Сторінка
4
Був обґрунтований також принцип проспектности, що припускає виявлення програми засвоєння до поглибленого вивчення цілісного фрагмента змісту - це може бути параграф, глава
роздягнув, курс - як частини в системі учбового предмету. За допомогою структурних компонентів і засобів підручника у вигляді наочною введення, ввідних текстів, плану вивчення теми, опорних графічних схем може бути виявлена логіко-змістовна структура частини змісту до його розкриття. В системі зв'язків курсу, учбового предмету виділяється канва змісту, основні питання теми і передбачуваний рівень засвоєння різних елементів знань: визначень понять, формулювань законів, фактичних даних. Свідома установка на приведення знань в систему, що передує засвоєнню, значно підвищує ефективність діяльності по систематизації. Завдяки вказаному підходу може бути забезпечена осяжність і цілісність частин змісту, призначених для засвоєння.
Цей принцип повинен знайти втілення перш за все в таких структурних компонентах підручника, як проспектне введення, ввідні тексти. Аналіз діючих підручників по основах наук (біологія, хімія, фізика) показав, що в багато кому з них компонент "введення" відсутній, наявних введень від одного абзацу до форми ввідного розділу не мають певної логічної структури, в них не відображена проспектність у викладі змістовної канви курсу. В підручниках також мало ввідних текстів, що показують змістовний і процесуальний рівні розкриття питань теми.
Реалізації принципу проспектності можуть служити структурні наочні схеми, що відображають апріорі логіко-змістовні, структурно-функціональні зв'язки наміченого до вивчення матеріалу. Певний підхід до такої структуризації матеріалу ми знаходимо в моделі підручника В.П. Максаковского "Економічна і соціальна географія миру" для X (IX) класу (М., 1987). В світлі концептуальних установок автором розроблений один розділ "Географія населення миру", яка може служити моделлю побудови підручника в цілому.
Модель В.П. Максаковского включає принципово новий розділ підручника, який називається "Методичні ключі" і служить певним методичним орієнтиром для вчителів і що вчаться при засвоєнні теми. "Методичні ключі" містять програми засвоєння частини змісту розділів підручника. В них також формулюються підсумковий рівень засвоєння: що учні повинні знати в результаті вивчення теми у вигляді світоглядних ідей, наукових теорій, концепцій, гіпотез, а також ключових понять і термінів, фактичних прикладів. В цьому розділі містяться вимоги до знань і умінь, які закріплюються або формуються при вивченні теми. "Методичні ключі", підкреслює автор, "призначені і для вчителя, і для школяра, який має право знати, що від нього хочуть" (з.7). Ця установка на орієнтацію
школярів в програмі вивчення матеріалу як частині курсу, попереднє ознайомлення з підсумковими вимогами до засвоєння різних елементів знань в рамках теми співвідноситься з нашим розумінням принципу проспектності. В даному випадку цю функцію проспектності в моделі підручника виконує і такий новий компонент, як "методичні ключі".
У підручнику різні елементи знань: поняття, визначення, терміни, приклади дуже чітко позначені графічними засобами, виділені і осяжні для учнів опорні знання, представлений словник термінів. Всі ці засоби сприяють систематизації знань. Позитивно, з нашої точки зору, можна охарактеризувати систематизацію завдань, які класифіковані по їх дидактичній значущості, - завдання для повторення, вправи для самостійної роботи, на аналіз і узагальнення, класифікацію і ін. Така установка, передуюча виконанню, допомагає більш усвідомленому формуванню різних способів діяльності вчаться.
На підставі теоретичного методу дослідження, вивчення літератури, аналізу діючих підручників і практики їх використовування вдалося вичленувати круг питань методологічного і теоретичного характеру, що входять в проблему дидактичних функцій підручника: категорія "функцій" в теорії підручника; концептуальність, що визначає його головну функцію; еволюція змісту і спрямованості функцій в розробці теорії підручника; система функцій сучасного шкільного підручника; способи і засоби реалізації функцій; функції і дидактичні вимоги моделювання підручника. Виділені аспекти можуть служити напрямом подальшого дослідження проблеми.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Еколого-патріотичне виховання молодших школярів
Підготовка майбутніх учителів до роботи із низькостатусними членами учнівського колективу як соціально-педагогічна проблема
Художнє оформлення дошкільного закладу як засіб естетичного виховання дітей
Освітня діяльність як предмет педагогіки вищої школи. Її методологія і категорії
Теоретичні основи виховної роботи майстра виробничого навчання