Сторінка
5
Оподаткування доходів страховика від операцій, не пов’язаних зі страхуванням або перестрахуванням Як було зазначено вище, доходи страховиків, не пов’язані зі здійсненням операцій зі страхування або перестрахування обкладаються податком на прибуток в загальному порядку. При цьому згідно з пп. 7.2.3 Закону про податок на прибуток до категорії валових витрат страховика, пов’язаних з одержанням таких доходів, не включаються витрати, понесені страховиком при здійсненні операцій зі страхування (перестрахування). Згідно зі ст. 31 Закону про страхування, до складу витрат страховика, пов’язаних зі страховою діяльністю, належать: 1) виплати страхових сум і страхових відшкодувань; 2) відрахування до централізованих страхових резервних фондів; 3) відрахування до технічних резервів, інших ніж резерв незароблених премій, у випадках і на умовах, передбачених актами чинного законодавства; 4) витрати на проведення страхування; 5) інші витрати, що включаються до собівартості страхових послуг. Якщо на практиці достатньо просто відстежити витрати, перелічені в перших трьох пунктах цього переліку, то з витратами, зазначеними в четвертому і п’ятому пунктах, можуть виникнути деякі проблеми. Відповідно до п. 5.1 Порядку № 265 платник податку веде окремий облік витрат, пов’язаних з одержанням доходів, інших, ніж суми валових внесків. Згідно ж з п. 5.2 цього порядку, у разі неможливості шляхом прямого підрахунку визначити розмір витрат, пов’язаних з одержанням доходів від страхової діяльності і доходів з інших джерел, він визначається пропорційно питомій вазі валових доходів від страхової діяльності та валових доходів, не пов’язаних зі страховою діяльністю. Те ж стосується й амортизації за основними фондами і нематеріальними активами, використовуваними для одержання доходів як від страхової діяльності, так і від діяльності, не пов’язаної зі страхуванням (перестрахуванням). Що стосується податку на додану вартість, то згідно з пп. 3.2.3 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.98 р. № 168/97-ВР операції з надання послуг зі страхування і перестрахування, передбачені Законом про страхування, не є об’єктом оподаткування. У той же час страхова компанія повинна зареєструватися як платник ПДВ, якщо обсяг оподатковуваних операцій із продажу товарів (робіт, послуг) протягом будь-якого періоду з останніх дванадцяти календарних місяців перевищував 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (61200 грн.).
Бухгалтерський облік страхової діяльності. Страхові компанії, поряд із власне діяльністю зі страхування (перестрахування) можуть займатися також і іншою фінансовою діяльністю, пов’язаною з формуванням, розміщенням страхових резервів та їх управлінням. У рамках цієї публікації розглянемо порядок обліку операцій, пов’язаних зі страхуванням, бо саме вони є специфічними для таких підприємств. Умовно, операції зі страхування можна розбити на такі елементи: – операції зі страхувальниками; – операції з формування резервів страховика; – операції з перестрахування. У рамках цієї публікації ми розглянемо лише перші дві групи операцій страховиків. До набрання чинності П(С)БО і Планом рахунків бухгалтерського обліку активу, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженим наказом МФУ від 30.11.99 р. № 291, а також Інструкцією з його застосування (далі – Інструкція № 291) порядок відображення в бухгалтерському обліку страховика операцій зі страхування регламентувався Інструкцією з бухгалтерського обліку операцій зі страхування (крім страхування життя), затвердженою наказом Комітету з питань у справах нагляду за страховою діяльністю від 01.06.98 р. № 32 (далі – Інструкція № 32). Цю Інструкцію розроблено відповідно до п. 4 Положення про Комітет з питань у справах нагляду за страховою діяльністю, затвердженого постановою КМУ від 14.03.94 р. № 166, і п. 4 Положення про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні, затвердженого постановою КМУ від 03.04.93 р. № 250. На сьогоднішній день ці документи втратили чинність. У той же час Інструкцію № 32 офіційно не скасовано. Тому при розгляді питань бухгалтерського обліку страхових операцій у страховиків будемо керуватися як вимогами Інструкції № 291, так і вимогами Інструкції № 32.
Відображення в обліку операцій за розрахунками зі страхувальниками Відповідно до нового Плану рахунків, а також виходячи з вимог Інструкції № 32, бухгалтерський облік розрахунків зі страхувальниками (а також страховими посередниками) має вестися страховими компаніями на рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» із застосуванням таких субрахунків: 3611 «Розрахунки з вітчизняними страхувальниками» 3612 «Розрахунки з вітчизняними страховими посередниками» 3621 «Розрахунки з іноземними страховиками» 3622 «Розрахунки з іноземними страховими посередниками» По дебету рахунка 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» відображається сума належних страховику у звітному періоді страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) за договорами страхування (перестрахування) у кореспонденції з рахунком 76 «Страхові платежі». По кредиту рахунка 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» відображається сума отриманих страхових платежів у кореспонденції з рахунками обліку коштів. Аналітичний облік розрахунків зі страхувальниками та страховими посередниками ведеться окремо на кожного страхувальника і страхового посередника. Аналітичний облік за рахунком 76 «Страхові платежі» ведеться окремо за кожним видом страхування. Цей рахунок щомісяця закривається кореспонденцією із субрахунком 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг», на якому відповідно до п. 3 Інструкції № 32 необхідно відкрити додатковий субрахунок «Зароблені страхові платежі» У бухгалтерському обліку, залежно від терміну набрання чинності договором страхування, надходження страхових платежів буде відображатися по-різному. У випадку, якщо договір страхування набирає чинності з моменту внесення першого страхового платежу, у бухгалтерському обліку страховика має бути зроблено такі записи:
Зміст операції |
Дебет рахунка |
Кредит рахунка |
Отримано страховий платіж від страхувальника |
311 «Поточні рахунки в національній валюті» |
76 «Страхові платежі» |
Суму страхових платежів, що надійшли, відображено у складі фінансових результатів |
76 «Страхові платежі» |
7031 «Зароблені страхові платежі» |