Сторінка
2

Міжнародна система фізичних величин (si)

1966 року в СРСР набрав чинності ГОСТ 9867-61 «Международная система единиц (SI)», що рекомендував, але не зобов’язував, її використання в усіх галузях науки і техніки народного господарства та в усіх освітніх закладах.

Але тільки майже через 20 років ГОСТом 8.417-81(83) система SI запроваджувалась як обов’язкова.

В Україні обов’язкове використання системи SI передбачене Декретом Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдності вимірювань» від 26.04.93 № 40—93.

У сфері економіки діє «Державний класифікатор системи позначень одиниць вимірювання та обліку» (КСПОВО), розроблений як складова державної програми переходу на Міжнародну систему вимірювання та обліку.

Визначальні рівняння, розмірності, одиниці і назви похідних фізичних величин

Відповідно до Міжнародної угоди опрацьовано уніфікацію позначень розмірностей, одиниць та їхніх назв.

Як уже говорилося, розмірність позначається dim (від англ. dimension). Символічне літерне позначення одиниці фізичної величини записують у квадратних дужках, назва одиниці утворюється за певними правилами.

Назви перших восьми похідних величин утворюються з назв основних одиниць (див. табл. 5), а решта має власні назви. Розглянемо найпоширеніші в екологічній і економічній інформації величини та їх використання в еколого-економічних аналізах.

Слід звернути увагу на послідовність літер розмірності, що має відповідати номеру відповідної ф. в. у табл. 5.

Площа (S). Визначальне рівняння , де l — сторона квадрата.

Розмірність .

Одиниця .

Назва одиниці — квадратний метр.

Швидкість (u). Визначальне рівняння , де s — довжина шляху, t — час руху.

Розмірність .

Одиниця .

Назва одиниці — метр за секунду.

Сила, вага (F). Визначальне рівняння , де m — маса, а — прискорення.

Розмірність .

Одиниця .

Назва одиниці — ньютон (кілограм-метр на секунду в квадраті), позначення N (Н), вираз через основні одиниці .

Робота (А). Визначальне рівняння , де F — діюча сила, s — шлях переміщення.

Розмірність .

Одиниця .

Назва одиниці — джоуль (ньютон-метр), позначення J (Дж), вираження через основні одиниці . Джоуль є також одиницею енергії (кінетичної, потенціальної, теплової).

Потужність (Р). Визначальне рівняння , де А — робота, t — час.

Розмірність .

Одиниця .

Назва одиниці — ват (джоуль за секунду), позначення W (Вт), вираження через основні одиниці .

Тиск (Р). Визначальне рівняння , де F — сила, рівномірно розподілена по поверхні тіла; S — площа поверхні.

Розмірність .

Одиниця .

Назва одиниці — паскаль (ньютон на квадратний метр), позначення Ра (Па).

Густина (r). Визначальне рівняння , де m — маса, V — об’єм.

Розмірність .

Одиниця .

Визначальні рівняння, розмірності, позначення і назви одиниць складніших похідних фізичних величин розглядатимемо далі — у відповідних розділах посібника. Концепцією розмірності можна плідно користуватися у найрізноманітніших випадках. Наведемо найпростіший приклад. Кожен може переконатись у правильності чи помилковості різних формалізованих визначень тих чи інших фізичних величин. Так, різні визначальні рівняння (формули) енергії Е (роботи, теплоти, електрики та ін.), якщо їх записано правильно, можна звести до однієї формули розмірності енергії , тобто до розмірностей основних фізичних величин. Так, формула розмірності фізичної величини механічної роботи А за визначальним рівнянням буде . Для фізичної величини (основної) і довжини . Розмірність похідної ф. в. сили визначимо через відповідне рівняння зв’язку (формулу) , де m (маса) — основна фізична величина і її розмірність а прискорення а — похідна. За визначальним рівнянням і, у свою чергу, , звідки а також буде відображатись розмірностями основних фізичних величин довжини — l і часу t. Отже, . Звівши виведені розмірності в одну формулу, отримаємо наведену вище формулу розмірності механічної роботи . Не складно переконатись, що і для таких виразів (формул) енергії, як кінетична , формула Ейнштейна , електрична , діє така сама формула розмірності . Цей висновок є правомірним для будь-яких правильних виразів-формул будь-якої фізичної величини.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Технічні науки»: