Сторінка
8
10. Здійснює в межах наданих повноважень відповідно до надано НБУ ліцензії за погодженням з обласним управлінням НБУ операції з іноземною валютою.
11. Приймає участь у спільній господарсько – фінансовій діяльності з іншими господарськими органами від імен Банку за дорученням.
12. Постійно підтримує готовність своєчасно і повністю виконувати взяті на себе зобов’язання шляхом регулювання структури свого балансу.
Згідно ліцензії №5 НБУ Чернівецька обласна дирекція АКБ “Укрсоцбанк” має право надавати наступні види послуг:
· касове обслуговування клієнтів;
· ведення рахунків клієнтів (резидентів) та здійснення розрахунків за їх дорученням (у національній валюті);
· ведення рахунків банків – кореспондентів (резидентів) та здійснення розрахунків за їх дорученням (у національній валюті);
· проведення операцій по касовому виконанню державного бюджету, у тому числі ведення бюджетних рахунків клієнтів та рахунків державних фондів за дорученням Національного банку України і Головного управління Державного казначейства;
· надання кредитів юридичним особам;
· надання кредитів фізичним особам;
· придбання права вимоги з поставки товарів і надання послуг, прийняття ризику виконання таких вимог та інкасація цих вимог (факторинг);
· залучення депозитів юридичних осіб;
· залучення депозитів фізичних осіб;
· ведення валютних рахунків клієнтів;
· неторгівельні операції;
· операції за міжнародними торгівельними розрахунками;
· операції з торгівлі іноземною валютою на внутрішньому валютному ринку;
· операції з залучення та розміщення валютних коштів на внутрішньому ринку ;
· відповідальне збереження цінностей клієнтів банку;
· фінансування капітальних вкладень за дорученням власників або розпорядників інвестованих коштів;
· довірчі операції (залучення та розміщення коштів, управління цінними паперами) за дорученням клієнтів;
· надання консультаційних коштів;
· купівля, продаж і зберігання державних цінних паперів, а також операції з ними;
· купівля, продаж і зберігання платіжних документів, цінних паперів, а також операції з ними.
В структурі Дирекції 11 відділів та 3 сектори (див. схему 4). Персонал налічує 130 чоловік.
Чернівецька облдирекція є однією з 7 дирекцій, які в 1998 році отримали найкращі фінансові показники. Прибуток, отриманий Дирекцією за 1998 рік складає 3056,7 тис. грн. Найбільшу частку доходів (62,2%) склали доходи від кредитних операцій в національній валюті. Цінні папери складали 2,3% кредитних ресурсів Дирекції, а в структурі активів їх питома вага дорівнювала 4,25%.
Схема 4. Організаційна структура Чернівецької облдирекції АКБ “Укрсоцбанк”.
2.2. Основні операції Чернівецької облдирекції “Укрсоцбанк” на ринку цінних паперів.
Згідно із Законом України “Про банки і банківську діяльність” комерційним банкам дозволено:
- випускати, купувати, продавати i зберігати платіжні документи (акції, облігації, векселі тощо) та проводити інші операції з ними;
- залучати і розміщувати кошти та управляти цінними паперами за дорученням клієнта (довірчі операції);
- надавати консультаційні послуги;
- проводити розрахунки за дорученнями клієнтів (це стосується і операцій із цінними паперами).
Перелічені види діяльності охоплюють майже всі можливі операції із цiнними паперами, оплачувані власними коштами і за дорученнями. Комерційний банк може бути професійним учасником ринку цінних паперів, виконуючи функції інвестиційного посередника (фінансового брокера), інвестицiйного консультанта; може працювати у режимі, властивому інвестиційній компанії або інвестиційному фондові. Останнє можливе, якщо відділ банку, який займається операціями із цінними паперами, має окремий баланс, залучає ресурси за рахунок випуску цінних паперів від імені банку, перерозподіляє вказані ресурси для інвестування у цінні папери. Якщо названі передумови мають місце, то для проведення операцій із цінними паперами, безсумнівно, залучаються власні кошти банку.
Банк також може діяти на ринку цінних паперів як емітент або інвестор. Досвід функціонування фінансових установ на вітчизняному фондовому ринку дає змогу і зробити висновок, що саме банки випускають найбільшу кількість найліквідніших акцій та облігацій, а також є найбільшими інвесторами як у приватні цінні папери, так і в державні. Наприклад, основними покупцями облігацiй внутрішньої державної позики є саме комерційні банки.
Основними видами операцій, що їх виконують комерційнi банки на ринку цінних паперів є наступні.
До активних насамперед належать операції, пов’язані з інвестуванням у цінні папери, та обліково - позикові операції. До пасивних - випуск комерційними банками цінних паперів, насамперед - акцій для формування статутного капіталу, крім того, акумуляція залучених коштів (див. схему 5). [19,c.22]
Комерційні банки здійснюють також цілу серію позабалансових операцій (див. схему 6). З даної схеми можна побачити, що пересічний український комерційний банк здатен здійснювати практично всі операції на ринку цінних паперів, одночасно виконуючи роль емітента, інвестора, фінансового посередника та консультанта.
Сукупність цінних паперів, придбаних банком в процесі активних операцій складають його інвестиційний портфель.
Цінні папери можуть бути об’єктом банківських інвестицій, якщо вони:
· обертаються на ринку цінних паперів;
· є борговими зобов’язаннями.
Основними цілями банків як інвесторів є забезпечення збереження коштів, тобто безпека вкладень, доходність банківських інвестицій, їх ліквідність та ріст.
У банківській справі інвестиції – кошти, вкладені в цінні папери підприємств і державних установ на відносно тривалий проміжок часу.
Інвестиції комерційних банків відрізняються від кредитних позичок по ряду положень:
1. Кредитні позики передбачають використання коштів на протязі порівняно невеликого періоду часу, при умові їх повернення у встановлений термін з виплатою позичкового проценту. Інвестиції передбачають надходження коштів на протязі відносно тривалого часу, до того як вкладені кошти банку повернуться до свого власника.
Схема 5. Балансові операції комерційних банків на фондовому ринку.
Схема 6. Позабалансові операції комерційних банків на фондовому ринку.
2. При банківському кредитуванні ініціатором угоди виступає позичальник, а при інвестуванні – комерційний банк, який прагне купити активи на ринку цінних паперів.
3. В кредитних угодах банк – один із головних кредиторів і в той же час – інвестор коштів в цінні папери підприємств і установ.
4. Банківське кредитування напряму пов’язане з особистими відносинами банка і позичальника, інвестування – знеособлена через різні види цінних паперів багатьох підприємств і установ діяльність комерційного банку.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Державні фінанси: формування, основи, аналіз структури, основні ланки. Система державних фінансів України - проблеми та перспективи розвитку
Розробка бізнес-планів підприємницької діяльності (туристичний комплекс)
Розпис доходів і видатків як оперативний план виконання державного бюджету
Методи розрахунку прибутку від реалізації
Фінансове забезпечення підприємств комунальної форми власності