Сторінка
4

Аналіз оборотного капіталу

В умовах переходу до ринку багато підприємств потрапили в зону господарської невизначеності і підвищеного ризику, вперше стали перед необхідністю об'єктивної оцінки платоспроможності і надійності своїх партнерів, постійного контролю за якістю розрахунково-фінансових операцій і розрахункової дисципліни.

У діяльності багатьох підприємств укоренилась шкідлива прак­тика зловживання позиковими коштами. Виникають ситуації, коли підприємство, яке вважається безнадійним боржником, у той же час має солідний валютний рахунок, здійснює активні фінансові вкладення в акції та інші цінні папери, в статутні фонди інших підприємств. Вико­ристовуючи механізм безвідсоткової товарної позики, підприємства-партнери одержують продукцію без передоплати, перетворюють її в гроші і задіюють як оборотні, кошти.

Відвернення коштів у дебіторську заборгованість призводить до фінансових утруднень, підприємство буде відчувати нестачу коштів для придбання виробничих запасів, виплати заробітної плати, розрахунків з бюджетом, постачальниками. Окрім того, заморожування коштів призводить до сповільнення оборотності капіталу. Тому кожне підпри­ємство повинно бути зацікавлене в скороченні термінів погашення платежів шляхом удосконалення розрахунків, своєчасного оформлення розрахункових документів, передоплати, впровадження вексельної форми розрахунків тощо.

Завданням аналізу дебіторської заборгованості є вивчення та

оцінка:

• складу та структури дебіторської заборгованості;

• питомої ваги дебіторської заборгованості в сумі поточних активів;

• її реальності (правдивості);

• правильності оформлення дебіторської заборгованості;

• показників якості та ліквідності цієї заборгованості;

• впливу дебіторської заборгованості на фінансові результати підприємства; • пошуку шляхів прискорення оборотності дебіторської

заборгованості. Для аналізу використовують:

• дані бухгалтерського балансу;

• дані аналітичного обліку.

Перш за все вивчають, які зміни відбулися в складі та струк­турі дебіторської заборгованості на кінець звітного періоду порів­няно з початком, а також у питомій вазі дебіторської заборго­ваності щодо загальної суми поточних активів.

Аналіз стану дебіторської заборгованості

(тис. грн.)

№ п/п  

Показники  

На початок року  

На кінець року  

Відхилення  

сума (тис. грн.)  

питома вага у %  

сума (тис. грн.)  

питома вага

У %  

сума (тис. грн.)  

питома вага у %  

1.

Дебіторська заборгованість  

1384,3

100

1068,0

100

-316,3

-

За розрахунками з бюджету  

1174,8

85

658,2

62

-516,6

-2,3

- 3 ІНШИМИ

дебіторами

206,3

15

339,4

31,8

-

+16,8

2.

Оборотні активи  

2822,7

X

2539,2

X

-283,5

X

3.

Питома вага дебі­торської заборго­ваності в загальній сумі поточних активів (%)  

4,9

42,1

-6,9

Як видно, загальна сума дебіторської заборгованості зменшилась на кінець року на 316,3 тис. грн., у тому числі заборгованість за товари, роботи і послуги, строк оплати яких не настав, - на 516,6 тис. грн.

З обороту підприємства відвернено на кінець року 42,1% коштів

від загальної суми поточних активів. Хоча це й менше на 6,9%, аніж на початок року, але відвернення такої значної суми з обороту негативно впливає на фінансовий стан підприємства і може спричинити фінансові труднощі.

Доцільно визначити темпи зростання дебіторської заборго­ваності і порівняти їх з минулими періодами. Більш високі темпи зростання порівняно з минулими періодами, пов'язані з неплатежами, свідчать про погіршення платоспроможності підприємства. В нашому випадку дебіторська заборгованість на кінець року порівнюючи з

початком зменшилась на 27%.

Порівняно з минулим роком (46%) темп зростання зменшився 7,3%. Зменшення темпів зростання дебіторської заборгованості зумовлено значним зменшенням

(на 44%) заборгованості за товари, строк оплати яких не настав

Після загального ознайомлення зі структурою дебіторської заборгованості необхідно дати оцінку щодо реальної її вартості, вірогідності повернення, оскільки не вся заборгованість може бути стягнута з дебіторів. Вірогідність повернення дебіторської заборго­ваності визначається за досвідом минулих років та реальних умов. Розрахунок відсотка неповернення боргів проводиться за середніми• який відсоток неповернення дебіторської заборгованості припадає на одного або на кількох основних боржників, цей випадок характеризує концентрацію неповернення заборго­ваності; чи буде впливати несплата боргів одним з основних боржників на фінансовий стан підприємства;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Фінанси»: