Сторінка
1
Усі обліково-операційні роботи банку виконуються в підсистемі «Операційний день банку (ОДБ)». Підсистема ОДБ є ядром АБС. Інформаційно і функціонально вона пов’язана з усіма іншими підсистемами АБС. Основними функціями ОДБ є обробка платіжних документів. У підсистемі можуть оброблятись різні платіжні документи, формуватись інформаційні повідомлення, дебетові та інформаційні запити. Основними первинними документами ОДБ є платіжні та касові документи. До них, зокрема, належать такі платіжні (вимоги) доручення, меморіальні ордери, видаткові та приходні касові ордери.
Платіжні документи, з якими працює ОДБ, можна розподілити на внутрішні, зовнішні та транзитні.
Внутрішні документи — це документи, проведення по яких виконується по особових рахунках банку.
Зовнішні — це міжбанківські документи, проведення по яких виконується між кореспондентськими рахунками та особовими рахунками банку. Зовнішні документи, в свою чергу, ще поділяються на початкові та зворотні. Початкові документи — це документи, сформовані в банку для відправлення в СЕП. Зворотні — це документи, що надійшли з СЕП у банк.
Транзитні — це документи, по яких не виконуються проведення.
За ознакою проведення по рахунках документи розподіляються на: проведені по рахунках та не допущені до проведення з різних причин.
Не допущені до проведення, в свою чергу, діляться на документи, які резервують кошти на рахунку для майбутнього проведення, та на документи, які не резервують кошти. Документи, які резервують кошти, зберігаються в картотеках № 2, № 3 та картотеці планових платежів. Документи, які не резервують кошти, зберігаються в картотеці нез’ясованих сум та картотеці № 1.
Картотека № 1 — це картотека попереднього акцепта. До неї заносяться документи за бажанням клієнта.
В картотеку № 2 заносять документи при недостатності коштів на особовому рахунку під час проведення.
Картотека № 3 вміщує документи, які були відкладені з причини фінансового контролю.
Щодо балансу документи поділяються на балансові та позабалансові.
Загальну класифікацію документів ОДБ наведено на рис. 1.
Рис. 1. Класифікація документів ОДБ
Функції ОДБ
Підсистема ОДБ — це багатофункціональна система, яка надає користувачеві широкий спектр функцій. Вона повинна забезпечувати здійснення таких операцій: перегляд, введення і редагування даних про клієнтів; перегляд відомостей про рахунки клієнта, що відкриті в банку; відкриття нових рахунків і закриття вже існуючих; обробка пакетів платіжних документів, які надійшли безпосередньо від клієнтів, чи по системі «Клієнт-банк»; ведення картотек; підтримка реальних залишків по рахунках протягом усього банківського дня; формування актуального балансу банку на будь-який момент часу; формування вихідних повідомлень за поточний і будь-який попередній банківський день; підтримка роботи віддалених виносних робочих місць та безбалансових відділень; забезпечення функціонування банку в СЕП; формування звітності для НБУ та податкових органів.
Усі функції ОДБ можна згрупувати і представити таким чином:
1. Функція ведення рахунків
1.1. Відкриття рахунків.
1.2. Закриття рахунків.
1.3. Арешт рахунку.
1.4. Модифікація параметрів рахунку.
1.5. Перегляд залишку та руху коштів на рахунку за відповідний період.
2. Робота з усіма видами документів (як-то: платіжні доручення, ордери, документи по заключних оборотах щодо прибутків/видатків на позабалансових рахунках і т.д.)
2.1. Введення документа.
2.2. Статистика введення.
2.3. Перегляд документів (отриманих / сплачених / несплачених / вибраних / окремих / за повним макетом чи у вигляді реєстру).
2.4. Друкування документів (отриманих / сплачених / несплачених / вибраних / окремих / за повним макетом чи у вигляді реєстру).
2.5. Відбір документів для передачі у зовнішні системи («Клієнт-банк» і т.п.).
2.6. Модифікація введених документів.
2.7. Вилучення введених документів.
2.8. Обробка (розблокування, оплата тощо) введених документів.
3. Ведення картотеки інформаційно-дебетових документів
3.1. Перегляд дебетових документів.
3.2. Сплата документів (з дозволу / за розпорядженням посадової особи з відповідними повноваженнями).
3.3. Друкування дебетових документів.
3.4. Вилучення з перегляду окремих документів.
4. Робота з документами нез’ясованих сум
4.1. Аналіз нез’ясованих рахунків.
4.2. Сплата з’ясованої суми.
4.3. Повернення нез’ясованої суми.
5. Робота із зовнішними підсистемами
5.1. Робота з документами, що надійшли по системі «Клієнт-Банк».
5.1.1. Перегляд документів (отриманих / сплачених / несплачених / відхилених / повернених / вибраних / окремих за повним макетом чи у вигляді реєстру).