час негоди;
вільний доступ дітей до куточка природи (виділення робочого простору і наближення до води), щоб полегшити дітям догляд за рослинами і тваринами;
поєднання флори і фауни, живої і неживої природи в обладнанні та оформленні куточка природи;
використання оригінальних конструкцій, що дозволяють найбільш повно виявити естетичні якості флори і фауни, якості неживої природи (різноманітність форм і оздоблень клітин, квіткарок, акваріума, підставок для озеленення, кашпо та іншого обладнання, які створюють красиві просторові композиції вертикального і горизонтального озеленення);
застосування природного матеріалу в оформленні (оброблені спили і зруби дерева, сухі гілки з шишками, квітами, кора, соломка, плетінки з берести, вироби з дерева, кераміка, камені, галька, черепашник); грамотне поєднання колірного і фактурного фону експозиції (штора -жалюзі з дерева з розташованою на ній композицією з природного матеріалу в простінках сходів, коридорів та інших місцях, несприятливих для догляду і затемнених для живих квітів і зелені);
використання предметів і виробів професійного та народного мистецтва в оформленні куточка природи.
У вікових групах влаштовуються обов'язкові куточки природи, де діти спостерігають і доглядають за рослинами і дрібними тваринами, птахами, рибами. Приміщення озеленюються квітами і рослинами в кашпо, горщиках, вазах, квіткарках. Створюються і архітектурно-художні композиції з використанням природного матеріалу (деревина, мох, камені, гілки сухостою і т.д.).
Просторові композиції вертикального озеленення інтер'єру у вигляді ажурних перегородок застосовуються у вестибюлі, на сходах, у групових кімнатах, відокремлюючи зону відпочинку від коридору, сходи від роздягальні, ігрову від спальні. Фронтальні (пристінні) композиції влаштовуються в нішах, кутах, торцях коридору, вестибюля та інших непрохідних місцях. Обов'язковим для них є кольорування зони фону, на якому вони розташовані.
На вертикальних простінках недоцільно високо розташовувати квітучі рослини, оскільки це утрудняє догляд і діти не бачать рослин. Краще в зоні стельового простору розташувати крупнооб'ємні композиції з сухого природного матеріалу: гілок, корчів, листя і квітів. Гербарії і композиції в металевих рамках під склом розміщувати не слід, тому що дрібні площинні композиції погано видно, недекоративні і естетично несумісні. Треба стежити за тим, щоб композиції були природні, симетрично врівноважені, а не дзеркальні. Значення фітодизайну ДНЗ полягає в тому, що він вносить у життя дітей святковий настрій, радість і красу.
Участь дітей в оформленні інтер’єру
Важливо залучати дітей до організації інтер'єру, звертати їхню увагу на доцільність і красу розміщення творів мистецтва і обстановки. Діти беруть участь у прибиранні приміщення, сервіровці столу, доглядають за рослинами і тваринами, стежать за порядком і чистотою. У цілому програмні вимоги передбачають виховання у дітей культури поведінки та побуту, знайомлять з матеріалами, з яких виконані речі, їх соціальною значимістю і дбайливим до них ставленням. Але цього мало для повноцінного естетичного виховання.
Залучення дітей не тільки до сприйняття краси, а й до процесу створення своїми руками корисного і красивого має велику виховну цінність, морально-естетичне значення. Важливо, щоб діти та вихователі вміли виконувати оригінальні, красиві і корисні предмети, призначені для інтер'єру. Разом з дітьми вихователі організовують зонування приміщення за видами діяльності, обговорюють, як краще оформити групову кімнату, роздягальню або зал. Під керівництвом вихователя дошкільнята виготовляють декоративні прикраси з дерева, глини, тканин і всіляких природних матеріалів: кольорових каменів, черепашника, соломки, моху, листя, гілок, шишок і т.д. Вони шиють одяг для ляльок і прикрашають ігрові куточки. Діти 5 - 6 років під керівництвом вихователя можуть виконувати декоративні настінні композиції – тематичні й орнаментальні фризи, панно, плакати, елементи декорацій та оформлення костюмів до свят і розваг, разом створювати фотомонтажі. Радість пізнання творчості яскравіше всіх проявляється в самостійній художній діяльності дітей (малювання, аплікація, ліплення, конструювання, ткацтво, плетіння, мозаїка) і в декоративно-оформлювальній роботі, комплексної за своїм характером. Провідну роль у цій роботі відіграють особистість вихователя, його знання, смак, досвід.
Технічні засоби навчання та навчальне обладнання
Використання предметного середовища як засобу художньо-естетичного впливу передбачає гармонійне поєднання предметів та інтер'єру.
Предмети для ігор та занять, розташовані в зручному та доступному місці, нескладні у вживанні, стимулюють ті дії і ту діяльність дитини, для якої призначені.
Організація предметного світу відповідно до виховних та освітніх завдань дитячого садка з різних видів діяльності є одним із моментів повсякденної роботи педагогічного колективу.
Створення умов для літературної, театралізованої, музичної та образотворчої діяльності дітей передбачає, по-перше, устаткування певного місця спеціальними меблями, а по-друге, оснащення його необхідними посібниками та ігровим матеріалом.
У дитячому садку повинні бути наступні функціональні приміщення, якими можуть користуватися діти:
музичне;
театральне;
костюмерні;
творчі майстерні та конструкторські;
аудіовізуальні та комп'ютерно-ігрові комплекси;
бібліотеки.
Тут ми стикаємося з очевидним протиріччям: з одного боку – необхідність простору для прояву творчої активності дітей, а з іншого боку –обмеженість приміщень дитячого садка. Вихід з цього становища може бути знайдений у трансформації приміщень.
Трансформація приміщень може бути забезпечена розсувними легкими перегородками. Певні можливості в цьому плані представляють шафові перегородки, коли за допомогою перестановки меблів можна змінити площу, пропорції і планування приміщень, розташування прорізів, ніш, перегородок.
Музично-театральна творчість
Для розвитку музично-театральної творчості в кожній групі необхідно організувати музично-театральну зону, в якій підбираються відповідні посібники з використанням фланелеграфа, масок казкових персонажів, музично-дидактичні ігри, технічні засоби (радіо, телевізор, магнітофон, діапроектор), музичні інструменти, в тому числі фольклорні. При цьому в організації окремих зон для конкретних видів діяльності дітей беруть участь вільні фахівці: при оформленні музичних куточків – музичний керівник, куточка театралізованої діяльності в групі, що містить різні види лялькових театрів, керівник театральної студії, якщо такий є.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Використання методу колового тренування на уроках фізичної культури
Гра як засіб соціальної адаптації дитини до умов дитячого садка
Навчально-ігрова діяльність на уроках іноземної мови у початковій школі
Формування мотивації до занять фізичною культурою у молодших школярів
Формування музично-інтелектуальних умінь учнів молодших класів