Сторінка
2
Висновки
Що ж стосується щодобових маятникових міграційних процесів в границях крупного міста-мегаполісу, то деякі причини мають своє підґрунтя (основу) в загальних “всеукраїнських” міграційних процесах, але виникли і специфічні причини:
1. Фактичне зникнення планового стабільного працевлаштування при розпаді СРСР зірвало нечуване переселення до міст-мегаполісів, бо зникли і регулятори цих процесів: адміністративно-правові, соціально-економічно-плануємі.
2. Стихійне освоєння міського простору міграційними потоками за схемою “дім + робота + дім” у містобудівному контексті стає сукупністю функціонально мотивованих територіально-просторових переміщень мешканців (груп людей), в тому числі: соціально-майнові, конфесійні, національні, політичні тощо. Але значна частка “добової маятникової міграції” все ж припадає на професійне спрямування (виконання певної роботи).
2.1. До соціально-майнових причин, що породжують добові міграційні процеси, перш за все, необхідно віднести: відсутність житла і коштів для його придбання в мігрантів з прилеглих та віддалених агломерацій; наймана дешева площа під житло, за звичай, знаходиться на периферії міста, а це спонукає до довготривалих переїздів до місць працевлаштування.
3. У мегаполісах добре розвинений ринок праці; налагоджене отримання середньої та вищої освіти.
4. Престижність адреси мегаполісу. Тобто де живе? В якій організації працює? В якому навчальному закладі отримує освіту? Місце працевлаштування? Все вкупі створює імідж людини.
Отже, виявлені у цій роботі причини, що породили щодобові маятникові міграційні процеси у великих містах є специфічними або особливими для теперішнього часу. Ці причини породили безліч різнопрофільних проблем мегаполіса і вони дуже негативно впливають на архітектурний простір великих міст України, тому автор в подальших своїх роботах розробить низку рекомендацій по оздоровленню міського простору.
Література
1. Каракова Т.В. Методы структурной реорганизации градостроительных систем (миграционный аспект): Автореф. дис…. д-ра архитектуры: 18.00.04/ Моск. архит. Ин-т (акад.) – М., 2004.-47с.
1 2