Сторінка
3

Харківська область – економічний потенціал району

Машинобудування і металообробка У загальноукраїнському виробництві частка регіону складає: 100% – тракторних і комбайнових двигунів, 50% – тракторів, 100% – парових турбін, 55% – підшипників кочення, 50% – верстатів із ЧПУ і великих електромашин.

Паливно-енергетична промисловість Паливно-енергетичний комплекс Харківської області – унікальний в Україні за обсягом енергоносіїв (газу і газоконденсату), що видобуваються, і можливістю самозабезпечення потреб в електроенергії за рахунок своїх потужностей (біля 2700 кВт), що дозволяє виробляти біля 23,5 млрд. кВт.г електроенергії на рік.

Харчова промисловість Харчова промисловість регіону забезпечує власні потреби у виробництві хлібобулочних і макаронних виробів, м'ясних продуктів, суцільномолочної продукції. Стосовно виробництва кондитерських виробів, молочних консервів, алкогольних напоїв, масложирової продукції, цукру-піску є значний експортний потенціал.

Виробництво будівельних матеріалів У регіоні працюють найбільші в Україні підприємства з виробництва цементу, шиферу, лицювальної плитки, блоків із ніздрюватого бетону, стінових матеріалів, пластмасових столярних виробів, цегли, будівельних металоконструкцій.

Фармацевтична промисловістьУ своєму складі має унікальну науково-виробничу базу, що дозволяє випускати конкурентоспроможну на світовому ринку продукцію. Біля половини виробництва лікарських засобів України зосереджено на Харківщині.

Хімічна промисловістьСпеціалізація регіону в хімічній галузі – випуск товарів народного споживання (виробів із пластмас, товарів побутової хімії, емалей і фарб) і сировини для потреб важкої промисловості (коксу, запчастин для нафтобурового устаткування, рідкого і газоподібного азоту, кисню, аргону).

Легка промисловість Підприємства легкої промисловості регіону випускають швейні, текстильні, хутряні, шкіряні, килимові вироби, шкіргалантерею, взуття. У цілому для потреб населення виробляються приблизно 9 тисяч видів товарів народного споживання (1 місце серед областей України за обсягами виробництва).

Малий бізнесУ регіоні діють 14,1 тис. підприємств малого бізнесу, на них зайняті 167 тис. чол., із яких 54,8 тис. чол. займаються самостійною підприємницькою діяльністю. Допомогу починаючим бізнесменам надають 9 бізнес-центра, 3 бізнес-інкубатора, 3 фонди підтримки підприємництва.

Основні напрямки діяльності малого бізнесу – виробнича, торгово-посередницька, будівництво, наукове обслуговування, сфера послуг.

Cільське господарство Корисна площа сільськогосподарських угідь – 2,4 млн.га. Площа орних земель – 1,9 млн.га. Харківщина виділяється серед інших областей України високим рівнем виробництва зерна, цукрового буряка, соняшника, овочів і картоплі, тваринництвом м'ясо-молочного напрямку. Харківська область цілком забезпечує себе основними сільськогосподарськими продуктами.

Науковий потенціал

Харківський регіон за представництвом наукових і науково-технологічних організацій займає друге місце в країні після м. Києва і перше серед регіонів України; тут зосереджено 56% основних засобів науково-технічної діяльності.

У 14 академічних інститутах, 79 закладах вищої акредитації і 200 галузевих інститутах науковою працею займаються 36 тис. наукових і науково-технічних спеціалістів (30 дійсних членів і членів-кореспондентів Національної Академії Наук, 228 – галузевих академій наук, 1496 докторів наук, 9 тис. кандидатів наук).

Харківщина має багату наукову спадщину і є батьківщиною усесвітньо відомих наукових шкіл, до заснування яких були причетні вчені зі світовими іменами – фізики Л. Ландау, К. Синельников, Б. Лазарєв, Б. Веркін, А. Іоффе, А. Вальтер, астроном М. Барабашов, математики І. Ахієзер, М. Остроградський, хіміки М. Бекетов, О. Палладін, біологи І. Мєчніков, В. Юр'єв та інші.

У Харківському регіоні вперше в Європі був розщеплений атом, створений найпотужніший у світі радіотелескоп, розроблені прискорювач елементарних часток і запропоновані новітні радіаційні і космічні технології, унікальні установки радіолокаційного зондування атмосфери і вирощування монокристалів.

Харківська галузева наука визнана в державі й у світі завдяки розробкам найпотужніших парових і гідравлічних турбін, електрогенераторів і електричних машин, літаків і космічних приладів, виробництву двигунів і сучасної військової техніки.

Медична наук представлена такими важливими для життя людини галузями, як кріомедицина, медична радіологія, нейро-хірургія, мікробіологія, ортопедія та травматологія, неврологія і психіатрія, фармакотерапія і загальна терапія.

В області зосереджено до 56% від їх загальної вартості у державі основних засобів науково-технологічної діяльності, зокрема, 15% машин та устаткування для наукового експерименту. Завдяки цьому в нашому регіоні щорічно виконується до 10% від загального обсягу науково-технічних робіт в Україні. ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМКИ РОЗВИТКУ РЕГІОНУ

Головний, пріоритетний напрямок розвитку Харківського регіону – здійснення чіткої соціально-орієнтованої політики, створення необхідних правових, соціальних, культурних і економічних умов для життєдіяльності, екологічної безпеки, задоволення матеріальних і культурних потреб населення.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: