Сторінка
4
У штат брокерської контори входять її керівник (старший брокер), брокери і необхідний технічний персонал. Керівник брокерської контори і брокери призначаються членом біржі, який відкрив брокерську контору, якщо інше не передбачено договором між брокерською конторою і членом біржі. Брокери, як правило, спеціалізуються на операціях із певними видами товарів або товарними групами.
Перед призначенням керівник брокерської контори і брокери повинні витримати кваліфікаційний іспит, що організовується щорічно Біржовим комітетом, а також пройти реєстрацію й одержати дозвіл на ведення біржових операцій як із реальним товаром, так і по угодах на термін. Поряд із реєстрацією в державних органах, керівник брокерської контори і брокери реєструються також Біржовим комітетом тієї біржі, при якій відкрита дана брокерська контора. Для того щоб бути допущеним до кваліфікаційного іспиту, необхідно пред'явити дві рекомендації членів біржі, які повинні письмово засвідчити високу компетентність претендента з обраного фаху, його знання ринку і незаплямованої комерційної репутації. Члени біржі відповідають за дані ними рекомендації. У випадку серйозних проступків із боку керівника брокерської контори або брокера, на членів біржі, що дали їм свої рекомендації, можуть бути накладені відповідні стягнення.
Число брокерів у брокерській конторі визначається членом біржі, що її відкрив, за узгодженням із Біржовим комітетом виходячи з розмірів біржового обороту і розміру паю, внесеного членом біржі в Статутний фонд.
Брокери працюють з брокерською фірмою за терміновим контрактом, якщо інше не передбачено договором між брокерською фірмою і членом біржі, що її відкрив.
Структура брокерської фірми в умовах ринку повинна:
ü всебічно сприяти вирішенню тих цілей і завдань, які передбачені установчими документами. Це означає, що в структурі обов'язково повинні бути спеціальні підрозділи, діяльність яких
ü спрямована на виконання цих завдань; » забезпечувати оптимальне поєднання і координацію діяльності
ü усіх підрозділів фірми;
ü забезпечувати спрямування діяльності кожного підрозділу на кінцеві результати роботи цієї фірми в цілому;
ü бути гнучкою, тобто включати в себе елементи розвитку і адаптації до нових умов і зовнішнього середовища.
Основними завданнями груп брокерів-приймальників замовлень від покупців і продавців біржового товару є:
Ø своєчасне виконання замовлень клієнтів з купівлі-продажу біржових товарів (контрактів) на товарній біржі;
Ø аналіз кон'юнктури біржового і позабіржового ринків з метою купівлі-продажу біржових товарів (контрактів) за найбільш ви гідними цінами.
Організаційна структура брокерської фірми також може включати
o Відділ нових рахунків - перевіряють документи і фінансовий стан клієнта і присвоюють новому клієнту номер рахунка.
o Відділ маржі - після відкриття рахунка цей відділ встановлює вимоги щодо маржі для клієнта дозволяє йому торгівлю Після початку операцій службовці відділу слідкують за станом рахунка і виписують вимогу про поповнення маржі, якщо це необхідно. Цей відділ разом з керівником фірми приймає рішення у випадку дефіциту на рахунку клієнта, а також дозволяє знімати кошти з рахунка клієнта.
o Відділ указів — забезпечує постійний зв'язок з біржею і виконання всіх вказівок що надходять з місцевих відділів. Вказівки надходять в операційний зал по телефоні або телеграфу, оскільки брокерські фірми використовують власні телеграфні системи - електронні комунікації, які з'єднують кожен їх відділ з операційним залом біржі.
o Відділ обробки даних - приймає всі вказівки після їх виконання. Тут угоди перевіряються і вводяться в комп'ютер, який видає звіти за угодами.
o Відділ постачання займається постачанням і одержанням товару за форвардними і ф'ючерсними контрактами, а також розрахунками за тими ф'ючерсними контрактами, де не потрібне peaльне постачання товару.
o Відділ продажу - це відділ, який відповідає за управління місцевими відділами
Організаційна структура брокерської фірми може бути різною, але основні підрозділи і їхні функції аналогічні.
4. Взаємовідносини біржових посередників з клієнтами
Можливі дві форми взаємовідносин клієнтів з брокерськими фірмами І конторами чи окремими брокерами стабільна - укладання договору на брокерське обслуговування, разова - укладання договору-доручення клієнта брокеру на укладання біржової угоди або - передача брокеру гарантійного листа замість договору-доручення
Договір на брокерське обслуговування укладається сторонами (підприємством-клієнтом і брокерською фірмою) на будь-який період і включає такі розділи предмет договор, організація-виконавець, порядок взаємодії, зобов'язання сторін гарант, умови розрахунків, відповідальність сторін, умови конфіденційності, особливі умови, порядок розгляду суперечок, строк дії договору, юридичні адреси сторін.
На біржовому ринку необхідна, як правило, наявність двох брокерів, один з яких представляє інтереси продавця, а інший - інтереси покупця.
Взаємозв'язок продавця і покупця на біржовому ринку
На виконання конкретних дій клієнт укладає з брокером договір-доручення. Договір-доручення включає такі основні позиції:
• вид операції, який має здійснити брокер (купівлю; продаж);
• назва товару;
• кількість товару;
• ціна товару;
• якість товару;
• місцезнаходження або доставки товару;
• строк доставки;
• форма оплати;
• вид договору;
• гарантії брокеру;
• особливі умови.
Після виконання доручення клієнта брокери складають звіти за укладеними угодами.
На біржовому ринку продавець і покупець також можуть бути зв'язані через дилера. В такому випадку безпосередньо між собою вони вже не будуть зв'язані.
Взаємозв'язок продавця з покупцем через дилера
Найбільш поширеною на біржі є схема зв'язку брокерів і дилерів, тобто система подвійного посередництва.