Сторінка
8

Організація спостережень за природою в початковій школі

Змінилось життя свійських і диких тварин восени. Порівняй зміни в житті тварин із змінами в неживій природі. Зроби з цього висновок.

З поданих назв однією рискою підкресли назви диких тварин, двома – свійських: кріль, вівця, лисиця, муха, бджола, короп, щука, курка, качка, гуска, білка, їжак, мурашка.

Серед перелічених назв тварин: зозуля, мурашка, щука, яблунева плодожерка, олень, лимонниця, горобець, джміль, колорадський жук – підкресли слова, які означають назви комах. Поясни за якими ознаками ти їх виділяв.

Серед перелічених назв тварин: лин, вуж, кропив’янка, жайворонок, журавель, їжак, ластівка, курка, індик – підкресли слова, які означають назви птахів. Поясни, за якими ознаками ти їх виділяв.

Подані назви птахів: ластівка, стриж, горобець, журавель, ворона, дика качка, сорока, синиця, дика гуска, зозуля, галка, дятел, снігур, омелюх – розподіли так: в один стовпчик випиши назви перелітних птахів, у другий – зимуючих.

Серед перелічених назв тварин: борсук, лебідь, білка, кажан, заєць, сова, їжак, чапля, корова, соловей – підкресли назви звірів. Поясни, за якими ознаками ти їх виділяв.

Назви тварин: бурий ведмідь, білка, гадюка, дятел, горобець, джміль, зозуля, вуж, коза, комар – розподіли на групи: звірі, птахи, змії, комахи. Поясни, за якими ознаками ти їх розподіляв.

Назви звірів: бурий ведмідь, борсук, ласка, білка, їжак, лисиця, вовк – розподіли на групи: травоїдні звірі, хижі звірі, всеїдні звірі. Поясни, за якими ознаками ти їх розподіляв.

Які з перелічених тварин: борсук, кажан, мурашка, заєць, вовк, лисиця, жаба, дикий кабан, сонечко, окунь, білка, їжак, тритон, ласка, ведмідь – впадають в сплячку, які запасають корм на зиму, а які не роблять ніяких запасів. З чим це пов’язано?

Тема “Підсумки спостережень за неживою і живою природою та працею людей протягом літа і осені”

Розкажи про літо у такій послідовності: висота Сонця на небозводі, температура повітря, тривалість дня, колір неба, літні дощі і грози, стан рослин, поведінка тварин, праця людей.

Чому тінь від предметів уранці і ввечері довша, ніж удень?

Чому тінь гномона опівдні влітку коротша, ніж у цей час восени?

Чому тепліше тоді, коли тінь від гномона коротша?

Чому відбулися зміни в неживій і живій природі з настанням осені?

Тема „Зимові явища в природі”

Використай власні спостереження і розкажи, як взимку світить Сонце та як високо воно піднімається на небозводі; якого кольору небо, хмари; яка температура повітря; які вітри дмуть узимку; які опади.

Під час снігопаду розглянь сніжинки. Зверни увагу на те, що малюнок у них різний, а форма однакова – шестипроменева зірочка. Замалюй її у зошит.

Подумай, як з води можна дістати лід. Перевір це на досліді. Про результати своїх спостережень розкажи в класі.

Поспостерігай за снігопадом. Порівняй, як падають на землю сніжинки в тиху і вітряну погоду.

Зверни увагу на сніг. Яким він буває в морозну погоду і відлигу?

Пригадай, коли взимку настає відлига.

Під час льодоходу лід пливе на поверхні води і не тоне. Чому?

На с.43. розглянь малюнок. На ньому зображено зиму. Які ознаки про це свідчать?

Тема “Рослини взимку”

Розглянь малюнки. Пригадай свої спостереження за рослинами взимку. Розкажи, як зимують листяні, хвойні і трав’янисті рослини.

На місці опалого листя залишаються бруньки. На зрізаній гілочці відокрем одну бруньку і розглянь її зовні. Зверни увагу на те, які тверді лусочки покривають її. Розсунь обережно лусочки. Що ти побачив усередині? Подумай, яке значення мають лусочки. Скажи, чи відмирають листяні рослини на зиму.

