Сторінка
6

Управління фінансовими результатами діяльності підприємства

Ступінь заборгованості обчислюється шляхом ділення боргових зобов’язань на активи підприємства:

Кзаб = Кб / Ка, (1.1)

де Кзаб – коефіцієнт заборгованості

Кб - боргові зобов’язання, г.о.

Ка – сукупні активи , г.о.

Якщо Кзаб > 0,5, то сильно зростає ризик щодо сплати боргів і занепокоєння кредиторів. [45]

Для “Коломийський райавтодор” Кзаб становить 0,50 (845/1669), тобто ризик щодо сплати боргів підприємством в межах норми.

Поряд з коефіцієнтом загальної заборгованості часто обчислюється коефіцієнт довгострокової заборгованості, який показує частку довгострокових боргів у фінансуванні активів підприємства. Аналіз заборгованості, оцінка співвідношення зобов’язань дозволяє з’ясувати, наскільки раціональною є структура капіталу і ризик для інвесторів і кредиторів.

Фінансовим забезпеченням повернення боргів є власний капітал. Потенціальні можливості підприємства розрахуватися з боргами характеризуються коефіцієнтом забезпечення боргів:

Кз.б = Кв / Кб, (1.2)

де Кз.б – коефіцієнт забезпечення боргів

Кв –власний капітал, г.о.

Для “Коломийський райавтодор” Кз.б = 1348/845=1,59. за своїм змістом цей показник близький до коефіцієнта заборгованості, тільки має зворотну спрямованість.

У найзагальнішому вигляді зміни в обсязі дебіторської та кредиторської заборгованості за звітний період можуть бути охарактеризовані даними горизонтального та вертикального аналізу балансу .

Особливу увагу в процесі аналізу дебіторської заборгованості приділяємо статті «Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги», яка має найбільшу питому вагу в загальній сумі дебіторської заборгованості. Згідно з національними стандартами бухгалтерського обліку ця дебіторська заборгованість відображається в балансі за чистою реалізаційною вартістю, тобто як сума дебіторської заборгованості за мінусом сумнівних та безнадійних боргів.

Значна питома вага у складі джерел коштів підприємства належить позичковим коштам, у тому числі й кредиторській заборгованості. Тому необхідно вивчити та проаналізувати поряд з дебіторською заборгованістю і кредиторську, її склад, структуру, а потім провести порівняльний аналіз із дебіторською заборгованістю.[27,с.137]

Аналіз власне кредиторської заборгованості почнемо з вивчення складу і структури кредиторської заборгованості за даними форми № 1-Б «Звіт про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість» (додаток 5).

Для цього розраховуємо питому вагу кожного виду кредиторської заборгованості в загальній сумі. Такі показники розраховуються за звітом і за планом, а порівнюючи їх, визначимо відхилення в структурі кредиторської заборгованості, установимо причини змін її окремих складових .

Аналіз стану дебіторської та кредиторської на кінець звітного періоду заборгованості передбачає також її порівняльний аналіз (табл. 1.1 ).

Таблиця 1.1

Порівняльний аналіз дебіторської та кредиторської заборгованості

Показник  

Дебіторська заборгованість  

Кредиторська заборгованість  

Перевищення заборгованості  

дебіторської  

кредиторської  

1.Заборгованість за товари, роботи, послуги

19  

50

31  

—  

2.За розрахунками з бюджетом  

—  

7  

—  

7  

3.За розрахунками з внутрішніх розрахунків  

815  

 

815  

 

4.За розрахунками з позабюджетними платежами  

—  

 

—  

 

5. За розрахунками з оплати праці  

—  

46  

—  

46  

6. За розрахунками з учасниками  

—  

 

—  

 

7. За розрахунками зі страхування

—  

15  

—  

15  

8.Інші види заборгованості  

11  

140

 

129

Усього  

845  

258

846  

197  

За результатами такого аналізу виявляємо: збільшення або зменшення дебіторської заборгованості чи збільшення або зменшення кредиторської заборгованості.

Як збільшення, так і зменшення дебіторської і кредиторської заборгованості можуть призвести до негативних наслідків для фінансового стану підприємства.

Так, зменшення дебіторської заборгованості проти кредиторської для нашого підприємства може статися через погіршання стосунків з клієнтами, тобто через зменшення кількості покупців продукції. А збільшення дебіторської заборгованості може бути наслідком неплатоспроможності покупців.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Фінанси»: