Сторінка
3
Закінчився найдавніший етап геологічної історії Землі, коли існували тільки дрібні одноклітинні (протокаріотичні) організми. На початку кембрійського періоду (близько 500 млн років тому) швидко почали виникати нові види організмів: морські молюски, водорості, губки, корали і пращури хребетних. Протягом наступних періодів палеозойської ери живі організми з’явились і на суходолі.
Саме завдяки бурхливому розмноженню зеленої рослинності утворився надлишок кисню в атмосфері, що сприяло появі таких велетенських тварин, як динозаври. У цей же період в океані з’являються організми з вапняковими (СаСО3) оболонками.
Близько 400 млн років тому, в середині палеозою, утворився стан динамічної рівноваги між споживанням кисню і його генерацією рослинним світом в межах 20% (об’ємних).
Пізніше вміст кисню в атмосфері дещо знизився, а СО2 підвищився, що знов спонукало більш інтенсивне розмноження рослин.
Загальновизнаною є думка, що саме в цей період відбулося накопичення і метаморфоза рослинної біомаси у викопне паливо, яким сьогодні користується наша індустріальна економіка.
Згодом відношення кисню і діоксиду вуглецю встановилося на попередньому рівні. Це, можливо, сталося внаслідок посилених вивержень вулканів чи інших природних катаклізмів, що супроводжувалось значними змінами клімату. Еволюцію біосфери і складу її атмосфери зображено на рис. 19.
Слід зазначити, що відповіді вчених на питання щодо походження життя і еволюції планети на різних етапах розвитку науки були різними. І хоча нині матеріалістичне наукове обгрунтування еволюційної теорії опрацьовано достатньо фундаментально, усе ж і в ньому є чимало «білих плям» і таємниць. На багато з них звернула увагу відносно нова течія пізнання природи — креаціонізм, яка базується на визнанні вищого Розуму, предковічного Слова, на поєднанні біблійних постулатів і сучасних наукових даних про нашу
Планету. Сучасний креаціонізм починає з повторення біблійної схеми: спочатку Бог створив рослинність, а потім вищі організми. Засадним питанням є фотосинтез — перетворення неживих речовин СО2 і Н2О в живу — рослинну і наступної біогенної міграції атомів і енергії у біосфері, тобто унікальної здатності життя до самовідтворення. Нагадаємо суттєві принципи фотосинтезу.
Процес живлення рослини — фотосинтез глюкози з діоксиду вуглецю і води — відбувається в її зеленій масі за рахунок поглинання сонячної енергії видимих променів (l = 0,3…24 mkm) переважно синьої і червоної частин спектра (0,4…0,7 mkm) і каталітичної дії зеленого пігменту — хлорофілу. Вода в цьому процесі розщеплюється на кисень і водень, останній відновлює вуглець з СО2, утворюючи з ним вуглевод—глюкозу.
Сумарне стехіометричне рівняння процесу фотосинтезу матиме вигляд:
ΔН0 = + 2822 kJ.
Як бачимо, ентальпія реакції (ΔН0) є додатною. Отже, на кожний kmol (12 kg) засвоєного вуглецю рослина накопичує у вигляді хімічної енергії міжатомного зв’язку в глюкозі (яка далі утворює клітковину) близько 470 MJ. Водночас атмосфера збагачується киснем, підтримуючи баланс його витрат за різноманітних окиснювальних природних і технологічних процесів на нашій планеті. На рис. 20 показаний енергетичний і матеріальний баланс процесу фотосинтезу, що його встановлено вимірюванням енергії сонячних променів, які падають на поверхню листків, і енергії, яка виділяється за спалювання біомаси рослин.
Рис. 20. Матеріальний і енергетичний баланс фотосинтезу
Часто можна почути запитання: «Чому такий низький процент засвоєння енергії Сонця «машиною» фотосинтезу?» У розділі 1.3.3, розглядаючи ідеальну теплову машину Карно, ми вже з’ясовували, що саме зумовлює ефективність конверсії одного виду енергії в іншу.
Спробуємо застосувати знання другого закону термодинаміки для відповіді на поставлене запитання. Тут ми маємо нагоду оригінальним способом підійти до визначення енергетичної ефективності процесу фотосинтезу і, порівнявши результати розрахунку з наведеними на рис. 16, переконатися в грунтовності наших знань. Другий закон термодинаміки стверджує, що більша різниця в якості (концентрованості) енергії між тією, яка надходить на конверсію, і втраченою енергією, то вищим є коефіцієнт конверсії (η). У нашому випадку характеристикою енергій може бути їхня температура на вході до «машини фотосинтезу» і на виході. Температура повітря, отже і поверхні листка рослини з боку Сонця літнього дня, може становити 20 … 30 °С. З протилежного боку листка, у затінку, вона буде на 5 …10 °С нижче. Цього досить, щоб розрахувати ефективність конверсії за вже відомою (1.3.3) формулою, узявши різницю температур у 10…15 °С.
;
.
Середнє значення , що практично збігається з даними рис. 20.
Цей приклад свідчить про високу ефективність термодинаміки в процесі вивчення явищ природи і про цілковиту правомірністть аналогії: «машина Карно» — «машина фотосинтезу».
Ми ще не один раз повертатимемося до такого самого методу визначення ефективності конверсії енергії як в природних, так і в технологічних процесах.
Знаючи коефіцієнт конверсії сонячної енергії і наведені вище дані ентальпії реакції утворення біомаси (глюкози) рослини, нескладно визначити ще одну важливу для розуміння природних процесів у біосфері характеристику — витрати сонячної енергії на 1 кг біомаси (за η = 0,02).
, що еквівалентно енергії, яка виділяється під час згоряння 666 kg вугілля (q = 30 MJ · kg–1).
Кожний квадратний метр площі травостою чи посіву зернових у пору активної вегетації має загальну поверхню зеленого листя близько 4 m2 і синтезує понад 4 kg сухої рослинної маси за сезон. Цей процес щорічного відновлення флори забезпечує життя різноманітної фауни й людства планети.
Щороку в процесі фотосинтезу на суходолі і в океанах Землі зеленими рослинами і бактеріями засвоюється з атмосфери близько 200 млрд тонн СО2, розпадається і вивільнюється в атмосферу 130 млрд тонн кисню. При цьому в рослинах накопичується понад 1 · 1015 MJ сонячної енергії, що на порядок більше, ніж її витрачає вся світова економіка.
Фотосинтез зумовлює утворення гумусу на поверхні Землі і формування горючих копалин — вугілля, нафти, газу, торфу і сланців.
Інші реферати на тему «Технічні науки»:
Технологічний процес і системи технологій
Автоматизація роботи машини Інтертех-2.5-1Пл, яка призначена для розкрою листового металу
Проект змієвикового теплообмінника для охолодження цукрового розчину продуктивністю 1800 кг/год
Кодоперетворювачі
Акрилове нарощування нігтів у технологічній послідовності