На с.14 і 15 розглянь малюнки. Які рослини зображені на них? Знайди такі самі серед тих, що є в класі. Які ти ще знаєш кімнатні рослини?

Порівняй зовнішній вигляд кімнатних рослин і рослин у природі взимку. Що в них спільне? Що відмінне? Який висновок можна з цього зробити?

Зимової пори зріж гілочку бузку. У склянці з водою постав її на освітленому місці. Через деякий час бруньки набубнявіють і розпустяться. Поясни чому.

У статті “Догляд за кімнатними рослинами” на с.14 прочитай третій абзац. Поясни, чому квіти з гладеньким листям слід регулярно мити; для чого треба розпушувати в горщику верхній шар ґрунту.

Дерева і кущі взимку не вмирають, а перебувають у стані спокою. Як це можна довести?

Повітря погано проводить холод і тепло. Якими прикладами це можна підтвердити?

Тема “Тварини взимку”

Розкажи, що ти зробив, щоб забезпечити птахам зимівлю.

Проведи спостереження за дятлом у такі послідовності: величина птаха, забарвлення, які в нього дзьоб, хвіст, крила; як розміщені пальці на ногах; як дятел здобуває їжу; за допомогою чого дятел легко пересувається по стовбуру дерева? Поясни, чому дятел живе в лісі.

Використай свої спостереження і розкажи, чим різниться поведінка птахів узимку і влітку. Чим це пояснити?

На с.30 розглянь малюнки. Які птахи на них зображені? Порівняй їх. Зверни увагу на забарвлення пір’я птахів, форму дзьоба, розміщення пальців на ногах. Що в них спільне? Що відмінного? Що нового ти дізнався про них?

У статті “Шишкарі” на с.31 прочитай другий абзац. Які ознаки шишкарів тут описуються? Які з наведених ознак для шишкарів є основними?

Птахи не бояться морозу, тому що їхнє тіло вкрите теплим пір’ям. Тоді чому ластівки відлітають у вирій, а горобці – ні?

Узимку треба підгодувати птахів. Поясни чому.

Узимку ближче до осель підлітають сороки, ворони, синиці та інші птахи. Поясни чому.

Розглядаючи чучело дятла, ти помітив, що пальці у нього розміщені незвичайно: два пальці напрямлені вперед, а два – назад. Поясни, чому вони так розміщені.

У шишкарів пташенята з’являються пізно восени або взимку. Поясни, від чого це залежить.

Їжа шишкарів – насіння ялинових або соснових шишок. У яку пору року в них з’являються пташенята? Чому?

Горобці влітку завдають шкоди на полях і городах. Але користь, яку вони приносять людині, значно більша. Поясни чому.

Розглянь чучело білки. Назви ознаки пристосування білки до життя на деревах. Які з них є основними?

У статті “Звірі” на с.33 прочитай другий абзац. Поясни, як ти розумієш вислів: “вовка ноги годують”.

Розкажи, що допомагає ведмедиці взимку підтримувати власне життя і годувати ведмежат.

Якщо ти був у лісі і тобі вдалося розшукати сліди тварин або побачити їх самих, розкажи про це учням свого класу.

Розкажи, що тобі відомо про те, як тварини пристосувалися до зимівлі.

Як змінилося життя ведмедя взимку порівняно з осінню? Який висновок з цього можна зробити?

Розглянь зображення білки, зайця, лисиці взимку і восени. Як змінилось їхнє забарвлення взимку? З чим це пов’язано?

Серед перелічених тварин: заєць, кажан, лисиця, білан капустяний, сонечко, білка, борсук, їжак, вовк, ласка, тритон, окунь, бурий ведмідь, олень, лось, галка, миша, мурашка, шишкар – підкресли назви тих, які впадають в сплячку. Поясни, чому вони впадають у сплячку.

По деревах білка пересувається так само вільно, як ми ходимо по землі. Поясни, що допомагає їй у цьому.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: