Сторінка
2
Виникнення юридичної особи неможливе без певних установчих документів, якими можуть бути: розпорядчий акт або статут (положення) або засновницький договір і статут, або протокол зборів. В установчих документах (ст.88 УК України) мають зазначатися найменування юридичної особи, її місцезнаходження, цілі і предмет діяльності, склад і компетенція органів.
Законодавством передбачається кілька способів виникнення юридичних осіб. Прийнято виділяти такі основні способи утворення юридичних осіб: розпорядчий, нормативний, дозвільний, договірний.
Неодмінною умовою виникнення юридичної особи є або її державна реєстрація, або реєстрація її статуту.
Відповідно до Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності („Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців") затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998р.,державну реєстрацію суб'єктів підприємництва незалежно від їх організаційних форм і форм власності, за винятком окремих видів суб'єктів підприємницької діяльності (банки, фондова біржа тощо), проводять виконкоми за місцезнаходженням суб'єкта.
Для державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи - власним або уповноважена ним особа подає до органу державної реєстрації:
1) установчі документи;
2) реєстраційну картку;
3) документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору;
3) документ, що засвідчує сплату власником внеску до статутного фонду суб'єкта підприємницької діяльності в розмірі, передбаченому законодавчими актами;
4) рішення Антимонопольного комітету про згоду на створення, реорганізацію (злиття, приєднання) суб'єктів підприємницької діяльності, якщо законодавчими актами України передбачена необхідність такої згоди.
Орган державної реєстрації протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначених документів зобов'язаний провести державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності і видати заявникові свідоцтво.
Перерееєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться в тому самому порядку, який встановлений для їх реєстрації.
Зокрема вона проводиться у разі зміни:
а)назви суб'єкта підприємницької діяльності;
б)форми власності;
в)організаційної форми суб'єкта підприємницької діяльності;
Відмова в державній реєстрації суб'єкта підприємництва можлива з мотивів порушення встановленого законом порядку його створення, а також невідповідності установчих актів вимогам законодавства. Наприклад, відмова в державній реєстрації підприємства з мотивів недоцільності його створення не допускається .Якщо державну реєстрацію підприємства у встановлений строк не здійснено або у ній відмовлено з мотивів, які засновник вважає безпідставними, він може звернутися до суду. За державну реєстрацію береться плата, розмір якої визначається у порядку, встановленому Законами України.
Для реєстрації об'єднань громадян залежно від їх статусу засновники подають заяви до Міністерства Юстиції України, місцевих органів державної виконавчої влади, виконавчих комітетів. Заява про реєстрацію політичної партії має бути підтримана підписами не менш як однієї тисячі громадян України, які мають виборче право. До заяви додається статут (положення), протокол установчого з'їзду, або загальних зборів,
відомості про склад керівництва центральних статутних органів, дані про місцеві осередки, документи про сплату реєстраційного збору .Політичні партії подають також свої програмні документи. Заява про реєстрацію розглядається у двомісячний термін від дня надходження документів. У необхідних випадках орган, який здійснює реєстрацію, проводить перевірку відомостей, зазначених у поданих документах. Рішення про реєстрацію або відмову в ній заявникові повідомляється письмово у 10-денний термін.
Відмова в реєстрації об'єднання громадян допустима тоді, коли статутні документи подані для реєстрації, суперечать законодавству України.
Рішення про відмову у дані для реєстрації, суперечать чинному законодавству України. Це рішення можна оскаржити у судовому порядку (ст.15 і 16 Закону України „Про об'єднання громадян")
Юридична особа може припиняти свою діяльність у результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу) або внаслідок ліквідації.
Юридична особа визнається такою, що припинила свою діяльність, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ст.105 УК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. Учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають за погодженням з органом, який здійснює державну реєстрацію, комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора) і встановлюють порядок та строки припинення юридичної особи. Законом (ст.107 УК України) передбачений порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання та поділу. Кредиторам юридичної особи, що припиняється, подано право вимагати від неї припинення або дострокового виконання зобов'язань, або відшкодування збитків. Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог, комісія з припинення юридичної особи складає передавельний акт або розподільний баланс.
Інші реферати на тему «Підприємництво»:
Реформування колективних сільгосппідприємств
Правове регулювання легалізації підприємницької діяльності в Україні
Удосконалення методики накопичення облікової інформації про діяльність приватних підприємців
Малі підприємства
Удосконалення мистецтва спілкування, цінова політика підприємства, зниження стресу в організації