Сторінка
2
Перед сучасною російською наукою, наголошує Лурія, без сумніву, стоїть завдання врахувати досягнення новітніх західних течій і, уникнувши їхніх помилок, побудувати свій досить міцний напрям психологічної думки, що виходить із об'єктивного й динамічного підходу до явищ людської поведінки.
Лурія сподівається, що біхевіоризм стане основою матеріалізму радянської психології, а з гештальтпсихології до неї увійде діалектика. Не добачався той факт, що біхевіоризм має стосунок головним чином до позитивізму, а гештальтпсихологія — до апріоризму.
Одним із синтетичних напрямів був також ейдетизм, питання якого визнавалися такими, що вимагали методологічного й філософського обґрунтування, встановлення певного зв'язку “з об'єктивним напрямом у науці про дитину з рефлексологічним підходом до дитини".
Ейдетизм — психічне явище, подібне до яскравої образної пам'яті, але відрізняється від неї тим, що людина-ейдетик не відтворює образи в своїй уяві, а продовжує після сприймання бачити їх з надзвичайною деталізацією і точністю. Найчастіше це явище трапляється в дитячому віці. Ейдетизм досліджувався Урбанчичем, Йєншемта ін. Представники цього напряму намагалися створити апріористичну теорію пізнання, за якою первинні недиференційовані образи споглядання згодом розчленовуються на відчуття і сприймання та рішення. Йєнш, розвиваючи теорію типологічних відмінностей між людьми, твердив, ніби нецивілізованим народам властива стадія недиференційованого ейдетизму.
Ще один синтетичний напрям — реактологічна течія у психології, яка, не покидаючи меж еклектики, зробила вихід у бік не тільки формального визнання, а й дослідження суб'єктивних фактів психічної діяльності.
Література.
1. Абаньяно Н. Введение в экзистенциализм. Санкт-Петербург, 1998.
2. Абаньяно Н. Мудрость философии и проблемы нашей жизни. Санкт-Петербург, 1998.
3. Вебер М. Избранное. Образ общества. Москва, 1994.
4. Вгтдепъбанд В. О Сократе // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т.1.
5. Гуссерль Э. Картезианские размышления. Москва, 1998.
6. Гуссерль Э. Философия как строгая наука. Новочеркасск, 1994.
7. Зиммель Г. Истина и личность // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т. 1.
8. Ортега-и-Гассет X. Дегуманизация искусства. Москва. 1990.
9. Ортега-и-Гассет X. Избранные труды. Москва. 1997.
10. Риккерт Г. Введение в трансцендентальную философию. Киев, 1904.
11. Риккерт Г. Философия истории. Санкт-Петербург, 1908.
12. Риккерт Г. О системе ценностей//Логос. 1914. Вып.1. Т.1.
13. Самосознание европейской культуры XX века: Мыслители и писатели Запада о месте культуры в современном обществе. Москва, 1991.
1 2
Інші реферати на тему «Психологія»:
Психологічна теорія драми та реальна трагедія її автора. Ж. Політцер (1903—1942)
Комунікативна атака
Психосинтез: від душевної кризи до вищого "Я". Р. Ассаджолі (1888—1974)
Про психологічні вправи на зосередження
Психологія у власних межах. Роль суб'єктивності у провідній діяльності. Г. С. Костюк (1899 — 1982)