Сторінка
7
У створенні зовнішнього вигляду дитячого садка велике значення мають стінні шафи, перегородки та інше вбудоване обладнання. Це дуже зручно і з метою зонування приміщення. Вбудоване обладнання, по-перше, дозволяє використовувати весь простір від підлоги до стелі і тим самим значно збільшити корисну площу для ігор дітей, по-друге, підвищує загальну освітленість, аерацію і інсоляцію приміщення, тобто покращує мікроклімат приміщення і вивільняє стіни і простінки для розміщення корисної художньо-дидактичної інформації; додаткова освітленість дозволяє скоротити площу вікон (без шкоди загальної освітленості), що утеплює будівлю (особливо в північних районах країни) і також звільняє площі стіни, по-третє, надає приміщенню привабливий зовнішній вигляд, так як органічно вписується в його архітектуру.
Вбудоване обладнання ясно, ритмічно і одночасно контрастно по відношенню до форм іграшок, посібників, елементів декоративного оздоблення приміщення. А це дуже важливо для розвитку у малюків зорової орієнтації, естетичного відношення до оточуючого їх предметного світу.
Вбудовані шафи важливі й тому, що вносять порядок у розміщення величезної кількості дрібного устаткування, іграшок та навчально-наочних посібників, які часом хаотично наповнюють кімнати дитячого садка.
Вбудована шафа або перегородка може включати в себе не тільки ємності для зберігання, але і різні конструкції: полиці, столи, лави, мольберти і ліжка (відкидаються, висуваються і т. д.).
Сучасний інтер'єр дитячої установи повинен передбачати і технічні пристрої, що дозволяють вихователю швидко і легко організувати педагогічний процес. У цих цілях використовуються прийоми об'єднання, трансформації та універсального використання приміщення.
Помости-подіуми застосовуються рідко, але заслуговують на увагу з позиції архітектурно-художньої організації простору. Фахівцями давно помічено, що зміщення рівня підлоги, як і стель різної висоти, і виступи стін значно й на краще змінюють сприйняття простору. Посилюється емоційний вплив інтер'єру, поліпшується психологічний комфорт – почуття затишку.
Твори образотворчого мистецтва
Велике значення для організації художньо-естетичного середовища дошкільника має образотворче мистецтво. Картини, скульптура, графіка, розпис, вітражі, вироби народного прикладного мистецтва з дитинства входять у свідомість і почуття дитини, розвивають сприйняття прекрасного, естетичні почуття і уявлення дітей. Всі види мистецтва, природа і побут сприяють цьому, викликають безпосередню емоційну чутливість, радість, хвилювання, захоплення, захопленість. В інтер'єрі дитячого садка можна зустріти картини, естампи і репродукції, скульптуру і дрібну пластику. Всі ці твори художників чудово доповнюють оформлення інтер'єру сучасного дошкільного закладу.
Твори монументально-декоративного мистецтва використовуються в оформленні в тих місцях, де вони підходять за масштабом, добре виглядають і тим привертають увагу дітей. У дитячому закладі краще виглядатимуть композиції середнього формату стосовно стіни, адже дошкільник ще не може сприймати великі за розміром композиції, як їх сприймає доросла людина. До того ж розписувати, наприклад, стіни в умовах дошкільного закладу просто нерозумно, так як санобробка, дезінфекція та регулярний ремонт можуть безповоротно зіпсувати настінний живопис. Більш прийнятні в умовах дитячого садка композиції, виконані зі світло-і водостійких, міцних до механічних пошкоджень матеріалів (кераміка глазурована, кольорове скло і камінь, метал, дерево та інші матеріали, виконані прямо на стіні, або на знімних каркасах).
Все більше і більше в наш побут входить народне мистецтво, мистецтво рукотворне, що ушляхетнює побут, робить його радіснішим, затишнішим, приємнішим для ока. Дитячий інтер'єр повинен збагатитися виробами самодіяльного ремесла вихователів і дітей. У цьому велика виховна сила народного прикладного мистецтва. Народному, традиційному мистецтву зараз надається особливо велике значення. Необхідно, щоб народне мистецтво органічно входило в дитячий інтер'єр якомога раніше і якомога якісніше.
В інтер'єрі дитячого садка вироби плоскорельєфної різьби використовуються в оформленні залу, вестибюля, сходів у поєднанні з озелененням, керамікою. В оформленні зон самостійної художньої діяльності невеликі різьблені панно можуть прикрасити книжковий і музичний куточки.
В оформленні зон образотворчої діяльності дітей можна вдало застосувати розписні вироби з дерева. Взагалі треба сказати, що розписне дерево (плоске, токарне, довбання) завжди прикрашало інтер'єр народного жилища, виконуючи насамперед утилітарну функцію. Невеликі деталі образотворчого фольклору, навіяні мистецтвом минулого, цілком доречні в оформленні дитячого садка. Ці деталі слід «обігравати» і застосовувати як твори народного мистецтва, що додають колорит, індивідуальність вигляду дитячого інтер'єру, і ні в якому разі не намагатися повторити оформлювальними засобами «хату», «вікно з геранню і віконницями» або «дубові глухі ворота з різьбленою дугою ».
Народні іграшки з дерева та глини вже давно використовуються як національні сувеніри, як елементи прикраси інтер'єру. Це й зрозуміло, оскільки для малюків зараз випускається величезний асортимент більш легких барвистих, небитких, оригінальних іграшок. Іграшка з дерева і глини в основному служить дидактичним цілям на заняттях, але нерідко прикрашає куточок народного мистецтва в залі, методичному кабінеті. Якщо іграшку-зразок добре видно дитині, якщо вона з вигадкою, грамотно поєднується з іншими (в сюжетній композиції), добре освітлена, її естетична роль висока. В оформленні куточка народного мистецтва використовуються споріднені виробам матеріали – тканини (ситець народної набійки, полотно, льон), дерево, кераміка, соломка і інший природний матеріал у поєднанні з виробами народного мистецтва даної місцевості.
Образотворче мистецтво надає оригінальний характер інтер'єру і дитячому закладу в цілому. Сучасна тенденція до звільнення зовнішнього вигляду дитячої установи від стереотипу, штампа проявляється навіть у назвах дитячих садків: «Казка», «Сонечко», «Теремок» і ін. замість знеособлених номерних знаків. Тут самі назви підказують відповідні мотиви розпису, вітража, мозаїки та інших творів монументального та декоративно-прикладного мистецтва. Завжди треба пам'ятати, що діти –це головне при вирішенні інтер'єру засобами мистецтва.
Природа і озеленення
Велике значення в організації художньо-естетичного оформлення грає фітодизайн. Фітодизайн являє собою як складання окремих об'ємних або плоских композицій з живих або засушених квітів і рослин, так і цілісне оформлення інтер'єрів квітами, травами, деревами, корчами і т.п. Правильно підібрані і розміщені з гарним смаком рослини створюють психологічний комфорт у приміщенні, покращують його мікроклімат. Потрібно подбати про те, щоб підібрати рослини за формою і кольором, скласти букет, вінок, гірлянду, кошик на основі композиційних закономірностей, відповідно зі стилями та школами аранжування квітів.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості сформованості творчих здібностей учнів початкових класів
Розробка мультимедійного навчального комплексу з дисципліни "Теорія кольору"
Перспективний досвід музично-естетичного виховання дітей
Риторика української мови в загальноосвітньому і вищому навчальному закладах
Особливості дитячої творчості на уроках трудового навчання в початкових класах