Сторінка
6

Соціальне програмування як технології соціальної роботи

При цьому під процедурою розуміється послідовність операцій, за допомогою яких реалізується конкретний управлінський етап, під операцією - безпосередній акт рішення визначеної задачі в рамках даної процедури. Операція - однорідна, логічно неподільна частина процесу.

Основними ознаками технології є поділ процесу на внутрішньо між собою зв'язані етапи, фази; координованість, погодженість дій, спрямованих на досягнення шуканого результату; однозначність виконання визначених процедур і операцій. Найважливішою її властивістю виступає перетворення фундаментального знання про об'єкт у практично застосовну форму завдяки розробці відповідних методів впливу на реально протікають процеси.

Розробка управлінських технологій створює передумови більш ефективного впливу керуючої підсистеми на хід суспільного розвитку. Найбільш відповідальним видом управлінської діяльності є обґрунтування і прийняття цільових рішень, оскільки вони зв'язані з вибором визначеного напрямку розвитку.

3. Технології та їх взаємозалежність

Нормативне прогнозування орієнтоване на виявлення цільових ситуацій, що повинні бути реалізовані засобами керування при рішенні назрілих або назріваючих проблем. Його головна особливість у тім, що з його допомогою уточнюються спочатку сформульовані цілі і визначаються можливості їхнього досягнення, виходячи з взаємного ув'язування генетичного і телеологічного підходів. У логіку нормативного прогнозування відбиває рух від мет-ідеалів до мета-оптимум, а від них - до норм, і назад.

При цьому мети-ідеали виступають як особливий клас цілей, зв'язаних з досягненням ідеалу. У свою чергу ідеал - "думкою сконструйований образ майбутнього, що визначає спосіб мислення і діяльності людини, соціальної групи, суспільства в цілому. Соціальний (суспільний) ідеал - це особливий специфічний спосіб пізнання й освоєння дійсності, особливий функціональний стан суспільної свідомості, що концентровано відбиває в образі бажаного майбутнього потреби подальшого розвитку, одна з форм випереджального відображення дійсності людською свідомістю, система представлень про зроблений суспільний пристрій, сукупність вищих цінностей у тієї або іншій світоглядній системі."

Мета-оптимум - клас цілей, зв'язаних з рухом до кращого з можливих станів з урахуванням ресурсних обмежень і домінування визначених соціальних цінностей. Останні впливають на вибір критерію оцінки різних варіантів.

Ціль-норма - клас цілей, що відбивають потребу в нормалізації, упорядкуванні процесів і явищ, приведенні системи в нормальний, стійкий стан.

Мета-ідеал означає прагнення до ідеального стану без обліку прогнозного тла. У мету-оптимум прогнозне тло обов'язково приймається в увагу, і ідеальні стани конкретизуються виходячи з ресурсних можливостей соціуму. У цілях-нормах відбиває потреба в рішенні актуальних соціальних проблем, за допомогою чого система переводиться в нормальний стан. І це виступає об'єктивною передумовою руху до ідеалу

У найпростішому виді ідея соціального планування зводиться до пошуку відповідей на чотири основних питання: яке нинішнє положення соціальної системи; яким ми хочемо його бачити в майбутньому; що може перешкодити нам досягти його; що варто почати, щоб домогтися поставлених цілей?

Процес програмування починається з конкретизації поставленої мети. Для цього вона розбивається на під цілі, між якими установлюється взаємозв'язок, взаємопідпорядкованість (будується визначеного роду система). Причому рівень конкретизації повинний бути таким, щоб отримані цілі були видимі, по можливості кількісно вимірні, а також могли бути верифіковані досвідченим шляхом. Надалі сформована система цілей піддається оцінці, у результаті чого на основі сформованих соціальних цінностей і переваг розставляються відповідні пріоритети, що будуть використані для раціоналізації процесу розподілу ресурсів.

Схематично процес виглядає так:

Конкретизація соціальної мети

¯

Аналіз керованої підсистеми

¯

Визначення цілереалізуюючих комплексів

¯

Установлення лінії поводження ЛПР

¯

Формування управлінського рішення

¯

Розробка організаційного механізму керування

¯

Очікувані результати

Результатом соціального програмування виступають три групи взаємопогоджуваних управлінських рішень: щодо структури і змісту соціальної діяльності, щодо використання ресурсів і щодо очікуваних результатів. При цьому в процесі підготовки управлінських рішень враховуються усі фактори, необхідні для досягнення цілей: ресурси, середовище, структура, час. Це дозволяє розглядати мета з різних точок зору, проектувати цільову структуру, підбирати відповідну їй структуру ресурсів, намічати необхідні дії і раціонально планувати них у часі.

Висновок

Соціальне програмування - явище сучасного життя, виникнення якого обумовлено дією таких фундаментальних факторів, як поглиблення поділу суспільної праці, інтеграція наукового знання, ріст керованості соціальних процесів.

У самому загальному виді соціальне програмування являє собою спосіб постановки управлінської задачі виходячи зі стратегічних цілей розвитку системи й актуальних проблем її функціонування, а також вибір найбільш ефективного варіанта її рішення, включаючи цільовий розподіл ресурсів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Соціологія»: