Сторінка
3
Найголовніше значення для розвитку підприємництва мають правила та порядок реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності, адже в результаті державної реєстрації здійснюється їх легалізація, набування права та обов’язків, встановлюється відповідний правовий статус.
Реєстрація здійснюється відповідно до Положення про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998р. Положення визначає порядок державної реєстрації та перереєстрації суб’єктів підприємницької діяльності незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, за винятком окремих видів суб’єктів підприємницької діяльності, для яких законами України встановлено спеціальні правила державної реєстрації, а також порядок їх скасування.
Органами державної реєстрації є:
1. виконавчий комітет міської рада;
2. районна державна адміністрація;
3. районна міст Києва та Севастополя державна адміністрація.
Для державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності –юридичної особи до органу державної реєстрації подають:
1. установчі документи в повному обсязі, що передбачені законодавством для створюваної організаційно-правової форми суб’єкта.
До них належать:
- рішення власника(власників) майна або уповноваженого ним органу про створення юридичної особи;
- статут, якщо відповідно до законодавства, це необхідно для створюваної організаційно-правової Фоми суб’єкта підприємницької діяльності.
2. реєстраційну картку встановленого зразка, яка є одночасно заявою про державну реєстрацію;
3. документ, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію;
4. документ, що засвідчує сплату власником внеску до статутного фонду суб’єкта підприємницької діяльності в розмірі, передбаченому законом.
Місцезнаходження суб’єкта підприємницької діяльності – юридичної особи на дату державної реєстрації може бути місцезнаходження (місце проживання) одного із засновників.
Якщо засновникам (одним із засновників) суб’єкта підприємницької діяльності є юридична особа, державна реєстрація її підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію.
Іноземна юридична особа відповідним документом засвідчує свою реєстрацію у країні місцезнаходження(витяг із торгівельного банківського або судового реєстру). Цей документ повинен бути засвідчений згідно із законодоавством країни його видачі, перекладений кураїнською мовою та легалізований у консульській установі України.
У разі коли власником (власниками) суб’єкта підприємницької діяльності є фізична особа (фізичні особи), її (їх) підпис на установчих документах засвідчується нотаріусом. Установчі документи подаються до органу державної реєстрації у трьох примірниках (з них два-оригінали), оформлених у встановленому порядку.
Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несе власник (власники)або уповноважені ним органи, які подають документи для реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.
Фізична особа (заявник), яка має намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, подає до органу державної реєстрації:
а) реєстраційну картку, яка є одночасно заявою про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності,
б) дві фотокартки,
в) довідку чи її копію, про включення до Державного реєстру фізичних осоіб- платників податків та інших обов’якових платежів,
г) документ, що підтверджує внесення плати за Державну реєстрацію.
Вона також повинна мати документ, що освідчує особу.державну реєстрацію встановленого зразка з проставленим ідетифікаційним кодомюридичної особи, який надається органу Державної реєстрації органом державної статистики, або з ідетифікаційним номером фізичної особи- платника податків та інших платежів.
Безпосередньо орган державної реєстрації подає у п’ятиденний термін з дня державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності:
- до органу державної статистики – копію реєстраційної картки з відміткою про державну реєстрацію,
- до органу державної податкової служби- копію реєстраційної картки з відміткою про державну реєстрацію,
- до рганів Пенсійного фонду- інформаційне повідомлення,
- до органів Соціального страхування - інформаційне повідомлення .
Крім цього, у п’ятиденний термін по закінченні календавного місяця, він подає до органу Державної статистики відомості про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності – юридичних осіб.
Підставою для взяття суб’єкта підприємницької діяльності на облік в органах державної податкової служби є копія реєстраційної картки, свідоцтво про державну реєстрацію та копію установчих докментів(для юридичної особи).
Для одержання дозволу на виготовлення печаток і штампів суб’єкт підприємницької діяльності(або уповноважена ним особа) подає відповудному органу внутрішніх спарв копію свідоцтва про державну реєстрацію, два примірника зарзків печаток і штампів, які затверждуються власником, і додаткового погодження не потребують. А також документ, що підтверждення внесення плати за видачу дозволу та виготовлення печаток та штапмів. Зміни(доповнення)в установчих документах суб’єкта підприємницької діяльності підлягають державній реєстрації у п’ятиденний термін з дня надходження відповідної інформації до органу державної реєстрації за наявності документа, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію змін до установчих документів.
Положення регламентовано скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності. Воно здійснюється органом державної реєстрації шляхом виключення його з Реєстру суб’єктів підприємницької діяльності.
Визначено два види підстав скасування державної реєстрації:
- за заявою власника(власників), якщо ідеться про юридичну особу і за заявою підприємця-громадянани,
- на підставі рішення арбітражного суду.
Рішення про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності суд може прийняти у разі:
- визнання не дійсники або такими, що суперечать законодавству устаночих документів;
- Провадження діяльності, що суперчить установчим документам та законодавству;