Сторінка
4
Для вирішення поставлених завдань, використані такі методи:
а/ - Аналіз літературних джерел
б/ - Анкетування
в/ - Опитування
г/ - Педспостереження
д/ - Математичний аналіз.
АНАЛІЗ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ
При вивченні літературних джерел з психології спорту увага була приділена психологічній підготовці спортсменів, опису структури вольових якостей. Був розглянутий вилив емоційно вольового стану спортсмена на його дії, засоби формування та розвитку вольових якостей спортсменів.
Самооцінка розвитку вольових якостей у спортсменів.
АНКЕТУВАННЯ
Анкетування - це метод дослідження в психології, особливість якого полягає у використанні анкет.
Досліджування письмово відповідають на поставлені запитання або обирають один із запропонованих варіантів відповіді. В нашому дослідженні під час анкетування треба було вказати ступінь прояву різних психічних якостей у гравців з тенісу. Анкета складалась з 5-ти шкал - від 0 по 50, на яких досліджуваний повинен був відмітити ступінь прояву даної якості.
Зразок анкети наведений P додатку 3.
ОПИТУВАННЯ
Опитування - це метод дослідження, сутність якого полягає в усних відповідях на поставлені запитання.
В нашому дослідженні використовувався запитальний із 100 питань на кожне з яких треба було дати один з п’яти варіантів відповіді:
а/ "таке не буває ",
б/- "швидше не вірно",
в/- "не знаю ",
г/- "мабуть так",
д/- "впевнений ,що так ".
Текст питань наведений в додатку 1.
В результаті опитування для кожної з груп вольових якостей вираховувались вираженість і генералізованість.
Вираженість - це наявність та стійкість прояву основних ознак груп вольових якостей, а генералізованість - універсальність груп вольових якостей, тобто широта їх прояву в різних життєвих ситуаціях та видах діяльності.
В результаті опитування були побудовані вольові профілі, зразок яких наведений в додатку 4.
2.2. Організація досліджень .
1. Дослідження проводитись з І по 29 грудня 1996 року.
2. Дослідження проводились в Палаці ігрових видів спорту "Спартак".
3. Б дослідженні приймали участь 20 юнаків та дівчат, спортивна і кваліфікація яких складала : 2-го розряду КМС. Див. таблицю 1.
4. Експеримент був побудований таким чином :
Досліджуваному пропонувалося дати відповіді в запитальнику про власну структуру вольових якостей І необхідну для обраного виду: спорту, яка визначалася за допомогою опитування, де вони по школі повинні були вказати гадану ступінь розвитку в них вольових якостей.
Таблиця 1.
Групи |
Юні спортсмени і їх кваліфікація | Кількість |
1 |
Дівчата 2 розряд | 5 |
1 |
Дівчата ШС | 2 |
2 |
Юнаки 2 розряд | 10 |
2 |
Юнаки ШС | 3 |
20 |
РОЗДІЛ 3.РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ЇXОБГОВОРЕННЯ.
В нашій роботі для визначення самооцінки розвитку вольових якостей у спортсменів в тенісі використовувалась шкала по 50 балів по якій вони повинні були вказати згадану ступінь розвитку в них вольових якостей.
Дані отримані в результаті анкетування свідчать про підвищену самооцінку розвитку вольових якостей досліджуваних тенісистів наведені в додатку 2.
Для спортсменів з такою самооцінкою характерна орієнтація на отримання позитивних оцінок власних дій, затвердження особистого і престижу. Вони відрізняються самовпевненістю, інколи переоцінюють власні природні, фізичні задатки, не проявляють необхідності цілеспрямованості її наполегливості в тренувальній роботі.
При безпосередній підготовці до змагань вони не достатньо організовані, часто порушують узгоджений з тренером план розминки, рано починають розвитку, виконують багато надмірно швидко, зовнішньо ефективних рухів.
При високому розпалі спортивної боротьби не рідко не витримують суперництва, допускають суттєві помилки, помітно знижують змагальну активність.
У випадку успішного виступу, як правило переоцінюють свій етапний успіх, схильні пропускати тренувальні заняття, недбало відносяться до виконання плану, тренувальних навантажень, тощо.
З позиції формування у спортсменів прагнення або досягнення високих спортивних результатів в своєму виді спорту може бути виправі на помірно завищена самооцінка. Подібна форма самосвідомості допомагає подолати труднощі реальної спортивної діяльності. А знижена самооцінка своїх можливостей зможе породити невпевненість, скованість перешкоджати формуванню вольової готовності.
Найбільш сприятливу основу для розвитку адекватної самооцінки вольових якостей вдає вірна самооцінка своїх можливостей в спорті.
Велике значення в спортивному успіху має почуття впевненості спортсмена в своїх силах. Вона виникає як обґрунтоване почуття, коли під час тренування спортсмен переконується в своїх можливостях. Важливою умовою закріплення почуття певності е оволодіння запасом навиків і прийомів подолання труднощів у процесі подолань та змагань По мірі оволодіння технікою і тактикою з ростом показників фізичного розвитку тренованості і накопичення досвіду, формується і закріпляться певність спортсмена в своїх силах у своєму досвіді.
Для визначення фактичного рівня розвитку вольових якостей використовується стандартний запитаних зі 100 питань, по 20 на кожну групу якостей, який дозволяє діагностувати структуру вольових якостей спортсмена: цілеспрямованості, наполегливості і завзятості, сміливості і рішучості, ініціативності і самостійності, самоволодіння і витримки за параметрами вираженості та генералізованості.