Сторінка
1
Робота коробки передач 1. Первинний вал; 2. Вторинний вал; 3. Шестерня постійного зачеплення первинного валу; 4. Сапун; 5. Зубчатий вінець синхронізатора IV передачі; 6. Ковзаюча муфта синхронізатора III і IV передач; 7. Вилка перемикання III і IV передач; 8. Картер коробки передач; 9. Шестерня і зубчатий вінець синхронізатора III передачі; 10. Шестерня і зубчатий вінець синхронізатора II передачі; 11. Вилка перемикання I і II передач; 12. Маточина муфти синхронізатора I і II передач; 13. Ковзаюча муфта синхронізатора I і II передач; 14. Шестерня і зубчатий вінець синхронізатора I передачі; 15. Шестерня заднього ходу; 16. Важіль перемикання передач; 17. Провідна шестерня приводу спідометра; 18. Фланець еластичної муфти; 19. Вилка включення заднього ходу; 20. Шток вилки включення заднього ходу; 21. Шток вилки включення III і IV передач; 22. Шток вилки включення I і II передач; 23. Обмежувальний гвинт включення I і II передач; 24. Проміжний вал; 25. Шестерня заднього ходу проміжного валу; 26. Вісь проміжної шестерні заднього ходу; 27. Проміжна шестерня заднього ходу; 28. Ведена шестерня приводу спідометра; 29. Задня кришка коробки передач; 30. Втулка шестерні I передачі; 31. Шестерня I передачі проміжного валу; 32. Блокуюче кільце синхронізатора I передачі; 33. Пробка зливного отвору; 34. Блокуюче кільце синхронізатора II передачі; 35. Шестерня передачі проміжного валу; 36. Шестерня III передачі проміжного валу; 37. Блокуюче кільце синхронізатора III передачі; 38. Маточина синхронізатора III і IV передач; 39. Блокуюче кільце синхронізатора IV передачі; 40. Шестерня постійного зачеплення проміжного валу; 41. Картер зчеплення; 42. Пружина блокуючого кільця синхронізатора; 43. Наполеглива шайба пружини; 44. Тарілчаста пружина; 45. Стопорне кільце маточини синхронізатора; 46. Стопорне кільце блокуючого кільця синхронізатора; 47. I. Нейтральне положення; 48. II.Начало включення третьої передачі; 49. III. Повне включення третьої передачі.
Принцип роботи шестерної коробки передач заснований на зміні зачеплення тих пар шестерень, які беруть участь в передачі моменту, що крутить, від первинного валу 1 на вторинний вал 2. Це досягається переміщенням ковзаючих муфт 6 і 13 синхронізаторів або проміжної шестерні 27 заднього ходу за допомогою важеля перемикання передач.
При цьому змінюються передавальні числа шестерень, а значить і величина передаваного моменту, що крутить. На прямій четвертій передачі момент, що крутить, передаваний на провідні колеса автомобіля, практично рівний моменту, що крутить, на колінчастому валу двигуна. На першій передачі момент збільшується в 3,75 разу, на другій в 2,30 разу, на третій в 1,49 разу, а при включенні задньої передачі в 3,87 разу. При нейтральному положенні важеля перемикання передач момент, що крутить, на вторинний вал не передається. Але оскільки двигун працює і зчеплення включене, те обертання від первинного валу 1 передається на проміжний вал через шестерні 3 і 40 постійного зачеплення. Від шестерень 31, 35 і 36 проміжного валу обертання передається на шестерні 14, 10 і 9 вторинного валу.
Оскільки ці шестерні з валом 2 безпосередньо не зв'язані, то вони вільно обертатимуться на вторинному валу. З'єднання цих шестерень з валом 2 здійснюється через синхронізатори. При включенні першої передачі зусилля від важеля перемикання передач через шток і вилку І передається на ковзаючу муфту 13. Переміщаючись по шліцах своєї маточини 12, муфта входить в зачеплення з прямозубым вінцем шестерні 14. Таким чином, муфта синхронізатора з'єднає між собою маточину 12 і шестерню 14. А оскільки маточина 12 жорстко пов'язана з валом 2, то момент, що крутить, від шестерні 14 через муфту 13 передається на маточину 12 і від неї на вторинний вал коробки передач. При включенні другої передачі муфта 13 з'єднаємо маточину 12 з прямозубым вінцем шестерні 10, і момент, що крутить, передається від шестерні 10 на маточин 12 і на вторинний вал.
Третя і четверта передачі включаються іншим синхронізатором. При включенні третьої передачі момент, що крутить, від первинного валу через шестерні 36 і 9 передається через муфту 6 на маточину 38 і потім на вторинний вал. Четверта передача називається прямою, оскільки момент, що крутить, передається безпосередньо з первинного валу 1 на вторинний вал 2, минувши шестерні проміжного валу. В цьому випадку муфта 6 сполучає між собою зубчатий вінець 5 первинного валу з маточиною 38. Частота обертання обох валів буде однаковою, а величина моменту, що крутить, передаваного від двигуна на провідні колеса, не зміниться. При включенні задньої передачі зусилля від важеля перемикання передач через шток 20 і вилку 19 передається на проміжну шестерню 27. Переміщаючись на осі 26, вона з'єднає між собою шестерні 25 і 15 заднього ходу, і момент, що крутить, передається від первинного валу через шес- терни 5 і 40 на проміжний вал і далі через шестерні 25, 27 і 15 на вторинний вал.
При цьому останній обертатиметься у зворотному напрямі, забезпечуючи зворотне обертання провідних коліс автомобіля. Як видно з схеми роботи коробки передач, всі передачі переднього ходу синхронізовані. Принцип дії синхронізатора при включенні третьої передачі показаний на схемах I, II, III. При нейтральному положенні важеля перемикання передач між ковзаючою муфтою 6 і блокуючими кільцями 37 є зазор. Блокуючі кільця притиснуті пружинами 42 до стопорних кілець 46. У цьому положенні зуби блокуючих кілець знаходяться в западинах зубчатих вінців 5 і 9. Унаслідок зазору між муфтою 6 і блокуючими кільцями 37 момент, що крутить, від зубчатого вінця 9 через блокуюче кільце не передається. У початковий момент включення третьої передачі (див. схему II) ковзаюча муфта 6, переміщаючись по шліцах маточини 38, притискається до конічної поверхні блокуючого кільця. Між конічними поверхнями муфти і кільця виникає напівсухе тертя, унаслідок якого блокуюче кільце загальмовується і провертається на невеликий кут (окружний хід від 2,5 до 5 мм).
1 2
Інші реферати на тему «Технічні науки»:
Дія токсичних речовин на організм людини
Предмет «Екологія і економіка» та його загальноосвітні основи
Охорона праці та техніка безпеки при ремонті та обслуговуванні автомобілів. Основні небезпечні та шкідливі фактори при ремонті та обслуговуванні автомобілів
Характеристики та параметри логічних ІМС
Розробка модельної конструкції з виготовлення сукні вечірньої