Сторінка
1

Поняття і роль банків у суспільстві

ПЛАН.

1. Поняття і роль банків в умовах переходу до ринкової економіки.

2. Функції банків.

3. Види банківських операцій.

4. Банк як об'єкт комунальної власності.

5. Банківські стандарти ІSO.

6. Види банківської діяльності, які могли б бути дозволеними для розширення фінансових послуг в Україні

7. Концепція організованого банку — “ Lean Bank”

1. Щоб з'ясувати мету регулювання та сутність банківського права, потрібно насамперед дослідити зміст понять “банк” та “фінансово-кредитна установа”. Мова науки банківського права складається саме з таких спеціальних термінів та загальновжива­них слів. Терміни, зв'язані з певними поняттями та категоріями, необхідні для відображення кредитно-фінансових відносин, а це — реалії життя, в якому важливу роль відіграють гроші.

Поняття банку та фінансово-кредитної установи

Поняття “банк” ще не знайшло достатньої визначеності і чіт­кого розуміння в науці банківського права. Не досягнуто цього і в законодавстві України. У Законі України “Про Національний банк України” дається також і визначення поняття фінансово-кредитної установи — це юридична особа, яка проводить одну або кілька операцій, що можуть виконуватися банками, за ви­нятком залучення вкладів населення. Окремо вживається понят­тя “кредитна установа” (п. І ч. І ст. 42), хоча в глосарії (від лат. glossa – тлумачення, пояснення, з грецької означає – язик, мова)-школа юристів 11-13 ст., яка виникла в Болонському університеті (Італія). Під час лекцій з юриспруденції в університеті проіесори читали і коментували джерела римського права, а слухачі записували ці коментарі. Саме такі коментарі й називаються глосами), зазначе­ного Закону поняття “банк” означає юридичну особу, яка на під­ставі ліцензії Національного банку України здійснює діяльність по залученню вкладів фізичних та юридичних осіб, веденню ра­хунків і наданню кредитів на власних умовах. Відмітні риси бан­ківської установи іноді ігноруються саме у правовому розумінні, про що свідчить термінологія деяких законів, у яких поняття “банки” охоплюються загальними визначеннями, наприклад, щодо суб'єктів оподаткування. Вживаються загальні терміни: підприємства, організації та установи або підприємницькі особи.

Ознаки банку мають юридичні відмінності, і тому розкрити зміст понять “банк” та “фінансово-кредитна установа” (далі банк — кредитна установа) важливо з самого початку вивчення курсу банківського права.

Що означає поняття “банк”? Чим воно відрізняється від інших фінансових установ, господарських товариств та бірж, які мають справу - з цінними паперами. Якими є ознаки, завдяки яким банк вважають суб'єктом, котрий займається банківською діяльністю.

Слово “банк” походить від слова “banka” — стіл, на якому в Середньовіччі генуезькі міняли розкладали свої монети у мішках та посудинах. “Ваnсhегіі” — так звались у XII столітті міняли у Генуї. Від слова “banka” походить також поняття “банкрут”. Ко­ли міняла зловживав будь-чиєю довірою, розбивали стіл, за яким він сидів, тобто визначали — “bank rotto”.

Міняли приймали грошові внески у торгівців, спеціалізую­чись на обміні грошей різних міст та країн. Через певний час грошові внески та власні кошти міняли стали позичати іншим і отримувати за це відсотки, що означало перетворення мінял на банкірів, і їх діяльність значно розширилась.

Отож основним фінансовим засобом банківської діяльності є гроші. Правовою ознакою грошей е їх офіційне визначення за­коном, який теж закріплює можливі форми їх існування у формі цінних паперів та валютних цінностей.

Гроші банків

Про гроші банків можна говорити з позиції права, коли во­ни виконують функції засобу обігу (платежу), збереження това­ру (кредиту), але не функції міри вартості. При цьому гроші мо­жуть існувати в будь-якій з загальновідомих форм — у формі го­тівкових та безготівкових грошей.

Офіційно грошова одиниця — це одна з ознак держави. У ст. 99 Конституції України грошовою одиницею України ви­значено гривню. Банки повинні здійснювати платежі та розра­хунки на території України виключно у національній валюті.

Об'єднуючи поняття “банки”, “гроші”, “кредити” у єдину правову категорію банківські та кредитні установи (організації), наука дає уявлення про головні ознаки “банку”. Ось, на­приклад, яку характеристику банку дають американські автори у підручнику «Банківське право США»: “Що являє собою банк, звичайно визначається при вивченні статуту або ліцензії на ве­дення банківської діяльності, а потім повноважень, наданих тим, хто приймає такий статут. Статути можуть відрізнятись від ста­тутів інших депозитних та небанківських установ”.

Автори пов'язують юридичну категорію “банк” із статутом і дозволеною банківською діяльністю. Але визначати банком будь-яку установу, яка 1) приймає вклади, як і вкладник має законне право вилучити за вимогою, та 2) здійснює діяльність щодо на­дання комерційних позик — означає обмежувати предмет бан­ківської діяльності лише зазначеними функціями. За такого вузь­кого підходу багато банківських послуг залишиться поза сферою банківської діяльності. Водночас чимало організацій та установ на підставі дозволів пропонують комерційні кредити, придбання документів грошового ринку, але уникають визначення їх як банків. Вони не порушують закон, але і не мають правових підстав для включення їх до категорії “банки і фінансово-кредитні установи”.

Очевидно, що для характеристики поняття “банк” потрібне значно ширше коло ознак, пов'язаних не тільки з банківськими функціями, а й з банківськими операціями і банківською спра­вою.

2. Функції банків

Передусім з'ясуємо, що являють собою банківські функції. Вони характеризують установу щодо її правового статусу як юри­дичної особи, якій належить майно для самостійного здійснення повного господарського відання, отримання прибутку як резуль­тат господарської (комерційної) діяльності, а також забезпечен­ня контролю у касових та валютних операціях.

Банківські операції

А що слід розуміти під банківськими операціями в контексті функціональної природи банку? Ми вже розглядали банківські операції, які є складовою банківської діяльності і охоплюються правовим регулюванням, являючи собою предмет банківського права. Банківські операції характеризують кредитну установу, яка має виключне право здійснювати:

— залучення грошових вкладів фізичних та юридичних осіб;

— розміщення грошових ресурсів від свого імені і за свій раху­нок на умовах їх повернення, плати за користування, строковості;

— відкриття та ведення банківських рахунків фізичних та юри­дичних осіб;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Банківська справа»: