Сторінка
13

Природні системи абіотичного середовища біосфери

Арреніус, проте, дотримувався думки, що у Всесвіті відбуваються рівноважні процеси: коли енергія стає «гіршою» (збільшується S) в одному місті, в іншому вона стає «ліпшою» (зменшується S).

Однак думка Р. Клаузіуса, який зробив значний внесок у розвиток другого закону термодинаміки, мала великий вплив на наукові кола його сучасників. Справді, згідно з першим законом термодинаміки, у замкнутій фізико-хімічній системі, якою вважали Всесвіт, кількість енергії є постійною. А відповідно до другого закону, будь-яка зміна в замкнутій системі призводить до зростання ентропії, якщо процеси необоротні, або залишається незмінною в оборотних процесах.

Сучасні вчені натомість дотримуються думки, що Земля в енергетичному відношенні є відкритою системою: Земля поглинає енергію Сонця й випромінює теплову енергію. Частина сонячної енергії витрачається на дисоціацію водяної пари атмосфери на кисень і водень. Останній, як леткий елемент, звітрюється в космічний простір, звідки на Землю випадає метеоритний пил і надходять космічні промені. Як стверджує наш відомий академік М. П. Семененко, «Відцентрові течії ентропії від Землі більше ніж урівноважують збільшення ентропії, її спонтанних геологічних і геохімічних процесів…» Відтак ентропія Землі не тільки не збільшується, а навіть зменшується в її еволюційному розвиткові, а гіпотеза Р. Клаузіуса щодо «теплової смерті» Всесвіту є помилковою. Сучасна наука дотримується поглядів С. Арреніуса.

Література

1. Колотило Д. М. К 61 Екологія і економіка: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 1999.

* В. И. Вернадский. Начало и вечность жизни. — М.: Советская Россия, 1989.

** За правилом «N».

* Гея — у давньогрецькій міфології богиня Землі.

* трильйон — за правилом «N» багатозначних чисел 106N, де N = 3; за правилом «n – 1» — квінтільйон.

* Сванте Аррениус. Образование миров. — Одесса, 1908.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Технічні науки»: