Сторінка
2
● Був би корисним обмін досвідом між установами з навчання працівників органів місцевого врядування інших європейських країн та України. У цьому відношенні цінним знаряддям можуть бути міжнародні мережі, наприклад, мережа місцевих урядів (Local Government Network – LOGON), яка вже включає Асоціацію міст України та громад як асоційовану організацію.
● Із самого початку для забезпечення наступності зусиль щодо поліпшення надаваних послуг можна і потрібно використовувати систему загальної оцінки (Common Assessment Framework – CAF). Оскільки модернізація – це складний процес, система управління якістю повинна бути всебічною і слугувати визначенню ефективних заходів, використовуватися для самооцінки, визначення контрольних показників та для інших різновидів діяльності. Здається, що доцільно якомога раніше здійснювати порівняння показників діяльності тієї самої одиниці державного сектора за різні роки та місцевих адміністрацій за всіма показниками якості, використовуючи безкоштовну систему CAF.
4.1.3. Цільові групи
Місцеві органи влади мають добирати урядовців і об’єднувати їх у групи для участі у спеціальних навчальних заходах. Цей процес має бути ретельно підготовлений, особливо тоді, коли обмежені ресурси дозволяють провести навчання обмеженого числа персоналу. Необхідно систематично визначати організаційні потреби і здійснювати навчання для того, щоб у працівників з’явилися навички, яких потребує організація. Для запобігання затримкам і непорозумінням під час навчання потрібно попередньо визначити культурні проблеми, особливо це стосується міжнародного середовища. Необхідно вирішити й імовірні ресурсні проблеми – невідповідний бюджет, слабка інфраструктурна база, нестача сучасних навчальних матеріалів та обмежені можливості відділу кадрів управлінського складу.
У рамках навчання за місцем роботи доцільно пристосувати програми навчання до потреб конкретних цільових груп, утворених з працівників органів місцевого самоврядування, наприклад, як показано на такій моделі.
Цільові групи для навчання за місцем роботи
- Щойно найнятий персонал |
- Інформація про організацію (завдання, бачення розвитку, цілі, цінності тощо) | |
- Урядовці нижчого рівня |
- Нові методи державного управління: орієнтація на споживача, облік, складання кошторису тощо | |
- Урядовці вищого рівня / заступники керівників |
- Нові методи державного управління / керівництво; ре інжиніринг адміністративних процесів, управління роботою команди та проектами тощо | |
- Обрані урядовці органів місцевого самоврядування |
- Основи менеджменту, фінанси та складання кошторису, зв’язки з громадськістю |
Схема 5. Цільові групи для навчання за місцем роботи
Навчання має складатися з низки спеціалізованих семінарів за різними темами. Ці семінари мають орієнтуватися на різні рівні урядовців – молодших спеціалістів, що тільки-но починають свою професійну кар’єру, державних управлінців вищого рівня (керівників відділів (служб)), осіб, які приймають рішення, генеральних секретарів. Довготривалі курси (до 6 місяців) мають закінчитися врученням сертифікатів і стати складовою частиною системи просування по службі посадових осіб органів місцевого самоврядування.
Треба розглядати дистанційну форму навчання та навчання через Інтернет (електронне навчання) як передову методику підготовки кадрів органів місцевого самоврядування, зокрема, навчання через мережу Інтернет, імовірно, зацікавить урядовців органів місцевого самоврядування. Однак цей відносно дешевий і дуже гнучкий метод вимагає відповідного технічного обладнання та підготовки кадрів. Не менш важливою є підготовка викладачів, що включає аналіз потреб, формування цілей навчання, методику та навчальні матеріали для навчання дорослих, найліпший європейський досвід у сфері державного управління, розробку навчальних курсів, педагогіку й теорію навчання, а також методи оцінювання навчальних заходів. Треба окремо зупинитися на підборі викладачів. Ґрунтуючись на цьому новому знанні, можна сприяти впровадженню нового, незалежного навчання за місцем роботи.
4.1.4. Ключові теми для навчання
Окремі ключові теми навчання у сфері державного управління зазначено в додатку до цього зведеного звіту. Зазвичай для успішної розробки програми навчання ми рекомендували б поєднувати навчальні модулі та проектну (практичну) роботу за обраними напрямами, як це показано у концепції літньої школи (додаток, розділ 3.1).
4.2. Окремі передумови та короткотермінові пріоритети стратегії навчання (проф. Пол Майер)
Наші зустрічі та контакти з представниками органів влади України протягом 2003 р. показали, що багато різноманітних організацій проводять на відповідному науковому та професійному рівні серйозну роботу щодо планування, розробки, організації та впровадження програм навчання для органів місцевого самоврядування. Навчальні програми і навчальні плани, а також планові програми здаються добре організованими та усебічними.
Експертні дослідження, що були проведені у 2003 р., дозволяють зробити попередній аналіз низки програм навчання, які зараз реалізуються в Україні і які є всебічними і добре складеними. Однак проведення повної оцінки подібних програм вимагає подальшої аналітичної роботи та розгляду окремих навчальних модулів відповідних програм. Потрібно зібрати додаткову інформацію шляхом аналізу відгуків учасників на різні навчальні програми. Отже, потрібно провести подальшу аналітичну роботу, щоб зібрати всебічні дані для розробки стратегії навчання, зокрема:
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Органи місцевого самоврядування можуть бути сторонами колективних трудових спорів
Сучасна концепція місцевого самоврядування
Міжрегіональна мережа суб'єктів муніципального консалтингу
Законодавча основа для становлення та розвитку місцевої демократії в Україні
Соціально-економічні умови місцевого та регіонального розвитку: реальні диспропорції