Сторінка
6
Задача 7. Подальше вдосконалення в техніці бігу в цілому.
Засоби: 1. Всі вправи, які використовуються для навчання, і інші спеціальні вправи. 2. Про бігання пової дистанції. 3. Участь в прикидках і змаганнях.
Методичні вказівки. Техніка спринту краще всього удосконалюється при бізі в рівномірному темпі з неповною інтенсивністю; в бізі з прискоренням, в якому швидкість доводиться до максимальної, при виходах зі старту з різною інтенсивністю. Бажання бігти з максимальною швидкістю при не засвоєній техніці і не достатній підготовленості майже завжди призводить до надлишкових напруженням. Щоб уникнути цього, на незлих порах слід використовувати біг в ½ і ¾ інтенсивності, так як при легкому, вільному, ненапруженому бігу спортсмену легше контролювати свої рухи.
З кожним наступним зайняттям швидкість бігу повинна збільшуватись. Але як тільки спринтер відчує, що з’являється напруженість, затислість мускулатури і зв’язок рухів, швидкість потрібно знизити. В результаті вдосконалення навиків час появи надлишкового напруження буде відчуватися. Через це спринтер буде досягати все більшої швидкості бігу, виконуючи рухи легко і вільно.
Потрібно постійно слідкувати за технікою низького старту. Особливу увагу необхідно звертати зменшенню часу реакції на стартовий сигнал, не допускаючи при цьому передчасного початку бігу.
При описанні навчання техніці бігу на 100 м вказано кількість повторень вправ для одного уроку, в який включається одна вправа. При включенні більшої кількості вправ дозування слід зменшити.
5.Обладнаня місця, правила і судівство змагань з бігу на 100 м.
Колова бігова доріжка повинна мати довжину 400 м та мінімальну ширину 9 м 76 см (8х1,22). По можливості, з внутрішнього боку вона обмежується бетонною або іншою брівкою (50х50 мм). Якщо брівка піднята вгору для баз печення діяльності дренажної системи, то її висота не може перевищувати 65 мм. При трав’яному покритті доріжка повинна мати внутрішню границь (білу лінію) та бути позначеною. Пропорціями через кожних 4 м. Прапорці розміром 0,25 х0,20 м встановлюються на стійках висотою 45 см під кутом 60о, з нахилом від доріжки.
Вимірювання довжини колової бігової доріжки проводиться при наявності бровки на відстані 30 см від неї (для першої доріжки). Та на відстані 20 см ()для другої і наступних доріжок). При відсутності бровки довжина всіх доріжок вимірюється на відстані 20 см від внутрішнього краю лінії. За цього виходить, що лінія, яка знаходиться за напрямом бігу зліва, до розмірів ширини бігової доріжки не входить. Також не входить до довжини доріжки фінішна лінія. Ширина окремої бігової доріжки може коливатися від 1,22 м до 1,25 м. Кожна стартова лінія входить до довжини дистанції.
Для проведення змагань з бігу на 100 м створюються такі суддівські бригади:
- стартова;
- судова на дистанції;
- суддів на фініші;
- суддів – хронометристів;
- суддів на фотофініші;
- суддів вимірювачів швидкості вітру;
- група проміжного фінішу;
- група координації результатів;
- суддів-контролерів;
- секретарів.
Загальне керівництво всіма суддівськими бригадами, склад яких визначається у залежності від рівня змагань, здійснює:
- на змаганнях низького рівня – безпосередньо менеджер;
- на змаганнях середнього та високого рівня – директор.
1. Стартова бригада суддів.
Склад стартової бригади суддів залежить від рівня характеру змагань.
На легкоатлетичних змаганнях з метою кращої організації та здійснення керівництва роботою всіх ланок бригада призначається старий суддя. До його обов’язків входить:
- складання графіка роботи та контроль за ходом його виконання;
- проведення (за 1,5 год.) інструктажу бригади та підготовки суддівської документації (стартових і фінішних протоколів, розкладу стартів, графіка роботи кожного зі стартерів);
- підготовка інвентаря та обладнання, технічних пристроїв та засобів зв’язку;
- знання розташування визначених місць для збору та реєстрації учасників, маршрутів їх входу на місця змагань та евакуації;
- уточнення зі старшим суддею на фініші, старшим суддею – хронометристом та старшим суддею бригади фотофінішу готовності систем зв’язку, сигналізації, а також розташування стартера на кожній стартовій позиції;
- встановлення робочих контактів з секретаріатом, секретарями на фініші та іншими суддівськими службами.
а) Стартер. Стартер виконує свої функції, а також координує діяльність всіх членів стартової бригади. Він має добре знати Регламент та розклад змагань.
Стартер наділений такими правами:
- тільки він вирішує, вірно чи невірно взято старт, включаючи дії помічника стартера;
- значною мірою несе відповідальність за належну обстановку на старті та за результати виступу спортсменів.
Перед початком виконання своєї основної функції він погоджує взаємодії зі старшим суддею на фініші, старшим суддею–хронометристом та суддею на фотофініші.
За 5 хв. до початку змагань з бігу на 100 м стартер має переконатися, що учасники забігу до старту. Потім, отримавши сигнал про готовність суддів на фініші, він надає учасникам команду “Зняти тренувальні форми”, а сам займає місце на тумбочці. Наступна команда – «На старт!», може подаватися голосом або свистком (два коротких сигнали).
Друга команда “Увага!”
Місце розташування стартера визначається таким чином, щоб він мав змогу добре бачити всю картину старту, а його самого було добре видно з фінішу. Одяг судді стартера має відрізнятися за кольором від одягу від інших суддів.
Порядок участі легкоатлетів визначається шляхом перебування (подвійного – у фіналах).
б) Помічних стартера. Помічники стартера виконують функції судді при учасниках. До їх обов’язків також входить: