Сторінка
3
Мал. 4 - Стивідорний вузол Назва цього вузла - американського походження. Вона вперше з'явилося в тлумачному словнику англійської мови Уебстера в 1890 році. Укладачі цього словника запозичили його з керівництва по в'язці вузлів, випущеного американською канатною фірмою “Стивідор роупс”. Устричний вузол (мал. 5). Не дивлячись на свою назву, цей вузол, як і вісімка, завдяки своїй симетрії, з успіхом застосовується музикантами для кріплення на кілках струн скрипки, гітари, мандоліни і інших музичних інструментів. За своїми розмірами затягнутий устричний вузол набагато більше вісімки, і тому його використовують в тих випадках, коли отвори на кілках з будь-яких причин більші, ніж потрібно для тієї або іншої струни. У цього вузла є одна особливість зав'язування: він затягується в два прийоми (мал. 5, а). Якщо устричний вузол затягується в один прийом, то він формується неправильно. На мал. 5 б, показана схема устричного вузла, що свідчить про його симетричність. У такому вигляді він може служити непоганим декоративним вузлом-орнаментом для обробки жіночого плаття або малюнком для вишивання.
Мал. 5. Устричний вузол: а - схема в'язкі; б - вузол-орнамент Багатократна вісімка (мал. 6). Уявіть собі, що вам необхідно обв'язати мотузком велику картонну коробку, пакунок або старий чемодан. Зробивши це, ви з'ясували, що півтора метри мотузка залишилися невикористаними. Обв'язавши ходовий кінець мотузка навколо тієї його частини, за яку вам належить нести цей вантаж, багатократною вісімкою ви не тільки укоротите мотузок, але і зробите зручну ручку для цієї ноші. Вузол “багатократна вісімка” може бути застосована у всіх випадках, коли виникає необхідність тимчасово укоротити трос або виключити ненадійну частину його довжини з роботи, якщо є побоювання, що він обірветься. Багатократна вісімка - непогана ручка і для собачого повідця і для мотузка дитячих санок. Щоб вузол вийшов рівним і тугим, по мірі його зав'язування тягніть кожен шлаг, пересуваючи його до попереднього. Якщо вам потрібно буде потім використовувати всю довжину мотузка, багатократну вісімку неважко розв'язати. Як би сильно вона не була затягнута, вірьовки цей вузол не зіпсує.
Мал. 6. Багатократна вісімка “Пожежні сходи” (мал. 7). У повсякденній діяльності моряків, верхолазів-монтажників, будівників, пожежників, рятувальників і скелелазів нерідко виникає необхідність у використанні так званого шкентеля з мусінгами. Шкентелем на флоті називають рослинний трос, що вертикально висить, закріплений за що-небудь верхньою частиною, а мусінгами - потовщення, вплетені в нього у вигляді вузлів, через рівні проміжки. За допомогою таких тросів матроси сідають в шлюпки, що стоять у борту корабля. Але виготовлений шкентель з мусінгами не завжди виявляється під рукою, коли терміново потрібно спуститися по тросу за борт або підійнятися по прямовисній стінці, якщо немає ні сходів, ні штормтрапа. Уявіть собі, наприклад, таку ситуацію. З палуби судна, що стоїть в порту, у воду впала людина. На палубі лежить вільна бухта троса. Якщо ви кинете людині кінець, то навряд чи вона зможе по ньому підійнятися на борт: трос може виявитися синтетичним, а в порту на поверхні води звичайно є шар нафти Руки того, людини, що впала за борт, ковзатимуть по тросу, який не має мусінгів. У такій ситуації виручають “пожежні сходи”. Як уже згадувалося, простий вузол є складовим елементом багатьох корисних вузлів. “Пожежні сходи” складаються з серії простих вузлів, які дуже швидко в'яжуться один за одним (за півхвилини можна зав'язати 20 вузлів). Вони прекрасні своєю простотою і ефективністю, але вимагають навику та чіткості у виконанні.
Мал. 7. “Пожежні сходи” В'язка цього вузла починається з формування певного числа калишок, заведених одна за одну. Візьміть в ліву руку ходовий кінець троса, відступивши від його краю 15-20 сантиметрів. Зробіть першу калишку діаметром не більше 10 сантиметрів так, щоб корінний кінець троса був знизу. Потім зробіть таку саму калишку і притисніть великим пальцем лівої руки до кінчиків інших. Таким самим чином зробіть 5-7 калишек, рівно укладених одна на одну. Щоб вони не з'їжджали і не переплутувалися, надіньте їх на витягнуті вгору пальці (окрім великого) лівої руки. У вас вийде свого роду мотузяний “стаканчик”. Обережно зніміть його з пальців так, щоб він не розсипався і не сплюснувся. Тепер ходовий кінець, який ви тримали в лівій руці, пропустіть всередину цього “стаканчика” і виведіть його назовні з іншого боку. Покладіть “стаканчик” на ліву долоню і обхватіть його з усіх боків п'ятьма пальцями. Заломленими кінчиками пальців правої руки притримуйте верхній шлаг “стаканчика” і поволі, без ривків, тягніть за ходовий кінець троса, що стирчить з “стаканчика” вгору. По мірі витягування цього ходового кінця на ньому зав'язуватимуться прості вузли. Їх число відповідатиме числу зроблених калишек, а відстань між ними - довжині їх кола. Описаним способом вузли можна швидко зав'язати, закріпити один кінець мотузка за батарею, за ніжку ліжка (столу), інший кінець викинути у вікно і при необхідності спуститися по мотузку вниз (наприклад, на випадок пожежі).
II. ВУЗЛИ, ЩО НЕ ЗАТЯГУЮТЬСЯ Простий напівштик (мал. 8). Простий напівштик, будучи найпростішим з вузлів, що не затягуються, знаходить широке застосування в морській справі. Він служить завершуючим елементом багатьох вузлів. Ходовий кінець троса обнесіть навколо предмету, до якого хочете прив'язати трос, потім навколо корінного кінця троса і пропустите в петлю, що утворилася. Після цього ходовий кінець троса прикріпите сутичкою до корінного кінця. Зав'язаний таким чином вузол надійно витримує сильну тягу. Він може пересунутися до предмету, але ніколи не затягнеться. Простий напівштик застосовується для з'єднання двох тросів “чужими” і “своїми” кінцями.
Мал. 8. Простий напівштик Простий штик (мал. 9). Два однакові напівштика складають вузол, який моряки називають простим багнетом. Вираз “накинути напівштик” означає додати до вже зробленого вузла ще одне обнесення і перехрещення ходового кінця навколо корінного кінця троса. На схемі показаний широко вживаний в морській справі вузол, що не затягується, - один з найпростіших і надійніших вузлів для кріплення швартовів за причальні кнехти, бітенги, пали. Щоб відрізнити правильно зав'язаний штик від неправильного штика, дві петлі вузла потрібно зблизити. Якщо при цьому вийде вибленочний вузол (див. мал. 28), то, значить, простий штик був зав'язаний правильно. У такого штика його ходовий кінець як після першої, так і після другої калишек повинен виходити однаково над або під своїм кінцем. Моряки нерідко застосовують два прості штика для тимчасового з'єднання двох швартовів, кабельтових і тросів. На березі цей нехитрий, але надійний вузол можна застосовувати у всіх випадках, коли трос необхідно тимчасово прикріпити до якого-небудь предмету для сильної тяги, наприклад за крюк при буксируванні автомобіля.