Сторінка
1

Івано-Франківська область – економічний потенціал району

 

Герб області

Івано-Франківська область

Фото

 

Провідні підприємства області

 

Івано-Франківщина (Прикарпаття) розташована у передгір’ї Українських Карпат.

За характером рельєфу територія області складається з 3 частин: Карпат, Передкарпаття та Придністров’я (рівнинна). Карпати, що охоплюють майже половину області, поділяються на такі гірські масиви: Горгани, Чорногора, Чивчини і гори Гриняви.

Івано-Франківська область – регіон, багатий на корисні копалини та рекреаційні ресурси. Івано-Франківщина володіє десятою частиною всіх лісових ресурсів України.

Населення – 1409, 3 тис. осіб. Щільність населення – 101,4 особи на кв.км. Площа – 13,9 тис. кв.км.

Ресурсною специфікою ґрунтового покриву області є те, що тут зустрічаються майже всі агровиробничі групи грунтів. На південному сході області є великі масиви чорноземів, сприятливих для розвитку сільського господарства.

В області розвідано 160 родовищ 24-х видів корисних копалин, які можна віднести до таких груп: ▪ паливно-енергетичні (нафта, газ, буре вугілля, торф); ▪ хімічні (кам’яна та калійна солі, сірка, фосфорити); ▪ будівельні матеріали (гіпс, мергелі, мармури, пісковики, піски, глини); ▪ бальнеологічні (озокерит, мінеральні води).

В Українських Карпатах є також невеликі поклади залізних і марганцевих руд, міді, цинку, срібла і золота.

Загальна довжина рік області – 1554 км. 35% річок є гірськими, придатними для розвитку водних видів спорту. Тут формуються основні стоки рік Дністра і Прута. Найбільша ріка – Дністер, довжина якої в межах області 190 км. Другою за величиною є Прут – ліва притока Дунаю. Ріки області мають значні запаси гідроенергетичних ресурсів.

Українські Карпати – багатий на мінеральні води регіон держави. Тут нараховується понад 800 джерел мінеральних вод усіх типів. Регіон славиться рекреаційними ресурсами. В Карпатах росте близько трьох тисяч рослин, у тому числі понад дві тисячі квіткових, серед яких 500 лікарських. Настільки ж багатий і різноманітний видовий склад тваринного світу, що нараховує близько 400 видів тварин.

Клімат в області помірно-континентальний, вологий, переважно з теплим літом та м’якою зимою. Середньомісячна температура липня +18°С у рівнинній частині та 12-16°С у горах; в січні, відповідно, -4,0°С та -6,0°С. Річна кількість опадів коливається від 700 мм на рівнині до 1420 мм у горах.

Область межує з Львівською, Тернопільською, Чернівецькою, Закарпатською областями та Республікою Румунія. ПРОМИСЛОВІСТЬ

Промисловість є однією з провідних галузей економіки області. Тут переважає недержавний сектор, частка якого у загальному обсязі виробництва складає 94,2%.

У загальнодержавному виробництві області належать провідні місця з випуску калійних мінеральних добрив – 58,9%, соди каустичної – 39,6%, деревностружкових плит – 30,8%, деревноволокнистих плит – 46,6%, цементу – 9,2%, шиферу – 42,1%, азбестоцементних труб і муфт – 56,3%, промислових лічильників газу – 90%.

Протягом останніх років намітилася стійка тенденція зростання обсягів виробництва промислової продукції в хімічній та нафтохімічній промисловості, що зумовлено, насамперед, оптимальним завантаженням потужностей нафтохімічного комплексу ЗАТ “Лукор”, де суттєво зросли обсяги випуску поліетилену, етилену, пропілену, бензолу та іншої продукції. На ВАТ “Оріана”, яке є одним із співзасновників ЗАТ "Лукор", завершується процес реструктуризації. У 2000-2001 рр. на базі його майна за участю інвесторів-співзасновників створено 7 господарських товариств.

Нафтогазовий та нафтопереробний комплекс також займає одне із важливих місць серед галузей господарства області. Питома вага продукції, виробленої його підприємствами, складає майже третину загальнообласного обсягу. В області склався завершений виробничий цикл: буріння свердловин, видобуток і переробка нафти та газу, їх транспортування та постачання.

Нарощування ресурсної бази є головною передумовою стабільного функціонування галузі.

Нафтогазовидобувним управлінням “Надвірнанафтогаз” відкрито Микуличинське та Південно-Пнівське нафтові родовища. Чотири нових площі для пошуково-розвідувальних робіт підготовлені в нафтогазовидобувному управлінні “Долинанафтогаз”.

В галузі нафтогазовидобутку успішно зарекомендували себе нові форми господарювання. Спільне українсько-канадське підприємство “Дельта”, ТОВ “Рожнятівнафта”, ТОВ “Богородчанинафтогаз” мають чималий досвід пошуково-розвідувальних робіт на нафту і газ та промислово-дослідну експлуатацію виявлених покладів вуглеводнів.

Розв’язання існуючих проблем нафтогазового комплексу, перспективи його розвитку пов’язані з впровадженням наукових розробок Івано-Франківського Національного технічного університету нафти і газу та Центральної науково-дослідної лабораторії ВАТ “Укрнафта”.

Одним із найпотужніших підприємств області (питома вага у загальному обсязі виробництва складає 18 %) є ВАТ “Нафтохімік Прикарпаття”, яке має значний виробничий потенціал з переробки нафти та виробництва нафтопродуктів. В даний час ним виробляється біля 30 видів продукції.

Майже 15 відсотків промислового виробництва області складає частка Бурштинської ТЕС. Тут встановлено 12 енергоблоків загальною потужністю 2300 МВт. Основне технологічне паливо – вугілля вітчизняних вугільних басейнів, допоміжне – природний газ та мазут. Всі паливні котли обладнані комбінованими пило-газо-мазутними пальниками.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: