Сторінка
4
Для складання поздовжніх стиків обичайок невеликого діаметру можуть застосовуватися складально-затискні пристрої, подібні тому, що подані на рис. 4.15. Їхнє призначення полягає в тому, щоб сполучити і з'єднати крайки стику, а також притиснути їх до технологічної мідної підкладки, що запобігає появі пропалів або протіканню рідкого металу усередину. На станині 1 затискного пристрою розміщені важільні притискачи 3, що знаходяться під дією пневмоциліндрів 2, і опорний ложемент 4, на який укладається обичайка, підлягаюча зварюванню.
Рис. 15. Важільний затискний пристрій для складання та зварювання обичайок малого діаметру.
Прийнята тут система "ламкого" важеля 3 дозволяє створити на притискачах 3 дуже великий тиск при порівняно малому зусиллі на штоку пневмоциліндра. В осьовому напрямку положення обичайки визначається торцевим упором 5. При подачі стиснутого повітря в циліндри притискачи по обидва боки обтискають обичайку по зовнішньому діаметру, з‘єднуючи при цьому крайки поздовжнього стику і притискаючи їх до технологічної підкладки.
У верстатах для складання і зварювання поздовжніх стиків обичайок з успіхом можуть застосовуватися клавішні затискні пристрої з пневмошланговим приводом. Один з таких пристроїв, поданий на рис. 16. Позитивною особливістю цього пристрою є універсальність, що виражається в тому, що він розрахований на порівняно широкий діапазон обичайок, що складаються (діаметром 360-570 мм), у той час як пристрій, поданий на рис. 4.15., вузько спеціалізований для обичайок тільки одного діаметру (400 мм). Нестачею пристрою, що описується є відсутність у ньому пристосувань для бічного обтиснення обичайки і зближення крайок, що стикуються (якщо ці операції потрібні за умовами складання).
Рис. 16. Клавішний затискний пристрій для складання і зварювання поздовжніх швів обичайок.
Пневмошлангові клавішні пристрої дуже прості по своїй конструкції, портативні і при порівняно невеликих розмірах можуть розвивати дуже великі зусилля на притискачах. Так, при тиску повітря в шланзі 0.5 МПа зусилля притиску в пристрої по рис.4.16. 20 кН на 1 п. м крайки. Клавіши 4 у цьому пристрої виконани бесшарнірними. Під тиском робочого шлангу 2 вони повертаються навколо опорної точки на задній пластині 5, прикріпленої болтами до стінки несучої балки 3. Завдяки такій системі кріплення клавіш вдається уникнути численних шарнірів і тертьових пар що, як правило, ускладнюють конструкцію пристрою і потребують до того ж мастила й уважного стеження в умовах неминучої засмічуваності флюсовим пилом, кіптявою й ін. Обидва шланга - робочий 2 і поворотний 6 змонтовані усередині несучої пустотілої балки 3, що запобігає їхньої пошкодженності і в той же час дозволяє оформити всю конструкцію в закритому портативному виконанні. Нижня опорна балка 7 оснащена ущільнюючею мідною підкладкою 1 із внутрішнім водяним охолодженням. У розглянутих затискних пристроях не виключені можливість і доцільність застосування флюсової подушки замість мідної підкладки.
Для складання та зварювання обичайок із титанового або алюмінієвого сплавів використовують установку, зображену на рис. 17.
Рис. 17. Загальний вигляд установки для складання та зварювання тонкостінних обичайок (труб) із титанового або алюмінієвого сплаву.
Установка складається з внутрішньої розтискної і зовнішньої калибруючої оправок. Внутрішня оправка виконана з двох напівциліндрів, між якими знаходиться механізм розтиску. Зовнішня оправка являє собою нижній ложемент і два верхніх відкидних сегменти (рис. 18.). Установка призначена для зварювання труб визначеного діаметра, для чого внутрішній діаметр зовнішньої оправки дорівнює зовнішньому діаметрові обичайки, що зварюється, а зовнішній діаметр внутрішньої оправки в розжатому стані дорівнює внутрішньому діаметрові обичайки, що зварюється. Таким чином, у процесі зварювання обичайка щільно зафіксована як по внутрішньої, так і по зовнішній поверхні, що сприяє підвищенню точності її виготовлення. На верхніх відкидних сегментах змонтовані тепловідводячі притискачі у вигляді набору мідних пластин, що забезпечують надійний силовий і тепловий контакт поверхні обичайки, що зварюється, із притискачами. Притиск здійснюється за допомогою пружного елемента (гуми), розташовуваної між мідним притискачем і притискним клавішем.
Рис. 18. Поперечний переріз установки для складання та зварювання тонкостінних труб.
Притискне зусилля клавішів створюється за допомогою гвинтового розтискача. Внутрішня оправка має порожнину для подачі захисного газу з метою захисту зворотної сторони шва при зварюванні титанових сплавів. Виконання верхніх сегментів зовнішньої оправки відкидними полегшує видалення звареної обичайки з пристрою.
Важливою особливістю конструкції пристроїв для зварювання тонкостінних (0.5 – 1.2 мм) обичайок є забезпечення надійного контакту притискного тепловідводячого елемента з поверхнею обичайки, що зварюється. У приведеній конструкції установки тепловідводячі притискачі виконані у вигляді набору пластин товщиною 1.5 – 2.0 мм., кожна з яких має можливість самостійного переміщення і збереження контакту з поверхнею обичайки.