Сторінка
17

Психолінгвістичні основи вивчення дієслова в початкових класах

У контрольному класі сама функція запитання була іншою тільки за вимогою вчителя. Тут провідним мотивом була необхідність ("Учитель викликав - треба відповідати").

Щоб перевірити рівень засвоєння учнями граматичних категорій дієслова, ми провели констатуючий експеримент, в якому учням було запропоновано такі завдання:

1. Соломія Крушельницька. Перед мистецтвом цієї української співачки, перед красою її душі схилялися люди всього світу. Великій артистці присвячували свої твори композитори, письменники. А виросла дівчина у селі Біла під Тернополем. Завдяки Соломії все село стало широковідомим.

Про що ти дізнався з цього тексту?

Визнач число дієслів.

Я лечу з далекої країни Зими. Хмаринка пустила мене краплиною води на землю. Але Мороз викує з мене чарівну зірку. Скоро разом зі мною у веселому хороводі закружляють мої подруги-Сніжинки.

Про кого розповідається у тексті? Доведи, що це текст.

У якому часі вжито дієслова? Розкажи, як відрізнити один час дієслова від іншого.

3. Сонце нес (-уть, -емо, -е) тепло. Воно влива ся (-уть, -ять, -єть) у твою душу. Поділись іскринкою цього тепла і зігрій людину, якій холодно і самотньо. Доброта твого серця розтоп (-имо, -іть, -ить) кригу її душі.

Прочитай. Добери правильне закінчення. Поясни зміст речень. Яке за метою висловлювання третє речення? Чи доводилось тобі "зігріти" людину?

Випиши дієслова. Якої особи і числа стосується дія, названа цими дієсловами? Постав дієслова у 3 особі множини, виділи закінчення.

4. Навесні, коли прокидається ліс, на ніжній корі беріз ти побачиш маленькі дірочки. Здається, що їх хтось просвердлив. З них тече солодкий березовий сік. А зробили ці отвори дятли-ласуни. Дуже вже вони люблять смачний сік. А ще ним вони підліковуються. Мине час, і дірочки заростуть. Отож, деревам від цього ніякої шкоди.

• Прочитай. Визнач, які з дієслів означають завершену дію, а які незавершену. Випиши їх у дві колонки.

5. Вам у походи ходити.

І мандрувать, любі діти.

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблинці радіти. П. Ситниченко

• Спиши вірш. Визнач, до якої дієвідміни належать дієслова.

6. Прочитай групи слів. Вилучи з кожної групи дієслів «зайве» і запиши його.

Несеться, мчить, женеться, побіг.

Запросить, попрохає, позве, покликала.

Журитиметься, уболіватиме, нудьгуватиме, тужитиме, засумувало.

Якісний і кількісний аналіз виконання обстежуваними запропонованих завдань представлений у таблиці 8.

Таблиця 8

Зведені результати в експериментальному і контрольному класах

№ п/п

Характеристика відповідей

Кількість учнів класу

% учнів класу

Експериментальний

Контрольний

Експериментальний

Контрольний

1.

Повна правильна

6

5

26,1

21,7

2.

Неповна правильна

5

4

21,7

17,4

3.

Частково правильна

10

11

43,5

47,8

4.

Неправильна

2

3

4,3

13

5.

Відсутня

0

1

0

4,3

Дані таблиці яскраво показують відмінність між рівнем засвоєння граматичних категорій дієслова учнями експериментального класу, з одного боку, і учнями контрольного класу − з іншого.

Результати свідчать про те, що більшість молодших школярів справились із запропонованими завданнями (91,3% учнів експериментального і 86,9% контрольного класів). Учні експериментального класу в процесі роботи використовували схеми-опори, таблиці; вони краще володіють прийомами аналізу, синтезу, порівняння, класифікації, у них багатше і емоційніше мовлення, словниковий запас, більш сформоване вміння висловлювати і обґрунтовувати власне міркування, визначати число, час, рід, особу, дієвідміну дієслів, ніж в учнів звичайного класу. Проілюструємо це на прикладі. Як виявилося, учням контрольного класу важко визначити взаємозв'язок слів у реченні, дієслова, які означають завершену і незавершену дію, з групи дієслів вилучити "зайве"'. У той час, як значна частина учнів експериментального класу (53,3%) добре справилась з цими завданнями. Бесіди, проведені зі школярами контрольного класу, дають підстави стверджувати, що допущені помилки зумовлені не стільки недосконалим знанням мовних правил, скільки одноманітністю навчальних вправ, поданих у підручнику, які мають швидше тренувальне значення, однаковими видами навчальної діяльності, відсутністю знань про практичне використання матеріалу, що вивчається. В результаті дітям нецікаво вивчати дієслово. Тому і кількість правильних відповідей у них нижча. Наочне уявлення цього дають нам графіки (мал.1).

Мал. 1

Як бачимо, одержані результати в експериментальному і контрольному класах відмінні: якщо в експериментальному класі кількість правильних відповідей більша, а відсутніх відповідей немає, то у контрольному класі проходять різкі коливання відповідей при загальній тенденції до пониження. Таким чином кількість повних відповідей є меншою на 6,6%, ніж у експериментальному класі.

З метою визначення місця пізнавального інтересу в системі мотивації вивчення теми «Дієслово» на кінцевому етапі роботи дітям без попередньої підготовки було запропоновано скласти коротеньку розповідь на будь-яку з таких тем: «Що я знаю про дієслово», «Казка про Дієслово», «Чим цікаве дієслово». Діти придумали досить цікаві і змістовні розповіді. Ми аналізували їх в залежності від вибраної теми. В результаті можна сказати, що у 50% учнів експериментального класу інтерес має широкий пізнавальний зміст (вибрана тема «Чим цікаве дієслово»), 33,3% становили учні, у яких інтерес має розважальний характер, а вивчення дієслова зумовлене іншими мотивами (бажання одержати хорошу оцінку, похвалу батьків), 16,7% інтерес до дієслова викликаний шкільними програмними вимогами (тема «Що я знаю про дієслово»).

У контрольному класі результати дослідження такі:

43,3% тема «Казка про Дієслово»;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: