Сторінка
6
] інтересів клієнта та його фінансового становища;
] дефіцитності ти оборотності товару;
] конкретновзятої ситуації та інтересів брокера;
] виду угоди.
Розрізняють два основні види оплати брокерських послуг:
1. У вигляді відсотка від суми укладеної угоди (від 2 до 15%, найчастіше - 5 - 10%).
2. У вигляді різниці між вартістю угоди за ціною клієнта і вартістю фактично здійсненої угоди (до 50%).
В оплату праці брокера також входять виплати брокерської контори, які складаються із зарплати і спеціальних премій (рисунок 9.6.).
Ефективність брокерської діяльності визначається через систему розрахункових показників:
1. Рівень економічної ефективності брокерської діяльності. Визначається через відношення величини одержаного сумарного прибутку за укладеними угодами до величини усіх видів витрат пов'язаних з укладанням контракту (від заявки клієнта до оформлення і реєстрації угоди після її укладання. Цей показник розраховується для узагальнення роботи за певний період як для оцінки діяльності брокерської контори та брокерів, так і окремих операцій.
2. Обсяг прибутку на вкладений капітал. Дає змогу оцінити наскільки ефективно працює дана брокерська фірма у порівнянні з іншими видами комерційної діяльності. Розраховують через відношення між сумарним прибутком, одержаним брокерською конторою протягом року та вартістю сумарного капіталу, вкладеного за цей же період для розвитку її діяльності.
3. Обсяг прибутку в розрахунку на одного брокера. Дає змогу порівняти рівень ефективності діяльності брокерів у часі і у порівнянні з іншими брокерськими фірмами. Розраховують як відношення обсягу прибутку брокерської фірми до загальної чисельності заданих у торгівлі брокерів.
4. Рівень рентабельності брокерських операцій. Визначають як процентне співвідношення між сумою прибутку від укладеної угоди до сумарної вартості даної угоди.