Сторінка
3
Вимоги до існування банків та кредитних установ повинні відповідати банківським стандартам, які розробляються Міжнародною організацією із стандартизації (IS0), до якої на правах комітетів-членів входять аналогічні національні організації. Це важливо для того, щоб терміни “банк” та “кредитна установа” розумілися однаково всіма учасниками внутрішніх і міжнародно-правових відносин незалежно від того, де вони знаходяться і за яким національним законодавством створені і функціонують.
5. Банківські стандарти ISO
За європейськими стандартами кредитними установами вважаються:
— банки;
— ощадні банки;
— інвестиційні компанії;
— фінансові лізингові компанії;
— факторингові компанії;
— кредитно-закупівельні компанії.
Основні види фінансових компаній
Крім того, міжнародна банківська класифікація виділяє основні види фінансових компаній:
— дилери;
— брокери;
— зовнішньообмінні та грошово-ринкові торгові компанії;
— компанії, які керують інвестиційними фондами;
— компанії, які видають кредитні картки;
— компанії, які керують майном;
— компанії з ризиковим капіталом;
— обмінні пункти.
Виходячи із змісту поняття “банк” та “кредитна установа”, важливо назвати види банківської діяльності, які відповідно до Єдиної банківської ліцензії, що існує як стандарт у європейській банківській системі, могли б бути дозволеними з метою розширення фінансових послуг в Україні. Міжнародно-правові норми, зокрема Друга координаційна банківська директива (норма Європейського Союзу), зумовлюють такі види банківської діяльності:
— прийняття депозитів та інших сум, які виплачуються з громадських фондів;
— надання в борг (кредитів споживачу, закладних кредитів, факторингу, фінансові та комерційні операції);
— фінансова оренда; — послуги по переведенню грошових сум;
— видача та управління платіжними засобами (наприклад, кредитні картки, дорожні чеки, банківські документи);
— гарантії та зобов'язання;
— торговельна діяльність за свій власний рахунок або за рахунок замовників з допомогою:
а) грошових ринкових документів (чеків, рахунків та інших);
б) зовнішнього обміну;
в) фінансових ф'ючерсних операцій та опціонів;
г) обміну та документів відсоткових ставок;
д) цінних паперів, які можуть продаватись;
— надання банками та фінансово-кредитними установами послуг з таких питань:
а) консультації для підприємств щодо основної фінансово-економічної діяльності, виробничої стратегії та поради стосовно об'єднання та придбання підприємств;
б) маклерські та брокерські операції;
в) управління та консультації стосовно цінних паперів;
г) зберігання та управління цінними паперами;
д) кредитні довідкові послуги;
е) опікунські послуги.
Зазначені види банківської діяльності вважаються дозволеними, якщо вони підтверджуються відповідною ліцензією (дозвільне право) і компетентний орган (Національний банк України) впевнений, що кредитна установа відповідає встановленим законодавством критеріям: щодо статутного капіталу, відповідності керівництва та банківського персоналу вимогам професійності (особливо голова правління та головний бухгалтер) тощо. Отже, сутність поняття “банк”, що відіграє особливу роль у забезпеченні обігу грошей, які є невід'ємним чинником суспільного життя, безпосередньо відображає банківська діяльність.
Банківська діяльність
Таким чином, банківська діяльність — це визначене законодавчими актами України право банків та кредитних установ реалізувати статутні функції та повноваження, здійснювати банківські операції в інтересах юридичних та фізичних осіб, надавати їм на підставі отриманих ліцензій банківські послуги, а також здійснювати в межах наданої компетенції іншу дозволену діяльність від свого імені та за власний рахунок.
Банківська діяльність відповідно до основних цілей, завдань функцій та операцій може розглядатися як виключна, оскільки не може поєднуватись з іншими видами підприємницької діяльності, наприклад, торгівлею об'єктами нерухомості. Водночас не можна вважати банківську діяльність забороненою, якщо діяльність банку проводиться від імені, наприклад, товариства, промислово-фінансової групи, які створені за участю банку або кредитної установи. Це означає, що власне банк не може займатися торгівлею, але, створивши дочірню фірму, може реалізувати черезцю фірму закладне майно тощо.
Банківську діяльність можна розглядати з позицій внутрішньої та зовнішньої реалізації функцій та повноважень банку або кредитної установи. Наприклад, проведення ряду фактичних дій, які пов'язані з бухгалтерським оформленням угод, слід відносити до внутрішньої банківської діяльності, оскільки це пов'язано з балансом банку. Але надання консультаційних та брокерських послуг, здійснення лізингових операцій означає проведення зовнішньої банківської діяльності, яка має підтверджуватись прийняттям угод з резидентами або нерезидентами.
Інші реферати на тему «Банківська справа»:
Кредитне забезпечення сільського господарства в розвинених країнах Європи
Поняття, предмет і система банківського права
Банківська система України. Види банківських операцій, класифікація банківських послуг, нетрадиційні банківські послуги
Види банків. Загальна класифікація банківських послуг. Банки як суб'єкти централізованого фондового ринку
Спеціальні принципи і джерела банківського права